Posiadasz firmę lub planujesz ją założyć i zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób na promowanie swoich usług lub produktów w Internecie? A może dotychczasowe działania nie przynoszą Twojej firmie zadowalających efektów? W naszym artykule dowiesz się, jaka reklama firmy w Internecie jest najlepsza dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w Internecie. Dowiesz się również, co to jest marketing internetowy i które metody oraz kanały promocji są najskuteczniejsze.
- 1 Kiedy reklama w Internecie jest skuteczna?
- 2 Marketing w Internecie
- 3 Czy reklamę firmy w Internecie zlecić, czy prowadzić samemu?
- 4 Reklama firmy w Internecie w pojedynkę
- 5 Metody reklamy internetowej
- 6 Pozycjonowanie
- 7 Reklamowanie firmy
- 8 Reklama firmy w Google Ads (Google Adwords)
- 9 Wizytówka Google i pozycjonowanie w mapach
- 10 Social Media – czyli prowadzenie konta na Facebooku i Instagramie
- 11 Prowadzenie bloga firmowego – content marketing
- 12 Kanał na Youtube
- 13 E-mail marketing
- 14 Remarketing
- 15 Influencer marketing
- 16 Podsumowanie – reklamy firm w Internecie
- 17 Reklama internetowa
Kiedy reklama w Internecie jest skuteczna?
Podstawowym wyznacznikiem skuteczności reklamy jest tzw. wskaźnik ROI (z ang. return of investment – zwrot z inwestycji). Na podstawowy element ROI składa się oczywiście cel biznesowy.
Cel biznesowy oznacza wynik, która dana firma chce osiągnąć za pomocą Internetu.
Być może dla Ciebie jest to banalne, ale uwierz, że bardzo duża część firm pomija ten fakt i używa niedostosowanych metod promocji (np. wykupowanie ruchu, który nie konwertuje). Celem biznesowym może być np. sprzedaż produktu, wypełnienie formularza, budowa wizerunku.
Jeżeli wskaźnik ROI będzie wynosił >0, a koszt reklamy w Internecie będzie niższy niż wygenerowany zysk to możemy uznać, że reklama jest skuteczna.
Nie tylko reklama świadczy o skutecznej kampanii
Warto również dodać, że nie tylko reklama wpływa na ROI. Jeśli Twoja strona internetowa została źle zaprojektowana (np. brak ścieżek konwersji, słabe UX) lub Twoje usługi bądź produkty mocno odstają od konkurencji (niekoniecznie jakościowo, ale np. pod względem content marketingu), to Twoja reklama również może być nieefektywna z tego powodu.
Pomimo tego, że ruch, jak i widoczność w Internecie sukcesywnie rośnie. Dlatego bardzo ważnym elementem przed podjęciem promocji w Internecie jest profesjonalny audyt SEO.
Sprawdź też: Strona internetowa dla firmy – praktyczne porady
Marketing w Internecie
Definicja marketingu w Internecie nie jest trudna, jest to zwyczajnie jedna z gałęzi tradycyjnego marketingu, który obejmuje szereg działań, mających na celu osiągnięcie konkretnej liczby lub wartości za pomocą Internetu. Liczbą może być, np. obrót miesięczny na poziomie 10000 zł, a wartością wizerunek.
W dzisiejszych czasach, reklama firmy w Internecie dla wielu przedsiębiorców nie jest nawet tyle co wyborem, a nawet jedyną możliwością przebicia się przez konkurencję, bez ponoszenia wielkich kosztów. Pewnie myślisz, czy warto zająć się marketingiem internetowym samemu, czy też zlecić usługę jakieś wyspecjalizowanej agencji? To zależy.
Czy reklamę firmy w Internecie zlecić, czy prowadzić samemu?
Nie oszukujmy się, nie każda firma na rynku jest uczciwa wobec swoich klientów. Jednym z najważniejszych czynników, który będzie miał wpływ na sukces Twojej firmy w Internecie jest wybór odpowiedniej agencji, która zajmie się reklamą. Jeśli wybór będzie zły – stracisz czas oraz pieniądze dwa razy. Dlaczego dwa? Ponieważ stracisz również te pieniądze, które mógłbyś pozyskać wybierając odpowiednią firmę marketingową.
Jakiej agencji zlecić reklamę firmy w Internecie?
O tym, jak wybrać odpowiednią agencję SEO pisaliśmy m.in. w tym artykule: skuteczne pozycjonowanie stron internetowych. Wiele firm naturalnie korzysta z firm zewnętrznych i zleca zadania marketingowe agencjom, które się na tym znają. W takim modelu działania firma też dodatkowo oszczędza czas, który jest w stanie przeznaczyć na pracę, w której się specjalizuję. Pamiętaj, że chytry dwa razy traci.
Sprawdź też: Agencja marketingowa – jak znaleźć dobrą agencje?
Reklama firmy w Internecie w pojedynkę
Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero co rozkręcają swoją firmę, a przy tym nie mają budżetu na działania promocyjne, w tym i zlecenie usług doświadczonej agencji. Z pewnością jest to lepszy wybór, niż skorzystanie z najtańszej agencji, której wyników działań i tak nigdy nie uświadczysz.
Mimo wszystko powinieneś sobie zadać pytanie, czy jesteś w stanie i masz czas zmierzyć się z marketingiem internetowym i czy posiadasz przynajmniej niewielki budżet na niektóre działania marketingowe (np. na wartościowe linki przychodzące – a te z reguły są płatne).
Pamiętaj też, aby czasem nie zaniedbywać swojego głównego biznesu z uwagi na chęć reklamy firmy w Internecie. Doświadczeni przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak cenny jest ich czas i outsourcują usługi, które im go zabierają, przy czym koncentrują się jedynie na działaniach priorytetowych. Mając zbyt mało czasu nie przeprowadzisz kampanii dobrze, nie będziesz w stanie podążać za trendami, śledzić nowinek oraz skutecznie brać udziału w wyścigu z konkurencją.
Jeśli chcesz reklamować się na najwyższym poziomie, zapraszamy do współpracy. Mamy duże doświadczenie, które przełoży się na Twój sukces.
Metody reklamy internetowej
Odpowiednio dobrana forma reklamy internetowej to bardzo ważna kwestia. Doświadczona agencja marketingowa zanim przystąpi do działań promocyjnych z pewnością przeanalizuje Twoją branżę, konkurencję i na podstawie wniosków dobierze najlepsze metody promocji. Co w sytuacji, kiedy nie masz o tym pojęcia, a chcesz zająć się marketingiem internetowym sam? Powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, m.in.:
Odpowiadając sobie na te kilka pytań, będziesz w pewnym sensie mógł określić i podjąć decyzję o właściwej formie reklamy, których możemy wyróżnić trzy:
Inbound marketing
Dostępny praktycznie dla wszystkich przedsiębiorców. Tani, skalowalny i mierzalny. Celem inbound marketingu jest spowodowanie, aby klient sam dotarł do poszukiwanych informacji, np. poprzez wyszukiwarkę internetową. Kluczem do sukcesu są wartościowe treści na stronie.
Kampanie inbound marketingu przestrzegane są również wśród użytkowników jako bardziej wiarygodne źródła informacji w odróżnieniu od outbound marketingu. Przykład zastosowania, np. SEO, content marketing, social media.
Outbound
Outbound marketing polega na przekonywaniu klientów do produktów i usług za pomocą reklamy. Do tej metody marketingu zaliczamy tradycyjne formy reklamy, np. Google Ads, Facebook Ads, bannery, ogłoszenia reklamowe, e-mail etc. W odróżnieniu od inbound marketingu możemy zauważyć, że kanał komunikacji jest całkowicie inny. W tym modelu to my szukamy klientów.
Rozwiązania hybrydowe
Połączenie dwóch metod marketingu. Przykładem zastosowania może być np. opublikowanie wartościowej treści na stronie internetowej i płatne redystrybuowanie go w serwisach zewnętrznych (tzw. SEO + SEM). Firmy posiadające duży budżet chętnie wykorzystują rozwiązania hybrydowe, ponieważ jest to niezwykle skuteczne w sytuacji, kiedy marka ma już wypracowany wizerunek w Internecie.
Pozycjonowanie
Pozycjonowanie to jedna z najskuteczniejszych form reklam w Internecie. Dobrze wypozycjonowana strona internetowa zupełnie bezpłatnie może zapewnić Twojej firmie stały dopływ nowych klientów. A jest ich naprawdę wiele, ponieważ aż 88% polskich internautów korzysta z wyszukiwarki Google.
Jeśli Twoja strona jest dobrze wypozycjonowana, to wyświetla się na wyszukiwaniach fraz związanych z Twoją działalnością wysoko na listach wyników wyszukiwania. Na przykład jeśli prowadzisz sklep z meblami ogrodowymi, to Twoja witryna wyświetla się pod takie frazy jak: meble ogrodowe, meble tarasowe, zestawy ogrodowe, kanapy ogrodowe, meble do ogrodu, artykuły ogrodowe i inne – czyli wszystkie frazy poprzez które Twój potencjalny klient wpisując dane hasło w wyszukiwarce Google trafi bezpośrednio do Ciebie!
Na proces pozycjonowania składa się szereg działań polegających na optymalizacji kodu strony oraz treści (tzw. działania on-site) oraz na pozyskiwaniu linków przychodzących (tzw. działania off-site).
Sprawdź: Pozycjonowanie w Google
Pozycjonowanie stron w praktyce
Pozycjonowanie to jedno z działań marketingowych, które wydaje się być łatwe, a w rzeczywistości bywa trudne. Brzmi enigmatycznie, ale w rzeczywistości faktycznie tak jest. Łatwe, ponieważ doświadczone agencje oraz specjaliści z branży przeważnie zawsze w perspektywie długofalowej wypracują oczekiwany zysk i rezultat, przy tym nie obiecując tzw. gruszek na wierzbie. Trudne – ponieważ wiele firm zlecając usługę pozycjonowania nieodpowiedniej firmie nie osiągnęła żadnych wyników.
W branży SEO tak naprawdę ciężko niezaznajomionej osobie zweryfikować, czy dana agencja przeprowadzi skuteczne działania, czy też nie. Tym bardziej, że pozycjonowanie to proces długofalowy, więc wiele firm może po prostu grać na zwłokę, przy tym cały czas pobierając pieniądze za usługę, która nie jest prowadzona prawidłowo. Dlatego ważne jest, aby zaufać odpowiedniej firmie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej agencji marketingowej wspominaliśmy już wyżej w naszym artykule. Zawsze wymagaj raportów i nie podpisuj umów, które Cię związują z danym podmiotem np. brak możliwości zerwania współpracy.
Skoro pozycjonowanie jest łatwe, to dlaczego wiele firm prowadzi je nieudolnie?
To akurat prosta sprawa. Dobre pozycjonowanie to przede wszystkim systematyczna i ciągła praca. Miesiąc w miesiąc opracowanie harmonogramu treści, przygotowanie wytycznych i draftu dla copywritera, zlecenie tekstów, przeprowadzenie korekt, optymalizacja tekstów w oparciu o model data-driven, publikacja tekstów, pozyskiwanie linków przychodzących, redystrybucja treści i inne.
To tak w dużym skrócie, ale chcę Ci uświadomić, że na pozycjonowanie składa się sporo pracy, której niektórym firmom po prostu się nie chce robić lub robi to nieudolnie. Po części z braku wiedzy, po części z lenistwa, po części z braku zasobów.
Reklamowanie firmy
Chciałbyś poprawić pozycje swojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania? Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty na marketing internetowy. Reklama internetowa w dzisiejszych czasach jest jedną z najtańszych oraz najskuteczniejszych metod marketingowych.
Reklama firmy w Google Ads (Google Adwords)
Jeśli szukasz metody reklamowej, która przyniesie Twojej firmie natychmiastowy efekt to program Google Adwords jest dla Ciebie. Oczywiście,są plusy i minusy takiego rozwiązania, szerzej omówiliśmy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. O tym, jak działa reklama Google pisaliśmy m.in. w tym artykule: Reklama Google – kiedy warto korzystać? Zalety oraz wady.
W skrócie reklamy Google Adwords to reklamy PPC (z ang. pay per click – płać za kliknięcie). Google umożliwia wyświetlanie płatnych reklam w wynikach wyszukiwania oraz w sieci partnerów Google (reklama na stronie internetowej, która jest obecna w programie Google Adsense). Stawka za kliknięcie uzależniona jest od branży oraz konkurencji na dane słowo kluczowe i może wahać się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych.
Warto nadmienić, że w ramach swoich usług Google udostępnia różne typy reklam: reklamy tekstowe, produktowe, graficzne, remarketing (czyli marketing zwrotny, tzn. kierowanie np. reklamy jedynie do osób, które wcześniej odwiedziły Twoją stronę internetową).
Konfiguracja kampanii trwa zaledwie kilka minut, wystarczy zalogować się swoim kontem Google na stronie ads.google.com, stworzyć samodzielnie kampanię, wpłacić pieniądze i tyle.
Sprawdź też: Reklama Google – kiedy warto korzystać? Zalety oraz wady
Podsumowanie – dla kogo reklamy w Google Ads?
Google Ads to z pewnością dobra reklama firmy w Internecie dla osób, które nie chcą czekać na efekty. Jest to program, który jest w stanie zapewnić niemalże natychmiastowy ruch na stronie. Jest to obecnie najpopularniejszy system reklamowy na świecie. Wiele firm traktuje reklamy Google jako narzędzie, które pozwoli im w kilka dni rozwinąć firmę – podejrzewamy, że w 99% przypadkach to się nie sprawdza. Zazwyczaj wygląda to tak, że ustawiona kampania jest nieefektywna, a pieniądze stracone. A przy tym, właściciel firmy zapewne zrazi się raz na zawsze do tego systemu.
Jako właściciel firmy przede wszystkim powinieneś myśleć długofalowo i perspektywicznie. Jeśli założyłeś firmę i chciałbyś osiągać rezultaty natychmiastowe, a nie chcesz czekać na pozycjonowanie, to być może warto skorzystać z rozwiązania hybrydowego i połączyć dwie formy reklamy? Radzimy, aby zadbać o swoją naturalną pozycję strony internetowej w Internecie, a dodatkowo cały proces wspierać reklamą Google.
Wizytówka Google i pozycjonowanie w mapach
W odróżnieniu od Google Ads, wizytówka Google jest całkowicie bezpłatna, a jeśli świadczysz usługi lub sprzedajesz produkty lokalnie to jest to świetna metoda reklamy dla Twojej firmy. Aby założyć wizytówkę Google wystarczy, że przejdziesz na stronę Google Moja Firma, a następnie wypełnisz formularz rejestracyjny. Na adres podany przez Ciebie we wniosku Google w przeciągu kilku dni wyśle specjalny kod, dzięki któremu będziesz mógł aktywować swoją wizytówkę. I tyle!
Po aktywowaniu wizytówki, będziesz mógł nią zarządzać i edytować podstawowe informacje tzn. uzupełnić opis firmy, wstawić logo, zdjęcia, wideo, a nawet dodać produkty i usługi, czy też newsy. Warto zadbać o to, aby zadowoleni klienci zostawiali opinię w wizytówce – wpływa to na budowę wizerunku, a co najważniejsze na konwersje przy kolejnych wyświetleniach.
Social Media – czyli prowadzenie konta na Facebooku i Instagramie
W zestawieniu najskuteczniejszych form reklam w marketingu internetowym nie może oczywiście zabraknąć social media. Prowadzenie firmowego profilu w takich serwisach jak Facebook, Instagram, Twitter, czy Linkedin to absolutna podstawa. Oczywiście aktywność w danym serwisie społecznościowym należy dostosować do profilu i polityki danej firmy. Na przykład, jeśli prowadzimy lokalną cukiernie, nie potrzebujemy raczej konta w serwisie społecznościowym specjalizującym się w kontaktach biznesowych.
Warto też nadmienić, że sam fakt posiadania konta w serwisie społecznościowym nie zwiększa sprzedaży oraz zainteresowania. Kluczem jest jego regularne prowadzenie, w tym zamieszczanie ciekawego contentu, który Twoi fani będą chętnie dalej redystrybuować, przez co inni ludzie będą mogli również je zobaczyć, czynny udział w życiu społeczności (np. aktywność na różnych grupach powiązanych z Twoją działalnością etc.)
Facebook Ads
Budowanie zasięgu oraz skutecznego profilu w mediach społecznościowych to czasochłonny proces, który w pewnym sensie możemy porównać do pozycjonowania. Dotarcie do potencjalnych klientów może Ci jednak skrócić wykorzystanie płatnych kampanii, np. Facebook Ads. Aktualnie reklamy Facebook Ads możesz wykorzystać do zwiększenia liczby odwiedzin w witrynie, promowania wpisu, promowania Twojej strony na Facebooku w celu zwiększenia liczby fanów, zwiększenia sprzedaży w sklepie internetowym.
Prowadzenie bloga firmowego – content marketing
Inwestowanie w wartościowe treści publikowane na własnym blogu firmowym to kolejna skuteczna forma reklamy, którą stosuje wiele świadomych firm. Prowadzenie bloga firmowego pozytywnie wpływa na budowie wizerunku marki. Jak pokazuje badanie firmy HubSpot firmy B2B, które prowadzą blogi, zdobywają miesięcznie o 67% więcej leadów w porównaniu do tych firm, które tego nie robią, a firmy z sektora B2C – nawet o 88% więcej.
Sprawdź też: Prowadzenie bloga – wskazówki i porady
Jak prowadzić bloga firmowego?
Przede wszystkim należy dostarczać treści, które rozwiązują jakiś problem i odpowiadają na konkretne pytania użytkowników z Twojej branży. Poruszane tematy na blogu nie powinny być wybierane przypadkowo, a na podstawie analizy.
Na przykład jeśli Twoja firma specjalizuje się w realizacji tarasów drewnianych, to być może warto opublikować artykuł na bloga, pt. „ile kosztuje taras drewniany”. Sprawdź przede wszystkim, jaka jest konkurencyjność na to słowo kluczowe w Google oraz liczbę miesięcznych wyszukiwań dla danego zapytania. Na samym początku warto wybierać słowa kluczowe z tzw. długiego ogona, czyli te mniej popularne, w innym wypadku raczej nie będziemy mieli szans przebić się przed konkurencję, która w Internecie działa już od dłuższego czasu.
Przy prowadzeniu bloga zwróć również uwagę na systematyczność, ponieważ po pierwsze zarówno Google, jak i czytelnicy lubią, gdy na stronie pojawiają się regularnie nowe, wartościowe treści, a po drugie dzięki temu szybciej zobaczysz efekty.
Zadbaj również o to, aby blog był dobrze wykonany pod kątem technicznym – zwróć uwagę, m.in. na ścieżki konwersji w artykule (aby ruch konwertował), zwróć uwagę na optymalizacje on-site oraz co najważniejsze optymalizacje samych tekstów. Nie twórz czasem ścian tekstów, rozdzielaj je nagłówkami, a najlepiej pisz teksty w oparciu o model data-driven.
Sprawdź: Optymalizacja treści – czyli jak zamienić czytelników w klientów
Kanał na Youtube
Platforma Youtube to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się serwisów społecznościowych.
Z Youtube przy promowaniu własnego biznesu możemy korzystać na dwa sposoby. Pierwszy to umieszczanie swoich reklam na kanałach powiązanych tematycznie, a drugi sposób to wykorzystywanie serwisu do publikacji własnych filmów wideo.
Zakres filmów wideo, który możesz umieszczać na Youtube jest ogromny i ogranicza Cię w tym przypadku jedynie kreatywność oraz czas. Przykładowo, prowadząc sklep internetowy możesz opowiadać o produktach, pokazywać je, tworzyć różne rankingi oraz recenzje, przeprowadzać wywiady, opowiadać śmieszne sytuacje branżowe, tworzyć treści z innymi influencerami itd.
Promowanie firmy na Youtube mimo wszystko bardziej doradzamy firmom, które mają już ugruntowaną pozycje na rynku i stale pozyskują klientów z innych kanałów jako formę reklamy dodatkowej, mającej na celu budowę wizerunku. Opublikowane filmy wideo na platformie Youtube to też świetna okazja na redystrybucje na firmowych kontach społecznościowych.
E-mail marketing
Mailing mimo że ma już swoje lata, to w dalszym ciągu jest skuteczny. Mimo wszystko, warto zaznaczyć, aby rozróżnić tzw. mailing agresywny od tego skutecznego. Skuteczny e-mail marketing polega na wysyłaniu wiadomości do osób, które świadomie wyraziły zgodę na otrzymywanie maili, na przykład zapisały się do newslettera, aby kupić w Twoim sklepie internetowym produkt taniej.
W żadnym wypadku nie zalecamy stosować mailingu agresywnego, czyli kupowania baz mailingowych i wysyłania ofert handlowych do osób, które sobie tego nie życzą. To jest spamowanie i nie popieramy takich działań. Raz, że takie maile po prostu nie konwertują, a dwa, że wizerunkowo wygląda to katastrofalnie. Jeśli zatem prowadzisz sklep internetowy, bloga etc. to warto zastanowić się nad umieszczeniem newslettera na swojej stronie i na konsekwentnej budowie bazy subskrybentów.
Remarketing
Remarketing, nazywany również retargetingiem, to kolejna forma reklamy internetowej, którą wykorzystują firmy do promocji swojej firmy w Internecie. Polega na kierowaniu reklam do użytkowników, którzy odwiedzili naszą witrynę, ale po jakimś czasie ją opuścili. Warto zaznaczyć, że współczynnik konwersji na stronach internetowych oscyluje średnio w granicach 2% – a przypominamy, że reklama firmy w Internecie głównie polega na konwertowaniu ruchu. W zasadzie każda firma, która ma budżet na działania SEM, powinna uwzględnić remarketing w swojej strategii.
Influencer marketing
W skrócie jest to forma marketingu polegająca na kształtowaniu decyzji zakupowych poprzez opinie wpływowych osób w Internecie. Influencerem może być bloger, vloger, celebryta, każdy użytkownik, który gromadzi wokół siebie duże zaangażowanie społeczności. Jest to dosyć stara metoda marketingowa, zaadaptowana do dzisiejszych czasów. Od dawien dawna różne firmy wykorzystywały wizerunek osób znanych w działaniach promocyjnych.
Influencer marketing pozwala realizować cel związany z dotarciem do danej grupy docelowej (np. wykorzystanie kanału influencera w social mediach do reklamy naszego produktu), jak i osiągnięciem efektów związanych z budowaniem wizerunku marki (np. poprzez zatrudnienie ambasadora marki i osoby, która w społeczności ma pozytywne skojarzenia).
Podsumowanie – reklamy firm w Internecie
Jak sam widzisz, reklama firmy w Internecie może obrać różne kierunki – najważniejszym elementem w kontekście prawidłowej kampanii jest dopasowanie odpowiednich form reklam do Twojej działalności. Najłatwiej będzie po prostu przeanalizować poczynania Twojej konkurencji i na podstawie ich doświadczenia opracować podobne (a najlepiej ulepszone, np. poprzez rozbudowanie treści) formy reklam.
Oczywiście, marketing internetowy jest rozległą dziedziną i jest jeszcze wiele innych ciekawych sposobów na reklamę, m.in. buzz marketing, marketing wirusowy i inne. Tworząc ten artykuł staraliśmy się wymienić te najpopularniejsze i najbardziej skuteczne formy reklamy w Internecie, które z łatwością można zaadaptować do firm.
Reklama internetowa
Jeśli myślisz o promocji swojej strony internetowej, zapraszamy zainteresowanych do zapoznania się z naszą ofertą. Wiemy, co to znaczy skuteczna reklama w internecie i jakiego rodzaju strategie zaadaptować do Twojej witryny, tak aby promować Twoją firmę w skuteczny sposób w Internecie.
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.