W dzisiejszych czasach dobra treść nie wystarczy. Trzeba ją dodatkowo zoptymalizować i zredagować pod kątem SEO. W innym wypadku najprawdopodobniej jedynie garstka osób dotrze do naszego tekstu. Dobrze napisany tekst musi spełniać kilka warunków SEO, a wtedy zwiększają się szanse na wywindowanie dopieszczonego artykułu na samą górę wyników Google. Dowiedz się, jak pisać teksty SEO w 2023 roku i o czym konkretnie należy pamiętać w trakcie pisania artykułów pod wyszukiwarki internetowe.
Teksty SEO – definicja
SEO to skrót od angielskiego terminu “Search Engine Optimization“. Termin ten oznacza optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, co w rezultacie przekłada się na poprawę widoczności strony na listach wyszukiwań Google. Reasumując – SEO to działania mające na celu pozycjonowanie stron internetowych. A im wyżej Twoja strona znajduje się w Google, tym naturalnie więcej osób do niej dociera i tym więcej zarabiasz. Teksty SEO oznaczają zatem wysokiej jakości treści zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe.
Jak pisać teksty SEO? Wskazówki
Pisanie dobrych treści SEO to proces. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek. Na samym początku pragniemy jednak zaznaczyć, że najlepsze treści SEO są ponadczasowe, takie, które z aktualizacją algorytmu Google nie zanikają w sieci, ponieważ były napisane zgodnie z wytycznymi wyszukiwarki Google. Pamiętaj, że optymalizacja to jedno, ale sens i jakość treści, w tym i odpowiedzenie użytkownikowi na jego pytania to cel najważniejszy.
Sprawdź też: Evergreen content – co to jest? Zalety, wady i zastosowanie – poradnik
Znajdź odpowiednie słowa kluczowe
Na początku powinieneś zastanowić się, o czym chcesz napisać tekst oraz jakich informacji poszukują Twoi potencjalni odbiorcy. Zalecamy, aby w tym wypadku nie kierować się własną intuicją, a skorzystać z dostępnych narzędzi, które pomogą nam przy wyborze odpowiedniego tematu. Możesz również podejrzeć na jakie konkretne słowa kluczowe promuje się konkurencja.
Przygotowując artykuł od razu zwracaj uwagę na słowo kluczowe, a następnie zamieszczaj je naturalnie w tekście. O tym jak wyszukiwać słowa kluczowe pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Narzędzie Planer Słów Kluczowych na sam początek jest jak najbardziej w porządku, ale z biegiem czasu i wzrostem doświadczenia zalecamy również, aby brać pod uwagę takie wskaźniki jak konkurencyjność słowa kluczowego czy tendencja do konwersji na dane słowo kluczowe. Do tych metryk możesz użyć np. narzędzia Semrush lub Ahrefs.
Zadbaj o treści
Przed samym tworzeniem treści szczególnie pamiętaj o tym, aby Twoje teksty były unikalne. Nie kopiuj zatem tekstów od konkurencji ani ich nie redaguj. Przeczytaj artykuły konkurencji i pomyśl, czego im brakuje. Zastanów się, co można by dodać, aby ten tekst był bardziej kompletny? Jakie zagadnienia dodatkowo warto poruszyć?
Następnie napisz od nich tekst lepszy i dłuższy. Google przede wszystkim zależy na tym, aby użytkownicy korzystający z ich wyszukiwarki dostawali wyniki najbardziej dopasowane do ich zapytań. Twój artykuł ma przede wszystkim nieść wartość dodatnią dla użytkownika – jeśli dostarczysz użytkownikowi treści, których potrzebował to nie dość, że zbudujesz z nim od razu pozytywną relację, to jeszcze będzie bardziej skłonny do skorzystania z oferty.
To nie przypadek, że naturalne wyniki organiczne są o wiele bardziej skuteczne pod kątem konwersji i sprzedaży niż reklamy płatne Google Adwords. Pamiętaj zatem, aby pod żadnym pozorem nie kopiować treści z innych stron i tworzyćtylko i wyłącznie własne unikalne treści. Jeżeli czerpiesz od kogoś wiedzę, nie bój się podlinkować źródła. To też dobrze wpływa na pozycję strony – zwłaszcza, jeśli linkujesz do zaufanego miejsca.
Sprawdź też: Duplicate content – dlaczego warto zadbać o unikalność treści?
Zadbaj o strukturę treści
Ok, załóżmy, że masz już wybrane słowo kluczowe i wiesz, na jaki temat będziesz tworzył artykuł. Czas zatem przejść do zaplanowania struktury artykułu. Pamiętaj o tym, aby fraza kluczowa naturalnie znalazła się w różnych miejscach w tekście – w tytule, śródtytułach i poszczególnych akapitach.
W trakcie pisania artykułu do rozdzielenia poszczególnych akapitów (tak, aby nie tworzyć długich bloków tekstu), powinieneś używać hierarchicznych nagłówków, tj. H1, H2, H3, H4 itd… Od najważniejszego H1 przez kolejne, mniej istotne H2 i dalsze. Na nagłówki zwracają uwagę boty wyszukiwarek, dlatego też warto je rozsądnie zaplanować. Zalecamy, aby w najważniejszych nagłówkach, np. H1 lub H2, zawrzeć główne słowo kluczowe, natomiast w nagłówkach H3, H4 itd, synonimy lub frazy długiego ogona.
Możesz również wesprzeć się darmowymi wtyczkami, np. Rank Math lub Yoast SEO, jeśli korzystasz z WordPress’a. Wtyczki na bieżąco będą Cię informowały o ewentualnych poprawkach, które powinieneś wprowadzić w tekście. Niemniej jednak bez podstawowej wiedzy na temat pisania tekstów pod SEO będzie Ci je zapewne trudno wprowadzać, dlatego też zapraszamy do dalszej lektury.
Nie przesadzaj z zagęszczeniem słów kluczowych
Działanie to profesjonalnie możemy nazwać “dywersyfikacją słów kluczowych”. Minęły już czasy upychania na siłę jednego słowa kluczowego w tekście po X razy. Na całe szczęście Google posiada już na tyle rozwinięte algorytmy, że całkiem sprawnie radzi sobie z naszą odmianą przez przypadki i użyciem liczby mnogiej. Google co raz lepiej rozpoznaje odmianę wyrazów oraz ich synonimy, przez co dopasowuje naszą stronę, również do zapytań z wyrazami bliskoznacznymi, nie tylko do głównej frazy kluczowej.
Stosuj zatem w swoich tekstach wyrazy bliskoznaczne już na etapie redakcji. Frazy rozmieszczaj naturalnie, w różnych miejscach w tekście, unikając schematów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co podobnego do Twoich fraz wpisują użytkownicy w wyszukiwarkach, możesz skorzystać z Google Trends.
Myśl strategicznie i nie powielaj złych schematów
Jeśli Twoja konkurencja jest duża i silna, to wie już, jak pisać teksty SEO, więc na samym starcie ma przewagę. Na samym początku masz bardzo małe szanse przebić się na popularne słowa kluczowe w wyszukiwarce Google przed konkurencją, która od wielu lat dba o swoje pozycje. Dlatego duża część młodych firm nie ma cierpliwości i decyduje się na płatne reklamy. Wtedy przychodzi na pomoc reklama Google Ads, która pozwala na natychmiastowe wyniki i wyświetlanie płatnie swoich reklam na dane słowo kluczowe.
Niestety najczęściej jest to gwóźdź do trumny dla młodych firm. Zamiast rozwijać się systematycznie, co miesiąc muszą płacić za działania, po których nie będzie śladu jak skończy się budżet. W odróżnieniu od content marketingu oraz procesu pozycjonowania, który można traktować jako stałe nabywanie aktyw dla działalności, które z biegiem czasu procentują.
Przy pisaniu nowych treści, szukaj zatem również długoogonowych słów kluczowych (na przykładzie naszego artykułu – “Jak pisać teksty SEO”), które również wyszukują użytkownicy, ale w mniejszej liczbie. W ten sposób będziesz miał większą szansę na znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, o ile Twój content będzie wystarczająco dobry.
Pamiętaj o obrazkach z atrybutem ALT
Treść bez obrazków wygląda na nudny, prawda? Często tuningujmy tekst, dodając właśnie do niego obrazki, ale warto również pamiętać, aby obrazki dodatkowo posiadały ustawiony atrybut ALT, który będzie zawierał nasze słowo kluczowe. Na naszym przykładzie i poniższym obrazku będzie to fraza “jak pisać teksty SEO”.
Zdjęcia pomagają uzyskać użytkowników z wyszukiwarki grafiki, a dodatkowo pomagają robotom w zrozumieniu naszej witryny. AI Google nie jest jeszcze na tyle rozwinięte i nie potrafi zobaczyć, co znajduję się na zdjęciach. Pamiętaj w takim razie, aby zawsze odpowiednio nazywać obrazki oraz nadawać im odpowiednie atrybuty ALT.
Zadbaj o linkowanie wewnętrzne
Pisząc artykuł na dany temat, możesz wykorzystać okazje do umieszczenia linków do innych tekstów i podstron Twojego serwisu. Takie działanie nazywamy linkowaniem wewnętrznym. Po pierwsze, dobrze to wpływa na samych użytkowników, ponieważ podstrona podlinkowana zazwyczaj jest rozwinięciem danego tematu, ale nie wątkiem głównym artykułu. Po drugie, roboty wyszukiwarek przechodząc z podstrony na podstronę lepiej indeksują treści.
Linkując podstronę, staraj się unikać takich sformułowań jak “zobacz tutaj”, “sprawdź to”, ale zamiast tego opisuj słowami bezpośrednio to, do czego linkujesz i na tych słowach opieraj hiperłącza. Przykład takiego linkowania możesz znaleźć w naszym artykule.
Zadbaj o format treści
Generalnie im więcej tekstu, tym lepiej. Warto jednak przy tym pamiętać, aby nasz tekst był poprawnie sformatowany. Publikując długi tekst unikaj tworzenia długich, często nieczytelnych bloków tekstowych. Nawet jeśli świetnie i merytorycznie przygotowaliśmy materiał pamiętajmy o jego poprawnym sformatowaniu. W innym wypadku jeżeli użytkownik uzna, że tekst jest słabo przyswajalny, to zwyczajnie ucieknie do konkurencji. Tego chcemy uniknąć. Zastanawiasz się jak pisać teksty SEO i w jaki sposób je formatować? Oto kilka naszych rad:
- używaj akapitów oraz nagłówków;
- rozdzielaj długie blogi tekstowe interesującymi nagłówkami;
- bolduj w tekście istotne fragmenty;
- stosuj uniwersalną, czytelną czcionkę – to samo tyczy się koloru tekstu i jego rozmiaru;
- zadbaj o to, aby treść na stronie była dobrze widoczna dla użytkowników (tzw. main content) – treść ma być na pierwszym planie, nie reklamy i wezwania do akcji;
- wypunktowuj ważne elementy w treściach;
- tekst zaczynaj od zajawki (tzw. leadu) do 300-400 znaków, zamieść w nim słowo kluczowe.
- artykuł zakończ krótkim podsumowaniem i zamieść w nim słowo kluczowe.
- stosuj hierarchiczne nagłówki H1, H2, H3, H4 itd…
Elementarna zasada SEO copywritingu
Jeśli dalej zastanawiasz się, jak pisać teksty SEO to pamiętaj, aby przede wszystkim być ze wszystkim na bieżąco. Jeżeli tworzysz już teksty zawodowo lub masz taki zamiar, polub branżowe grupy na Facebook’u i sprawdzaj co jakiś czas, co w trawie piszczy. Jeżeli nie korzystasz z mediów społecznościowych możesz śledzić specjalne tagi np. SEO na Reddicie. Oprócz nowinek branżowych warto szczególnie zwracać uwagę na ewentualne zmiany w algorytmie Google. Niejednokrotnie algorytm potrafił na tyle namieszać, że dotychczasowe wytyczne co do pisania tekstów pod wyszukiwarki stawały się nieaktualne.
Współpracujemy i współpracowaliśmy z wieloma copywriterami, którzy zaczynali swoją karierę dekadę temu lub więcej i wiele wody upłynęło, zanim wypracowaliśmy odpowiedni schemat pracy. Przez wiele lat pracy copywriterzy pisali treści po prostu nieaktualnie wobec dzisiejszych standardów.
Musimy pamiętać, że w Internecie nic nie trwa wiecznie – skuteczne metody, które funkcjonowały kilka lat temu w dzisiejszych czasach mogą okazać się zupełnie nieefektywne, tym bardziej w branży SEO, kiedy wszystko może dosłownie wywrócić się do góry nogami z dnia na dzień.
Ile kosztują teksty SEO? Teksty SEO Cennik
Ceny za teksty SEO, oczywiście podyktowane są indywidualnie przez copywritera, niemniej jednak obecnie ceny rynkowe wyglądają następująco:
- Teksty proste, do optymalizacji (ok. 4-10zł / 1000 zzs).
- Teksty zaawansowane (ok. 15-30zł / 1000 zzs).
- Teksty profesjonalne (ok. 30 – 100 zł / 1000 zzs).
Warto również wziąć pod uwagę, że copywriter często nie śledzi branży SEO, często również piszę teksty według starych wytycznych (np. przesadne zagęszczenie słów kluczowych, boldowanie fraz), warto zawsze przed ewentualną współpracą, wziąć od danego copywritera próbkę tekstu.
SEO Copywriting – podsumowanie
Przede wszystkim staraj się tworzyć treści naturalnie. Stosuj się do powyższych wytycznych, ale nie pisz pod wyszukiwarki, tylko dla potencjalnego użytkownika. Spróbuj wyczerpać temat w jak największym stopniu. W trakcie tworzenia artykułu, warto pamiętać o podstawowych zaleceniach optymalizacyjnych, oszczędzi to pracy Tobie lub osobie odpowiedzialnej za SEO. Dobrze napisany tekst w razie czego agencja SEO bez problemu zoptymalizuje, schody pojawiają się w momencie, kiedy tekst napisany jest nienaturalnie i według starych zasad SEO. W takim przypadku najprawdopodobniej będzie konieczna już korekta edytorska, a z takimi copywriterami najczęściej nie nawiązuje się współpracy. Powód jest prosty – korekta edytorska po prostu zajmuje zbyt dużo czasu, a na rynku jest coraz więcej wykwalifikowanych copywriterów.
Pisanie tekstów pod SEO nie jest łatwe. Dla większości copwyriterów napisanie solidnego artykułu, który będzie się plasował na najwyższych pozycjach to solidne wyzwanie. Pamiętaj też, że dobra treść nie obroni się sama, a konkurencja nie śpi. Warto również co jakiś czas odświeżyć swój artykuł np. o jakiś dodatkowy akapit lub nowe informacje. Google również bierze to pod uwagę.
Zatem do dzieła. Jeśli macie jakieś pytania lub dalej wątpliwości, co do tego jak pisać teksty SEO to zapraszam do zadawania pytań.
Profesjonalne teksty SEO
Jeśli chcesz, aby teksty SEO na Twoją stronę, pisali doświadczeni copywriterzy, zapraszamy do kontaktu.
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.
Andrzej
says:Czy dobrze napisany tekst seo da radę podnieść pozycje w wynikach wyszukiwania bez podlinkowania? Do tego warto jeszcze upublikować go na mocnym portalu.
Dziennikarz śledczy
says:Dzięki za wpis 🙂 W branży ceny potrafią być naprawdę bardzo zróżnicowane. Natomiast moje doświadczenie z copywriterami jest takie, że o SEO niestety nie mają bladego pojęcia – niektórym wydaje się, że wyrażenie kluczowe robią całą robotę, a koniec końców przepalają tylko środki, bo treści giną w wyszukiwarce.
Damian
says:Świetne podsumowanie, wg. mnie zabrakło jeszcze sprawdzania później indeksacji w SERP.