ContentNinja.pl

Ile kosztuje strona internetowa? Cena stron www

Ostatnia aktualizacja: przez Bartosz Powichrowski

Wielu przedsiębiorców przez zleceniem realizacji strony internetowej, szuka informacji na temat tego ile kosztuje strona internetowa. Ceny stron internetowych naturalnie wahają się, a rozbieżność podyktowana jest przez ogrom czynników. Zasadniczo to pytanie właściwie brzmi podobnie do pytania „Ile kosztuje organizacja wesela”? Strony internetowe mogą kosztować 300zł, tak samo jak i wesele, jeżeli postanowimy je przyrządzić w domu z kilkoma osobami z pizzą na wynos i wódką od sąsiada.

Ale…  Z reguły na weselu nie oszczędzamy – i tak samo powinno być ze stroną internetową (oczywiście w miarę rozsądku – tak samo jak w przypadku wesela, nie kupujemy specjalnie złotej zastawy). Dowiedz się, ile kosztują profesjonalne strony internetowe.

strona internetowa ikona 1

Co to jest strona internetowa?

Strona internetowa to dokument lub treść udostępniona w sieci Internet na serwerze www. Strony www otwieramy za pomocą przeglądarek np. Google Chrome. W dzisiejszych czasach strony internetowe mogą przybrać różny stopień skomplikowana.

Do najpopularniejszych rodzajów stron www zaliczamy m.in: sklepy internetowe, aplikacje www, landing page, portale internetowe, wizytówki, strony firmowe, blogi firmowe i inne.

Strona internetowa definicja – a  po co to komu?

Wciąż sporo osób do kwestii stron internetowych podchodzi na zasadzie:

„a, bo wypada już w końcu być w tych internetach”;
„a bo konkurencja też ma”;
„a niech coś tam wisi”.
ile kosztuje strona internetowa obraz 20

Źle, źle, źle! Strona internetowa to nic innego jak wielka możliwość na zaistnienie w sieci, na pozyskaniu nowych klientów, na zbudowaniu marki, na zwiększeniu sprzedaży, na poprawę pozycji firmy, na zaoszczędzeniu pieniędzy i wielu innych korzyści. 

Jeżeli posiadasz stronę internetową i nie przynosi ona Tobie żadnych korzyści to znaczy, że:
Jednak na nią trochę poskąpiłeś. Często firmy decydują się na skorzystanie z tańszych opcji, tzw. „strony za kilkaset złoty”, najczęściej są to strony źle przygotowane, oparte na gotowych szablonach. Niemniej jednak traktujemy to w pewnym stopniu jako atut i Ty również powinieneś – łatwiej się przebić.
Jest źle zarządzana. Niestety wgranie samej strony internetowej na serwer (nawet tej najlepszej) nie sprawi, że będziesz królem sieci.

Sprawdź też: Reklama firmy w Internecie – sposoby reklamy

Komu zlecić stworzenie strony internetowej?

To już nie jest tak łatwa sprawa dla laika – o ile ocena tego, czy dana firma oferuje prace przyjazne dla oka na podstawie przejrzenia jej wcześniejszych realizacji jest w miarę łatwe, to ocena tych stron internetowych pod względem technicznym może stanowić większy problem.

strona internetowa wykonawca

Musisz zdecydować sam. Jeśli wierzysz w kobiecą intuicje możesz poprosić żonę lub koleżankę, zawsze też możesz oprzeć się na kilku fundamentalnych podstawach, np:

Wejdź na stronę i zobacz co zrobili. Tutaj masz duże pole manewru. Możesz poznać estetykę danej firmy na podstawie wielu prac, zobaczyć czy dana firma zwraca na szczegóły, czy też nie.

Oceń ich aktualną stronę. Jeżeli Ci się nie podoba - istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbiegają od Twoich oczekiwań. Choć pamiętaj, że często nasze oczekiwania różnią się od oczekiwań Twojej grupy docelowej.

Skontaktuj się telefonicznie. Spróbuj porozmawiać o stronie internetowej przez telefon. Jeśli nikt nie odbiera, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza.

Spytaj o możliwość realizacji bardziej skomplikowanego zadania. Np. jeśli jesteś agentem ubezpieczeń to z pewnością przyda Ci się, np. automatyczny dekoder kodów QR z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli firma merytorycznie i jasno zaoferuje możliwość takiej implementacji to prawdopodobnie trafiłeś na rzetelną ekipę.

Sprawdź opinie w Internecie. Wejdź na Google.pl, wpisz "nazwa firmy" opinie.

Strona internetowa współpraca online

Jeśli szukasz wykonawcy na swoją stronę internetową, napisz do nas.  Nie szukaj darmowej platformy do tworzenia stron, ponieważ taka witryna nie będzie profesjonalna i nie będzie zarabiać. Jeśli nie masz dużego budżetu, zacznij od mało skomplikowanej strony na CMS WordPress, ale zaprojektowanej z głową i z potencjałem na dalszy rozwój.

Ile kosztuje strona internetowa? Cena stron www 13

Ile kosztuje strona internetowa w roboczogodzinach?

Koszt Twojej strony internetowej jest determinowany głównie przez jej wielkość, złożoność i konkretne funkcjonalności, które ma ona wspierać. Na przykład stworzenie strony internetowej, dla której wymagane będą dedykowane materiały foto i wideo oraz copywriting, będzie oczywiście kosztować więcej, niż stworzenie witryny opartej na ogólnodostępnym szablonie z oprawą graficzną pobraną z banku zdjęć. Musisz wziąć pod uwagę to, że projektowanie stron internetowych należy do sektora usług, więc nie ma tutaj jednej, ustalonej ceny. Tutaj podobnie jak w sektorze usług – jeden fryzjer weźmie za usługę 20zł, a drugi 40zł.

Ile kosztuje strona internetowa? Cena stron www 14

Stawki godzinowe profesjonalnego webdevelopera

Większość web developerów używa stawki godzinowej, aby określić koszt projektu i w ramach wyceny zaprezentuje Ci najpewniej już ustaloną kwotę, obliczoną na podstawie niezbędnego do wykonania projektu nakładu czasu i pracy.

Ile kosztuje strona internetowa? Cena stron www 15

Cena roboczogodziny web developera jest również zmienną, której wartość zależy od ich lokalizacji, doświadczenia, pozycji na rynku oraz umiejętności. Obecnie w Polsce są to stawki wahające się od 100 do 300 PLN za godzinę. Niech nie przerażą Cię jednak te stawki – same kwoty wyrwane z kontekstu są bez znaczenia, ponieważ to, czego szukasz to dobry i doświadczony developer. Być może ktoś zaproponuje Ci niższą stawkę niż my, ale przy założeniu, że na projekt poświęci 100 godzin – podczas gdy my przy wyższej stawce godzinowej zrobimy go w 20. Matematyka mówi sama za siebie – nie tylko oszczędzisz, ale też gotowy projekt otrzymasz szybciej i prawdopodobnie będzie on lepiej wykonany.

internet ikona 1

Ile kosztuje strona internetowa – cennik stron internetowych

Finalny koszt strony internetowej determinuje zbyt wiele czynników, aby móc rzetelnie podać konkretną kwotę. Koszt strony internetowej może wynosić od 100 zł do 10 000 000 zł, a nawet i więcej. Tworzenie strony internetowej należy traktować jak projekt, a każdy projekt ma swój budżet. Rozumiemy, że ograniczają Cię pewne ramy finansowe i możemy zapewnić, że bez względu na nie dołożymy wszelkich starań, by Twoja strona była nowoczesna i w stu procentach profesjonalna. S

500 - 1000 zł

Strona internetowa za 500 – 1000 zł

Takie ramy finansowe zasadniczo postrzegane są jako „budżet dla początkujących” i z takimi stawkami zwykle spotkasz się pracując z freelancerami lub mniejszymi firmami. Za taką kwotę możesz oczekiwać podstawowej strony internetowej, która będzie bazować na gotowych szablonach i nie będzie zbyt zaawansowana technologicznie. Twoja witryna nie będzie spersonalizowana pod Twoją grupę docelową i najprawdopodobniej będzie posiadać wiele błędów.

1000 - 5000 zł

Strona internetowa za 1000 – 5000 zł

Dysponując takim budżetem możesz pozwolić sobie już na nieco bardziej spersonalizowaną witrynę. Taka strona www będzie nieco lepiej „wyposażona”, a usługi jej tworzenia są oferowane przez większość agencji kreatywnych. Z takim budżetem możesz liczyć już na design, który jest „szyty na miarę” do Twoich oczekiwań. Będzie o wiele bardziej wyróżniał się na tle innych stron niż propozycja z niższej półki cenowej.

Taki budżet może zmieścić także nieco więcej przestrzeni na dodatkowe autorskie funkcjonalności. Weź pod uwagę, że będziesz mocno zaangażowany w tworzenie tej strony – by jak najefektywniej wykorzystać zasoby i stworzyć profesjonalną, dopasowaną do Twoich potrzeb witrynę, będziemy konsultować z Tobą poszczególne etapy pracy, by upewnić się, że obraliśmy właściwy kierunek.

Pamiętaj jednak, że o ile jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie, to będziemy potrzebowali od Ciebie informacji na temat Twojego biznesu – jego profilu, docelowych klientów, wizji i strategii. O ile nie możesz oczekiwać, że w tym budżecie zmieścisz również profesjonalną strategię marketingową, to powinieneś zadbać, by zrozumiał on sens Twojego przekazu.

5000
- 10 000 zł

Strona internetowa za 5000 – 10000 zł

W takim budżecie zmieści się już dobra, profesjonalna witryna, która będzie stanowić idealny początek np. dla start-upów lub małych biznesów w branży e-commerce.  Poza profesjonalną grafiką, która będzie uwzględniać najnowsze trendy w designie oraz Twoje własne oczekiwania, możesz liczyć na to, że przyjrzymy się także Twojej konkurencji i ich internetowym wizytówkom – tak, aby zaproponować Tobie i Twoim klientom unikalne rozwiązanie. Jest to optymalna propozycja dla firm, które chcą spersonalizowanej witryny, która pomoże im uzyskać wzrost zaangażowania u swoich klientów. Zwróć także uwagę, że ten budżet pozwoli też już na zaangażowanie copywritera, który pomoże utworzyć oryginalne treści na Twoją witrynę.

10 000
- 50 000 zł

Strona internetowa za 10 000 – 50 000 zł

W takim budżecie zmieści się już dobra, profesjonalna witryna, która będzie stanowić idealny początek np. dla start-upów lub małych biznesów w branży e-commerce.  Poza profesjonalną grafiką, która będzie uwzględniać najnowsze trendy w designie oraz Twoje własne oczekiwania, możesz liczyć na to, że przyjrzymy się także Twojej konkurencji i ich internetowym wizytówkom – tak, aby zaproponować Tobie i Twoim klientom unikalne rozwiązanie. Jest to optymalna propozycja dla firm, które chcą spersonalizowanej witryny, która pomoże im uzyskać wzrost zaangażowania u swoich klientów. Zwróć także uwagę, że ten budżet pozwoli też już na zaangażowanie copywritera, który pomoże utworzyć oryginalne treści na Twoją witrynę.

> 50 000 zł

Strona internetowa powyżej 50 000 zł

Jeżeli dysponujesz takim budżetem na zaprojektowanie strony internetowej, możesz wymagać naprawdę dobrej i unikalnej witryny, która będzie zawierać unikalną oprawę fotograficzną, optymalizację SEO, strategię social media i wiele więcej. Strony internetowe projektowane w tych ramach finansowych często zdobywają nagrody branżowe. Co ważne, strona zaprojektowana przy większym nakładzie środków będzie funkcjonowała znacznie lepiej, co będzie prowadzić do wzrostu sprzedaży i większej rozpoznawalności marki.

Strona www budowana w takiej randze budżetu powinna być traktowana jako duży projekt – pracować nad nią u nas będzie zespół specjalistów z dziedzin programowania, grafiki i designu oraz marketingu. Zadbamy o odpowiednie badania rynku, testy konsumenckie i unikalne podejście do tematu.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Sklep internetowy może kosztować od 1000zł do nawet 1 000 000 zł. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania projektu – oprócz standardowych funkcji, mogą dojść nam, np: implementacja dodatkowych kanałów płatności (np. btc), system wystawiania faktur, integracja z zewnętrznym CRM, dropshipping. 

sklepy internetowe obrazek 3

Niemniej jednak najczęściej koszt wykonania sklepu internetowego zawiera się w przedziale od 4000 do 10000zł. Oczywiście jak już wcześniej wspominaliśmy, znajdzie zapewne się mała firma lub freelancer, który wykona sklep internetowy na gotowym szablonie za mniejsze pieniądze. Nie dziwmy się tylko później, że interes niestety nie idzie.

Sprawdź też: Ile kosztuje sklep internetowy – koszty założenia e-sklepu

Ile kosztuje strona internetowa? FAQ

Poniżej prezentujemy kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie kosztów strony internetowej.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Do funkcjonowania strony internetowej będziesz potrzebował domeny oraz hostingu. Na początku koszty wynoszą około 200-300zł rocznie, niemniej jednak z biegiem czasu mogą się zwiększać. Na szczęście będzie oznaka jedynie Twojego dobrze prosperującego biznesu.

Ile powinienem zapłacić za swoją stronę?

Domyślamy się, że traktujesz swój biznes poważnie. Chciałbyś mieć stronę internetową, która pomoże realizować Ci cele firmy i pozyskać kolejnych klientów. Nie powinieneś próbować na tym aspekcie oszczędzać – wykorzystaj cały budżet, jakim dysponujesz. Zatrudnij profesjonalistów i w zamian uzyskasz ich ekspertyzę, wsparcie i solidny projekt biznesowy. Odpowiedni wykwalifikowany personel będzie dysponował wiedzą, która pozwoli mu zbudować witrynę, która nie tylko szybko zwróci poniesione na nią nakłady, lecz też stanie się kluczowym elementem sukcesu Twojej firmy.

Nie szukaj na siłę obniżek. Kiedy szukasz prawnika czy kardiochirurga, nie szukasz tych, którzy są najtańsi, prawda? Poszukujesz profesjonalisty, który pomoże Ci zrealizować Twoje cele.

Ile czasu firma potrzebuje do stworzenia strony internetowej?

Do wykonania firmowej strony internetowej, firmy z reguły nie potrzebują więcej niż kilku tygodni, ale oczywiście wszystko zależy od zakresu prac. Jeśli cena strony internetowej jest wysoka to możemy wysunąć wniosek, że i do wykonania strony internetowej jest więcej rzeczy i tym samym, zespół może potrzebować więcej czasu.

Ile kosztuje projekt graficzny strony internetowej?

Cena za projekt graficzny strony internetowej zależy od głównego czynnika – tj. liczby podstron do zaprojektowania. Strona landing page (czyli 1 podstrona) z reguły nie kosztuje wiele i z reguły już za profesjonalny projekt można się zamknąć w kilku tysiącach złotych.

Ile kosztuje strona internetowa w 2024? Wnioski i podsumowanie

Prosta strona internetowa może kosztować kilkaset złotych, kiedy zaawansowany projekt nawet kilka milionów złotych. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile kosztuje strona internetowa”. Przed zleceniem realizacji strony internetowej, warto przygotować specyfikację serwisu oraz na podstawie dokumentu (wysyłając go do różnych agencji) rozeznać się, jak to wygląda cenowo w przypadku danego projektu. Pamiętaj, że często nie warto wybierać najtańszej opcji. 

Zrealizuj profesjonalną stronę www

Wiadomo, że budżet czasami jest główną przeszkodą w osiągnięciu swoich celów, ale pamiętaj, że to nie pieniądze powinny być podstawowym kryterium wyboru firmy, która zrealizuje Twoją stronę internetową. Zdecyduj się na najlepszą firmę, na którego Cię stać, nie musi być najdroższa. Zapraszamy do kontaktu e-mail. 

Ile kosztuje strona internetowa? Cena stron www 13
Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)
1 Komentarz
  • Wojtek
    says:

    Dobry artykuł, w którym można się dowiedzieć ile faktycznie kosztuje wykonanie strony internetowej. Może warto do artykułu dodać jeszcze, ile kosztuje stworzenie strony internetowej razem z pozycjonowaniem bo z tym bywa różnie i nigdzie nie ma cennika jasnego.

Dodaj komentarz