ContentNinja.pl

Strona firmowa – na co zwrócić uwagę przy tworzeniu strony dla firmy?

  • Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia, 2020 o godz. 20:21
  • Wizytówka firmowa

    Wiele firm chcąc zaistnieć w sieci i nadążyć za konkurencją, która posiada już swoje strony firmowe w końcu decyduje się również na stworzenie własnej witryny WWW. Problem niestety powstaje już w trakcie takiego procesu myślowego przedsiębiorcy. Samo stworzenie strony i prozaiczne dotrzymanie kroku konkurencji wcale nie wpłynie pozytywnie na biznes.

    strona firmowa 113

    Powinieneś zastanowić się, jak konkurencja wykorzystuje Internet do pozyskiwania klientów i pomyśleć, w jaki sposób Twoja firma może robić to lepiej. Wiele małych przedsiębiorstw nie ma doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, w obieraniu strategii promocji internetowej czy też nawet w tradycyjnym marketingu, stąd też w Internecie jest wiele witryn, które w zasadzie nie mają żadnego celu.

    Takie źle przygotowane strony nie spełniają żadnego celu biznesowego, nie są widoczne w Internecie na słowa kluczowe powiązane z działalnością, realizowane są nieestetycznie, przez co swoim wyglądem zniechęcają potencjalnych klientów. Czy dobrze to świadczy firmie dla potencjalnego klienta? Czy może to jest właśnie wizytówka firmy? W ten sposób działamy – bez ładu i składu?

    Czy każda firma potrzebuje strony firmowej?

    W większości przypadków tak, ale nie zawsze. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, kiedy firma potrzebuje własnej witryny WWW, ponieważ ten temat dotyczy jednak większej ilości przedsiębiorców.

    Potrzebujesz strony internetowej, jeśli:

    Strona firmowa - na co zwrócić uwagę przy tworzeniu strony dla firmy? 7
    • Chcesz coś zmodernizować, uprościć pewien proces (np. chcesz umożliwić swoim klientom pobieranie faktur bezpośrednio z aplikacji, chcesz stworzyć narzędzie do komunikacji z klientem, w którym widzi stan realizacji projektów etc.)
    • Klienci mogą szukać informacji o produktach lub Twoich usługach (np. jeśli sprzedajesz produkty pod daną marką - w takiej sytuacji pewne jest, że ludzie będą szukali informacji na temat Twoich produktów w Internecie).
    • Możesz w ten sposób pozyskać nowych klientów (np. istnieje szansa, że znajdziesz potencjalnego klienta w Internecie lub konkurencja właśnie to robi).
    • Klienci mogą szukać kontaktu (np. prowadzisz biuro księgowe, Twoje usługi polecił znajomemu jeden z klientów, a w Internecie nie można znaleźć żadnych wzmianek o działalności).
    • Potencjalni klienci mogą szukać informacji o Twojej firmie przed podjęciem decyzji o współpracy (w obecnych czasach wiele ludzi wykorzystuje Internet do oceny wiarygodności danej firmy. Brak strony powoduje duży spadek zaufania pośród potencjalnych klientów.)

    Podstawowym założeniem strony dla firmy jest pomoc w realizacji celów biznesowych firmy wpisanych w plan strategiczny czy istniejących w głowie właściciela. Celem biznesowym może być np. sprzedaż produktu przez Internet, pozyskiwanie formularzy, budowa wizerunku etc.

    Firmowa strona jest przede wszystkim inwestycją, z której zwrot powinien być dodatni. Jeśli chcesz zwiększać wartość swojej firmy w odniesieniu ekonomicznym to powinieneś zdecydować się na stworzenie profesjonalnej strony.

    Jakie firmy nie potrzebują stron firmowych?

    Oczywiście, że istnieją również takie rodzaje działalności, w których prowadzenie stron internetowych jest zupełnie niepotrzebne. Przykładowo jeśli prowadzisz kiosk czy też sklep spożywczy, to najprawdopodobniej taka strona internetowa jest Ci całkowicie zbyteczna. Tak samo jeśli Twoja firma świadczy usługi dla jednego odbiorcy, np. produkujesz elementy dla przedsiębiorstwa państwowego. Strona firmowa na FB w takim wypadku Ci w zupełności wystarczy.

    Jednak w większości przypadków stronę internetową powinna mieć prawie każda firma. Brak posiadania strony internetowej grozi utratą potencjalnych klientów, którzy nas nie będą mogli znaleźć i którzy zwyczajnie trafią w ręce konkurencji. Podkreślamy jednak, że posiadanie źle zaprojektowanej firmowej strony lub też jej nieumiejętne wykorzystanie również w żaden sposób pozytywnie nie wpływa na biznes, jest to jedynie marnowanie potencjału.

    Profesjonalna strona firmowa

    strona firmowa 40

    Stworzymy dla Ciebie stronę internetową, która będzie dopasowana do Twoich potencjalnych klientów. Przeanalizujemy konkurencję i opracujemy poprawną architekturę informacji, na podstawie której będzie można pracować nad rozwojem serwisu pod kątem SEO. Tworzone przez nas strony internetowe zgodne są z najnowszymi wytycznymi, responsywne, autorskie, bez zbędnych obciążających pluginów.

    Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu strony firmowej?

    Wiesz już, że dobrze wykonana strona firmowa to element niezbędny w kontekście aktywnego i efektywnego promowania swoich produktów lub usług w Internecie. Zapewne zastanawiasz się zatem, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas planowania i projektowania takiej strony?

    I słusznie, ponieważ wiele agencji tworzy strony internetowe, które są nawet i ładne pod względem graficznym, ale całkowicie niedostosowane pod względem np SEO lub też i niepraktyczne (słabe UX).

    strona firmowa 56

    Warto jednak wziąć pod uwagę dwa scenariusze – pierwszy, w którym to tworzymy stronę firmową zupełnie od zera i drugi, w którym to stronę firmową przebudowujemy (czyli istnieje już strona z pewnymi materiałami, domeną, historią od wielu lat i chcemy ją ulepszyć i dostosować pod nowe standardy).

    Sprawdź też: Landing Page – co to jest?

    Na co zwrócić uwagę zlecając realizację strony internetowej?

    Strona firmowa - na co zwrócić uwagę przy tworzeniu strony dla firmy? 8

    Na stworzenie skutecznej witryny dla firmy składa się wiele elementów. To temat skomplikowany, wymagający śledzenia i znajomości aktualnych trendów, doświadczenia oraz wiedzy. Stworzenie dobrej strony nie jest proste. Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy, które trzeba wziąć pod uwagę w momencie tworzenia nowej firmowej strony.

    Firmowa strona i strategia

    W przypadku tworzenia strony firmowej warto na początku przemyśleć, w jaki sposób marka powinna być przedstawiana, w jaki sposób powinna się komunikować, jakie wartości ma ze sobą reprezentować (często tak bywa z działalnościami rodzinnymi, a okres prowadzenia firmy często wzbudza zaufanie) etc.

    Cel

    Cel Trzecim równie istotnym szczegółem jest określenie celu dla naszej strony - np. pozyskanie danych z formularzy, sprzedaż produktu, kontakt z konsultantem, rejestracja, pobranie materiałów. Bez wyznaczonego celu nie będziesz w stanie oszacować ROI, tzn. zwrotu z inwestycji, a to na to powinniśmy zwracać uwagę podczas tworzenia strony internetowej dla firmy.

    Segmentacja grupy docelowej

    Drugim istotnym elementem w kontekście zaplanowania strategii jest zdefiniowanie grupy docelowej z podziałem na tzw. segmenty, czyli konkretne grupy demograficzne. Po pierwsze, specjalnie dla tych osób powinieneś dostosować swoją stronę firmową, łącznie z przekazem oraz grafiką. Po drugie, informacje te będziesz mógł wykorzystać chociażby w reklamach płatnych podczas promocji strony. Będziesz miał już zdefiniowaną grupę docelową, do której będziesz chciał kierować swoje treści i materiały.

    Zwróć uwagę na CTA

    Przyciski CTA to must have każdej strony, która chce w pełni efektywnie spełniać swoje zadanie. Te przyciski są najbardziej pomocne podczas realizacji celu biznesowego. Służą do skierowania odbiorców do wartościowego dla Ciebie miejsce na stronie, np. do sklepu, zakładki "Kontakt" etc. Przyciski powinny wyróżniać się na tle pozostałych elementów na stronie i być stosowane w wielu miejscach.

    CMS

    System zarządzania treścią, czyli Content Management system (CMS), jest oprogramowaniem pozwalającym nam na samodzielną edycję treści strony. Na rynku dostępne są różne systemy - do popularnych należą m.in. Drupal, Joomla, WordPress i inne. Dzięki takiemu systemowi obsługa strony nie będzie wymagała od nas znajomości języków programowania, technologii itp. System CMS posiada specjalny panel zarządzania, który umożliwia dodawanie zdjęć, tworzenie nowych stron, edycję treści, edycje menu itd. Takie rozwiązanie w większości przypadków jest bardzo przydatne, ponieważ nie musimy za każdym razem męczyć informatyka o dodanie przecinka, dodanie zdjęcia itd., tylko samodzielnie możemy takie elementy zaktualizować. Jeśli chodzi o preferowany system CMS, to wszystko zależy od projektu. Z pewnością doświadczona agencja doradzi, który CMS dla Twojej firmy będzie najlepszy.

    Grafika

    Spotkaliśmy się z wieloma sytuacjami, w których klienci sami decydowali się na koordynowanie prac graficznych o sugerowanie poprawek. Zdaj się na wiedzę i doświadczenie specjalistów - to, co Tobie się podoba, nie ma akurat w tym przypadku żadnego znaczenia. Firmowa strona ma przede wszystkim być łatwa w odbiorze dla Twoich potencjalnych klientów i dla nich ma być atrakcyjna.

    Architektura informacji (mapa strony)

    Zaplanuj mapę strony: wypisz wszystkie informacje oraz elementy, które są niezbędne w przedstawieniu Twojej oferty i stanowią rdzeń serwisu. Później je pogrupuj i przygotuj tzw. mapę strony. To nic innego jak spis treści: podobnie jak książki mają tytuły, rozdziały i podrozdziały, tak samo strona internetowa powinna mieć główne i najważniejsze sekcje posegregowane względem hierarchii oraz dalszych stopni zagłębienia.

    Analiza konkurencji

    Sprawdź, jak radzi sobie w Internecie dobrze prosperująca konkurencja, podpatrz jakie stosują rozwiązania. Możesz się od nich uczyć. Oni kiedyś byli również na Twoim miejscu, z pewnością popełnili do tej pory wiele błędów, a Ty możesz teraz ich uniknąć, wyciągając wnioski na podstawie ich pracy. Najlepiej przygotuj również listę kilku serwisów konkurencyjnych, na których chciałbyś się poniekąd wzorować. Z pewnością takie adresy będą również przydatne firmie, która będzie zajmować się Twoją witryną.

    Przygotowanie tekstów

    Teksty to najważniejszy element wszystkich stron internetowych. Warto poświęcić czas na ich dopracowanie, tak aby były świetnie przygotowane pod SEO i dla klientów. Jeśli nie masz doświadczenia w pisaniu tekstów, warto zlecić to dobremu copywriterowi, który z pewnością wypyta Cię o wszystkie potrzebne rzeczy do stworzenia dobrego tekstu na firmową stronę.

    Sprawdź też: Jak pisać teksty SEO – SEO copywriting od A do Z

    Responsywność

    W dzisiejszych czasach jest to absolutna konieczność. Tym bardziej, że obecnie większość ruchu w Internecie generują właśnie urządzenia mobilne. Dopilnuj tego, aby Twoja strona wyświetlała się prawidłowo na urządzeniach mobilnych.

    Optymalizacja SEO

    SEO ma ogromne znaczenie dla wszystkich stron internetowych. Wyszukiwarkę Google zna prawdopodobnie większość Internautów, tym bardziej w Polsce. Jeśli ktoś szuka usługi - korzysta z Google, jeśli ktoś szuka produktu - korzysta z Google, jeśli ktoś ma problem do rozwiązania - wpisuje go w Google etc. Dobrze zaprojektowana firmowa strona powinna być widoczna w wyszukiwarce Google na frazy związane z działalnością firmy lub chociażby mieć możliwość na poprawę widoczności. Często niestety strony internetowe tworzone są w ten sposób, że nie ma możliwości prowadzenia na nich efektywnych działań bez gruntownych poprawek.

    Wybierz uczciwego usługodawcę

    To jest przede wszystkim najważniejszy element. Jeśli wybierzesz firmę rzetelną, znająca się na swojej pracy, to nawet jeśli popełnisz jakiś błąd podczas planowania strony firmowej, to taka firma pomoże Ci go rozwiązać. Sprawdź usługodawcę przed przystąpieniem do pracy nad firmową stroną, sprawdź jego widoczność w Internecie, ostatnie projekty, skontaktuj się z nim i zweryfikuj na własnej skórze, jak wygląda u nich obsługa klienta.

    Sprawdź też: Agencja marketingowa – jak znaleźć dobrą agencje?

    Umowa

    Zawsze podpisuj umowę o stworzenie strony internetowej wraz z ustalonym zakresem pracy. Podpisanie dobrze skonstruowanej umowy daje Ci gwarancję, że po zakończeniu prac będziesz mógł korzystać ze strony firmowej, która była przedmiotem wcześniejszych ustaleń. Często firmy tworzące strony internetowe mijają się z założeniami funkcjonalnymi ustalonymi wcześniej ze względu np. na niedoszacowanie zasobów koniecznych do wdrożenia. W takim wypadku prawo zawsze będzie po Twojej stronie.

    Strona dla firmy

    agencja marketingowa obrazek 9

    Zadbaj o swój biznes i zleć wykonanie strony WWW firmie, która się na tym zna. Firmowa strona, jak już dobrze wiesz, to wielki potencjał, który możesz wykorzystać do zwiększenia obrotów w swojej firmie. Od wielu lat tworzymy dla firm najlepsze produkty w Internecie. Dzięki naszej pomocy niejedna firma odniosła sukces. Oferujemy kompleksowe usługi i działania, konfigurację domeny, zapewniamy hosting oraz służymy pomocą już w etapie posprzedażowym. Zapraszamy do kontaktu!

    Strona dla firmy – przebudowa

    agencja marketingowa

    Czyli krótko o tym, jak nie zepsuć sobie całkowicie strony i nie zrujnować swojego internetowego biznesu podejmując decyzję o aktualizacji strony firmowej. A uwierzcie, takich przypadków jest mnóstwo i popełniają je nawet duże marki. Jednym z przykładów nieudanej migracji w ostatnim czasie jest np. sklep internetowy Rossmann, który przez nieprzemyślaną przebudowę strony internetowej stracił ok. 80% widoczności w Internecie.

    Sprawdź też: Przebudowa strony internetowej

    Zebranie wszystkich informacji – audyt SEO

    Jeśli Twoja strona firmowa zawiera jedynie kilka podstron, można to zrobić nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi - wystarczy zebrać informacje o architekturze danych, linkach, treściach, meta tagach, mapie strony i wszystkich innych istotnych elementach dla SEO, które będziemy chcieli zachować bądź też wykorzystać na przebudowanej stronie internetowej. Krótko mówiąc – powinniśmy zlecić audyt SEO. Jeśli Twoja strona internetowa na przykład posiada nieprzyjazne linki, słabe linkowanie wewnętrzne, architektura informacji kuleje lub występuje kanibalizacja słów kluczowych, to audyt SEO to wykaże i dobry specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla nowej strony firmowej. Istnieje też możliwość, w której specjalista SEO stwierdzi, że wszystko jest OK - wtedy trzeba dopilnować firmy zajmującej się tworzeniem strony internetowej, aby te wszystkie elementy zostały przeniesione w sposób prawidłowy na nową witrynę.

    Sprawdź też: Audyt SEO – czyli o audycie SEO pod wyszukiwarkę Google

    Złe odnośniki URL

    Najczęściej popełnianym błędem przy migracjach jest niezachowanie tych samych odnośników, np. sprzedajesz kominki elektryczne, jesteś w TOP10, a URL do Twojej kategorii w sklepie wygląda tak: https://contentninja.pl/kominki-elektryczne-10, a nowy adres URL wygląda tak: https://contentninja.pl/kominki-elektryczne Na pierwszy rzut oka adres w nowej, przebudowanej formie wygląda lepiej, ale użytkownicy zaczynają błądzić, ponieważ cały czas trafiają pod stary adres i wyskakuje im błąd i informacja, że nie ma takiej witryny. Rezultat jest taki, że widoczność w wyszukiwarce na dane słowo kluczowe maleje, ruch spada, razem ze sprzedażą. Oczywiście, możesz zastosować inną strukturę adresów URL, ale musisz przy tym pamiętać o ustawieniu przekierowania 301 na nowy adres URL.

    Migracja treści

    Nie kombinuj z tekstami. Jeśli już koniecznie chcesz zmienić treści w serwisie w trakcie migracji, to nie usuwaj starych, a po prostu rozbudowuj obecne, jeśli brakuje na nich faktycznie jakieś istotnej informacji. Najlepiej treści przenieść identyczne, ponieważ jeśli po przebudowie strony internetowej pozycje i widoczność w Google będą spadać, to dołożysz sobie jedynie kolejny element do analizy. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy z audytu SEO wyjdzie, że strona posiada zduplikowany lub słabej jakości content, wtedy należy takie treści usunąć.

    Szybkość ładowania strony

    Zdarza się również często, że nowoczesne i ładne na pierwszy rzut oka strony internetowe są niezoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania i ważą nawet po kilkadziesiąt MB. Bierze się to głównie z wysokiej jakości niezoptymalizowanych zdjęć, plików wideo, skryptów etc. Szybkość ładowania strony to również jeden z czynników SEO, trzeba też wziąć pod uwagę, że po prostu ludzie nie lubią długo czekać na wczytanie się strony.

    Projektowanie użytecznych rozwiązań

    Stylowe rozwiązania designerskie często idą w parze z niepraktycznością. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to sprzedaż powinna być intuicyjna i uproszczona w maksymalny sposób. Im bardziej komplikujesz, zmieniasz, odzwyczajasz i przyzwyczajasz do nowych rzeczy kolejnych użytkowników, tym bardziej komplikujesz sobie sprawę.

    Testowanie

    To również bardzo ważny element o którym wiele osób zapomina pod napływem emocji i chęci jak najszybszego wprowadzenia na produkcje nowej wersji strony firmowej. Spokojnie. Mając już przygotowany nowy serwis w nowej strukturze, z nowymi adresami URL, z przygotowanymi treściami, wykonujesz ponownie audyt SEO (lub robi to po prostu firma, która stoi za stworzeniem dla Ciebie strony internetowej) aby zweryfikować, czy wszystkie elementy zostały przeniesione w sposób prawidłowy, czy wszystkie usprawnienia z audytu SEO zostały zastosowane i czy strona pod kątem technicznym działa prawidłowo.

    Strony internetowe dla firm

    Zadbaj o swój biznes i zleć wykonanie strony WWW firmie, która się na tym zna. Firmowa strona, jak już dobrze wiesz, to wielki potencjał, który możesz wykorzystać do zwiększenia obrotów w swojej firmie. Od wielu lat tworzymy dla firm najlepsze produkty w Internecie. Dzięki naszej pomocy niejedna firma odniosła sukces. Oferujemy kompleksowe usługi i działania, konfigurację domeny, zapewniamy hosting oraz służymy pomocą już w etapie posprzedażowym. Zapraszamy do kontaktu!

    Podoba Ci się nasza treść?

    Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

    Wystaw nam notę!
    5/5 - (1 vote)
    1 Komentarz
    • LęBOSKAAda
      says:

      Bardzo dobry wpis, podoba mi się 🙂 Jest to dużo cennych porad i na pewno dowiedziałam się czegoś nowego. Firma, w której pracuję, trudni się tworzeniu stron i wiem, że projektowanie witryn internetowych to nie lada sztuka. Trzymam kciuki za wszystkich webdesignerów i życzę stałego szerokopasmowego łącza internetowego ^^

    Dodaj komentarz