Pozycjonowanie to długofalowy proces, podczas którego wdrażamy określone działania ustalone w strategii SEO. Warto mieć jednak na uwadze, że to tylko proces, podczas którego wielu specjalistów popełnia zarówno mniejsze, jak i większe błędy. Sprawdź, których błędów powinieneś szczególnie się wystrzegać, jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa rosła jak na drożdżach!
- 1 Dlaczego specjalista popełnia błędy?
- 2 Wybór złych słów kluczowych
- 3 Oczekiwanie natychmiastowych wyników SEO i zbyt wczesne zaniechanie prac
- 4 Złe i nieskuteczne treści
- 5 Koncentracja jedynie na SEO on-page
- 6 Ignorowanie UX
- 7 Ignorowanie Audytów SEO
- 8 Brak adaptacji do nowych warunków gry
- 9 Używanie metod black hat SEO
- 10 Największe błędy w pozycjonowaniu – podsumowanie
- 11 Największe błędy w pozycjonowaniu - podsumowanie
Dlaczego specjalista popełnia błędy?
Zacznijmy od tego, bo pewnie nurtuje Cię ta kwestia: masz prawo pomyśleć „zatrudniam specjalistów, po to, aby właśnie błędów nie popełniać!” I słusznie.
Musisz mieć jednak świadomość, że specjalista to oczywiście też człowiek i jak dobrego byś nie zatrudnił, to w pewnym momencie i tak jakiś błąd popełni. Różnica polega na tym, że dobry specjalista minimalizuje ryzyko błędów – posiada doświadczenie i potrafi zniwelować, czy też nawet szybko zareagować i naprawić rezultaty wszelkich wpadek. Jeśli trafisz na tego typu specjalistów, to nie masz żadnych podstaw do obaw.
Gorzej jest wtedy, jeśli trafisz na dobrego marketera i słabego specjalistę, który świetnie zareklamuje swoje usługi, ale gorzej z efektami. Wtedy masz już przechlapane! Twoja strona internetowa, Twoje pieniądze służą po prostu jako eksperyment i wielkie pole doświadczalne dla takiej osoby.
Sprawdź, jakie najczęściej popełniane są błędy zarówno przez właścicieli stron internetowych, jak i przez mało doświadczonych specjalistów
Wybór złych słów kluczowych
To najczęstszy i jeden z najgorszych błędów popełnianych w SEO. Skupianie się na niewłaściwych i niestrategicznych słowach kluczowych wiąże się z przepalaniem pieniędzy oraz marnowaniem czasu.
Wiele firm marnuje czas na słowa kluczowe, które w obecnym stadium rozwoju firmy ze względu na swoją konkurencyjność są po prostu nieosiągalne lub na takie, które jedynie w mniemaniu specjalisty lub też właściciela firmy są faktycznie wyszukiwane przez potencjalnych klientów.
Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu błędów jest dokładne zbadanie słów kluczowych przez użycie odpowiednich narzędzi (np. Ahrefs, Google Keyword Planner i inne) oraz burzę mózgów wśród osób znających branżę. Przy tym oczywiście powinniśmy zapoznać się z celami biznesowymi firmy oraz jej ofertą. Przy wyborze odpowiednich słów kluczowych przyda się również doświadczenie specjalisty, który będzie w stanie stwierdzić, czy dane słowo kluczowe spełnia intencje i wpisuje się w cel biznesowy danej witryny.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wyszukiwać słowa kluczowe w 2020 roku
Oczekiwanie natychmiastowych wyników SEO i zbyt wczesne zaniechanie prac
Nawet najlepsza strategia, specjalista SEO i największe pieniądze nie są w stanie zagwarantować wypozycjonowania danego słowa kluczowego w danej jednostce czasu (np. w ciągu miesiąca). Tym bardziej w przypadku nowych stron internetowych. Oczywiście zakładając, że jest to słowo konkurencyjne jak np. „pożyczki”, a nie „różowa piłeczka dla małego kotka”.
Pozycjonowanie to przede wszystkim długofalowy proces i konsekwentna praca nad witryną. Jest to również woda na młyn dla złych specjalistów, ponieważ mogą grać na czas, stosując ten argument i dalej kontynuować swoje nieudane działania, przepalając przy tym Twoje pieniądze.
Musisz jednak wiedzieć, że SEO to długoterminowa strategia skupiona na zwiększaniu ruchu w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. Wzrost ten najczęściej jest liniowy i widoczny już nawet po pierwszych trzech miesiącach współpracy.
Strony internetowe, które mają już autorytet czy dobry profil linkowy, mogą spodziewać się szybszych wyników niż te nowe. To opóźnienie wynika z faktu, że nowa witryna potrzebuje czasu na zbudowanie profilu linkowego, autorytetu, treści i innych parametrów. Nie rezygnuj z wdrażania strategii SEO tylko dlatego, że po kilku miesiącach nie widzisz z tego żadnych korzyści. To normalne.
Jak zatem weryfikować, czy strategia SEO jest odpowiednia?
Istnieje kilka narzędzi, które pomogą Ci śledzić postępy (np. Ahrefs, Senuto). Ponadto zawsze wymagaj regularnych raportów od specjalisty (z listą prac, które zostały wykonane w danym miesiącu) i wybieraj zaufane firmy, które nie obiecują złotych gór.
Złe i nieskuteczne treści
Wydawałoby się, że frazes „Content is king” w świecie marketingu internetowego jest oklepany jak żaden inny, powtarzany na wielu blogach do znudzenia, ale w tym oklepanym stwierdzeniu kryje się jednak duża doza prawdy.
Oczywiście nawet najlepszy content bez optymalizacji, redystrybucji i odpowiednich działań marketingowych nie dotrze do szerokiej publiczności. Prawdą jest również to, że tworzona treść bez odpowiedniej strategii oraz perswazyjnego przekazu marketingowego jest po prostu nieskuteczna.
Zły dobór słów kluczowych to jedno, źle dobrane treści do danego słowa kluczowego to drugie – nawet, jeśli tworzysz treści w oparciu o narzędzia wspierające optymalizację. Lepiej opublikować mniej, a lepiej. Inwestuj w dobry copywriting.
Koncentracja jedynie na SEO on-page
Linki to paliwo dla domeny. Nawet jeśli masz najlepszą stronę internetową, treści i optymalizacje on-page, to i tak będzie Ci piekielnie trudno ruszyć z miejsca bez tego „paliwa”. Wiele osób na początku ignoruje aspekt off-site, sądząc, że linki nie są aż tak ważne. To częsty błąd; inwestuj w link building – ale rozważnie!
Zdobywaj wyłącznie wysokiej jakości linki np. przez artykuły sponsorowane, wpisy gościnne i inne podobne formy. W innym wypadku możesz zaszkodzić jedynie swojej stronie internetowej.
Optymalizacja witryny jest oczywiście bardzo ważnym elementem i aspektem SEO, jednak jeśli pominiesz SEO off-site, nie będziesz się tak naprawdę rozwijał, a jedynie lawirował między jednym, a drugim updatem algorytmu Google.
Ignorowanie UX
Fundamentalne założenie stron internetowych to przekazanie w najłatwiejszy sposób treści użytkownikom. Google od lat deklaruje, że priorytetem numer jeden wśród właścicieli stron internetowych powinno być zapewnienie swoim użytkownikom pozytywnych wrażeń, w tym m.in. satysfakcjonującą i prostą obsługę serwisu.
UX faktycznie może wpłynąć na pozycję w przeglądarce internetowej, a przy tym również ma niebagatelny wpływ na konwersję i zarobki. Dobre UX bardzo często idzie również w parze z zadbaną stroną internetową, zarówno pod względem technicznym, jak i SEO.
W dzisiejszych czasach witryna przede wszystkim powinna być bezpieczna, szybka i łatwa w obsłudze. Jeśli Twoja witryna ładuje się powoli i jest nielogicznie uporządkowana, to zdecydowanie wpływa to niekorzystnie na jej miejsce w rankingu w wyszukiwarce.
Ignorowanie Audytów SEO
Duże serwisy i sklepy internetowe cyklicznie zlecają audyt SEO, aby przebadać kondycję swojej witryny i ewentualnie wprowadzić korekty w celu zapobiegnięcia potencjalnym spadkom w wyszukiwarce Google. Jeśli stale dodajesz nowe podstrony do Twojego serwisu, a tym bardziej jeśli robią to osoby trzecie, to istnieje szansa, że nie każdy element na stronie jest dobrze poukładany. Czasem kilka zduplikowanych treści, czy też złe podlinkowane wewnętrzne, potrafi sporo namieszać w rankingu.
Dokładny audyt SEO wskazuje listę elementów, które wymagają poprawy, a poza tym sprawdza jej ogólną kondycję i trendy. To co, wchodzi w skład takiego audytu SEO, możesz sprawdzić w jednym z naszych podlinkowanych wpisów.
Brak adaptacji do nowych warunków gry
Algorytm Google stale czas się zmienia – głównie po to, aby poprawić użytkownikom jakość wyszukiwania (przynajmniej w teorii). W praktyce wymusza to na właścicielach stron internetowych częste zmiany.
Jeśli jesteś na szczycie wyszukiwarki na wiele słów kluczowych to musisz pamiętać, aby na bieżąco śledzić najnowsze trendy SEO. W innym wypadku, z biegiem czasu Twoje pozycje najprawdopodobniej będą spadały.
Używanie metod black hat SEO
Jeśli nie chcesz za jakiś czas kupować nowej domeny pod serwis, to lepiej trzymać się oficjalnych wytycznych Google i nie próbować łamać zasad wyszukiwarki Google, próbując wpłynąć na algorytm i go przechytrzyć.
Do przykładowych działań black hat SEO możemy zaliczyć np. ukrywanie tekstu na stronie, upychanie słów kluczowych, wymiana linków, kupowanie masowo linków słabej jakości, spam i wiele innych.
Przy black hat SEO czasami możesz szybko zauważyć duże wzrosty i być podekscytowany wynikami, ale jest to duże ryzyko i w większości przypadkach wzrost pozycji trwa jedynie do następnej aktualizacji algorytmu Google. Później czeka Cię jedynie strata czasu, pieniędzy i frustracja, bo będziesz widział jedynie spadki.
Największe błędy w pozycjonowaniu – podsumowanie
Optymalizacja SEO jest obecnie jedną z najważniejszych części każdej strategii marketingu internetowego. Nie powinniśmy jej ignorować, jeśli chcemy na poważnie prowadzić biznes w Internecie. Pamiętajmy, że lepiej uczyć się na czyiś błędach – nie ma sensu ich powtarzać. Jeśli nie jesteś pewny w którym kierunku podążać – wzoruj się na dobrze prosperującej konkurencji, powielaj ich schematy, a przy tym staraj się zawsze je jeszcze bardziej udoskonalić.
Radzimy również wybierać specjalistów, którzy nie obiecują spektakularnych wyników, a rzetelnie i uczciwie podchodzą do swojej pracy. Pamiętaj też, że pozorna oszczędność może przerodzić się w stratę – nie tylko czasu, ale też pieniędzy (tych, które zainwestowałeś i tych, które mogłeś wygenerować).
Największe błędy w pozycjonowaniu - podsumowanie
Optymalizacja SEO jest obecnie jedną z najważniejszych części każdej strategii marketingu internetowego. Nie powinniśmy jej ignorować, jeśli chcemy na poważnie prowadzić biznes w Internecie. Pamiętajmy, że lepiej uczyć się na czyiś błędach – nie ma sensu ich powtarzać. Jeśli nie jesteś pewny w którym kierunku podążać – wzoruj się na dobrze prosperującej konkurencji, powielaj ich schematy, a przy tym staraj się zawsze je jeszcze bardziej udoskonalić.
Radzimy również wybierać specjalistów, którzy nie obiecują spektakularnych wyników, a rzetelnie i uczciwie podchodzą do swojej pracy. Pamiętaj też, że pozorna oszczędność może przerodzić się w stratę – nie tylko czasu, ale też pieniędzy (tych, które zainwestowałeś i tych, które mogłeś wygenerować).
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.
Paweł Cengiel
says:Zrozumienie zasad SEO zdecydowanie usprawni naszą pracę. Wymienione praktyki niestety nie będą wpływały korzystnie, a jedynie będziemy musieli liczyć się z większym nakładem pracy, kiedy zdamy sobie sprawę, co jest nie tak.