ContentNinja.pl

Najlepsze wtyczki SEO do WordPress – ranking 9 najlepszych dodatków dla pozycjonerów!

Ostatnia aktualizacja przez Bartosz Powichrowski

Prawidłowy wybór wtyczek SEO do WordPress odgrywa znaczącą rolę w kontekście pozyskania ruchu w internecie przy pomocy organicznych wyników wyszukiwania (tzw. SERP-ów). Jest to dosyć trudne zadanie, szczególnie zwracając uwagę na fakt ogromnej różnorodności narzędzi tego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że działanie na tym systemie CMS bez jakichkolwiek dodatków może być mocno utrudnione, a co za tym idzie – mniej efektywne. Zatem, jakie naszym zdaniem są najlepsze wtyczki SEO do WordPress w 2021 roku? Ranking 9 najlepszych dodatków dla pozycjonerów!

Spis treści ukryj

Dlaczego warto zaimplementować wtyczki SEO do WordPress?

Implementacja wtyczek SEO do WordPress jest bardzo pomocna w kontekście pozycjonowania danej witryny. Dodatki oferowane przez producentów rozszerzają jej funkcjonalność, ułatwiają kompletowanie listy mailingowej, a co najważniejsze – przyczyniają się do wzrostu odwiedzin Twojej strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania.

Najlepsze wtyczki SEO do WordPress

Sama instalacja konkretnych dodatków zazwyczaj nie wpłynie pozytywnie ani negatywnie na SEO – należy je także umiejętnie stosować. Eksperci z serwisu ContentNinja.pl rekomendują, aby dokładnie przeanalizować użyteczność każdej implementowanej wtyczki do WordPress. Wynika to z faktu, iż zbyt wiele aktywnych pluginów spowalnia stronę, a co za tym idzie – czynniki rankingowe Core Web Vitals przyczyniają się do obniżenia pozycji takiej domeny w SERP-ach.

Sprawdź też: Najlepszy CMS dla SEO – jaki wybrać?

Jak dodać wtyczkę SEO do WordPress? – 3 sposoby

Istnieją 3 sposoby na instalację wybranej wtyczki SEO do WordPress. Pierwsze dwa są nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wymagają dostępu do FTP (z ang. File Transfer Protocol) lub zastosowania modułu „Upload”. Trzecia technika jest najprostsza – w tym przypadku musimy jedynie zalogować się do panelu administracyjnego, wybrać dodatek, a następnie go włączyć.

Czy w każdym przypadku można dodać wtyczkę SEO do WordPress dowolnym sposobem? – niestety nie. Zależy to przede wszystkim od wizji twórcy oraz dostępności konkretnego dodatku. Bardzo często autorskie pluginy są dostępne tylko i wyłącznie na stronie internetowej wykonawcy. Sprawa wygląda identycznie z dedykowanymi wtyczkami, wówczas w grę wchodzi tylko i wyłącznie ręczna instalacja. Przejdźmy zatem do konkretów – jak dodać wtyczkę SEO do WordPress na 3 sposoby?

Ręczna instalacja wtyczki na serwerze przez klienta FTP

W pierwszej kolejności należy pobrać konkretny dodatek ze strony autora lub bazy wtyczek WordPress. Po rozpakowaniu archiwum na dysku komputera powinniśmy połączyć się z serwerem np. przez FTP, a następnie umieścić pliki wtyczki w katalogu domeny głównej pod ścieżką:

/wp-content/plugins

i wejść do panelu administratora WordPress. Po zalogowaniu musimy wybrać opcję „Wtyczki”, a następnie skorzystać z przycisku „Włącz” znajdującego się pod odpowiednim pluginem.

Ręczna instalacja wtyczki w panelu administratora

Po zalogowaniu się do panelu administratora WordPress należy wybrać opcję „Wtyczki” z menu głównego. Następnie powinniśmy kliknąć „Dodaj nową” i „Wyślij wtyczkę na serwer”. Gdy zainstalowany dodatek pojawi się na liście dostępnych pluginów – wystarczy go skonfigurować (w razie potrzeby) i aktywować w opcji menu „Zainstalowane wtyczki”.

Automatyczna instalacja wtyczki w panelu administratora

Automatyczna implementacja wtyczki w panelu administratora – czyli najprostsza metoda instalacji dodatków SEO do WordPress w 2021 roku. Gdy jesteśmy zalogowani przechodzimy do opcji menu „Wtyczki”, klikamy „Dodaj nową”, a następnie wyszukujemy interesujące nas pluginy. Po wybraniu konkretnego dodatku używamy przycisk „Zainstaluj”, a jeśli wtyczka pojawi się na liście dostępnych w miejscu „Zainstalowane wtyczki” – pozostaje nam ją skonfigurować (w razie potrzeby) i włączyć.

Najlepsze wtyczki SEO do WordPress - ranking 9 najlepszych dodatków dla pozycjonerów! 7

Najpopularniejsze wtyczki SEO do WordPress w 2021 roku – ranking 9 praktycznych narzędzi dla pozycjonerów!

Jedną z najbardziej znanych i najczęściej pobieranych wtyczek do WordPressa ułatwiających pozycjonowanie strony jest Yoast SEO – narzędzie posiada wersję darmową i płatną (podobnie jak większość zaawansowanych dodatków pozycjonerskich na system CMS WordPress).

Pamiętajmy natomiast, że poza popularnym „Yoastem” istnieją jeszcze dziesiątki bardzo przydatnych pluginów. Niektóre z nich bezpośrednio wpływają na SEO (np. odpowiadają za meta tagi), a inne pośrednio, ulepszając szybkość strony czy optymalizując grafiki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wtyczki SEO do WordPress w 2021 roku – ranking 9 praktycznych narzędzi dla pozycjonerów opracowany przez ekspertów ContentNinja.

Yoast SEO – najpopularniejsza wtyczka SEO do WordPressa

Najczęściej pobierana wtyczka do WordPressa. Umożliwia zarządzanie dziesiątkami aspektów optymalizacyjnych w kontekście SEO. Dla przykładu – narzędzie to pozwala sprawdzić wygląd konkretnego wpisu w organicznych wynikach wyszukiwania. Oferuje także edycję meta tagów, ułatwia zabezpieczenie witryny przed zjawiskiem duplicate content oraz tworzenie treści zgodnych z topical authority.

W3 Total Cache – wtyczka optymalizująca szybkość witryny WordPress

Dodatek W3 Total Cache zwiększa szybkość ładowania Twojej strony, a co za tym idzie – wpływa na jej pozycję w SERP-ach. Twórcy twierdzą, że plugin poprawi minimum 10-krotnie wydajność witryny po jej kompleksowej optymalizacji. Nie oszukujmy się, obietnice tego rodzaju są bardzo zachęcające, ale czy tak jest naprawdę? W celu odpowiedzi na to pytanie proponujemy indywidualnie przetestować wtyczkę, ponieważ ostateczny wynik zależy od aktualnej dyspozycji naszej strony www.

W3 Total Cache – zalety

 • buforowanie stron (skraca czas ładowania witryny);
 • wdrażanie mechanizmów zmniejszających objętość kodu (HTML, CSS, JS);
 • minimalizacja obciążenia witryny;
 • wykonywanie cache całych stron, obiektów i wyników zapytań;
 • obsługa CDN oraz cache po stronie przeglądarki.

  Doskonałą alternatywą do W3 Total Cache kompatybilną z WooCommerce oraz Yoast SEO jest również LiteSpeed Cache. Ogólne funkcjonalności powyższej wtyczki mogą być praktykowane przez każdą osobę posiadającą własną domenę.

Really Simple SSL – dodatek WordPress odpowiadający za sprawną instalację certyfikatu SSL

Wtyczka umożliwia sprawną instalację certyfikatu SSL. Narzędzie automatycznie wykrywa ustawienia i konfiguruje stronę internetową w taki sposób, aby działała bezbłędnie na https. Pamiętajmy jednak, że dodatek ten tylko i wyłącznie ułatwia konfigurację SSL, a w konsekwencji nadal potrzebujemy SSL, aby móc z niego korzystać.

Rank Math – doskonała alternatywa Yoast SEO

Wtyczka Rank Math to doskonała alternatywa Yoast SEO. Jest wykorzystywana na ponad 200 tys. aktywnych witryn WordPress. Największą zaletą przemawiającą za wyborem tego narzędzia od początku jego istnienia okazuje się znacznie mniejsza ilość kodu źródłowego niż w przypadku Yoast SEO. Oznacza to, że strona bazująca na systemie CMS WordPress może być nawet kilkanaście procent szybsza z pluginem Rank Math, niż z Yoastem.

All-In-One SEO Pack – kompletny zestaw SEO WordPress

Jeśli zależy Ci na kompletnym zestawie SEO do WordPressa – powyższy dodatek okaże się „strzałem w dziesiątkę”. Nie jest on w pełni darmowy, jednak w wersji bezpłatnej oferuje niektóre funkcjonalności popularnych wtyczek premium. Pełne wsparcie rekomendujemy właścicielom sklepów internetowych z dodatkiem WooCommerce. Można znaleźć tam narzędzia tj. moduł SEO dla plików wideo, SEO kategorii oraz niestandardowych taksonomii.

All-In-One SEO Pack – cennik

 • wsparcie premium dla jednej witryny – $57 (ok. 220 zł rocznie)
 • wsparcie premium dla 10 witryn – $97 (ok. 400 zł rocznie)
 • wsparcie premium dla nieograniczonej ilości witryn – $419 (ok. 1 700 zł rocznie).

Kompletny zestaw SEO WordPress – All-In-One SEO Pack nie wymaga inwestycji w wersję premium w celu podstawowej optymalizacji klasycznych stron www. Z doświadczeń ekspertów wynika, że początkujący lub średnio-zaawansowani blogerzy i pozycjonerzy nie wykorzystują nawet 50% darmowych funkcjonalności oferowanych przez wtyczkę All-In-One SEO Pack.

The SEO Framework – lekki plugin SEO do WordPressa bez reklam

Bardzo lekki plugin optymalizacyjny do WordPressa bez reklam po implementacji. Jest dedykowany pozycjonerom, którym zależy na utrzymywaniu najwyższej prędkości witryny oraz praktycznych wskazówkach dot. SEO. Narzędzie wymaga praktycznej wiedzy w kontekście tworzenia meta tagów (meta title, meta description).

The SEO Framework cieszy się nieco mniejszą popularnością od swojego konkurenta Yoast SEO. Nie oznacza to jednak, że w jakikolwiek sposób od niego odstaje. Możemy powiedzieć więcej – dla zaawansowanych pozycjonerów jest lepszym wyborem ze względu na bardziej intuicyjne zakładki oraz praktyczne porady SEO (w przeciwieństwie do Yoasta).

AMP for WP – wtyczka przyspieszająca ładowanie stron na urządzeniach mobilnych

Wtyczka AMP for WP przyspiesza ładowanie stron na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety). Narzędzie to optymalizuje kod źródłowy poprzez usuwanie obciążających fragmentów i wprowadzanie lżejszych zamienników. Jeśli nigdy kompleksowo nie zagłębialiśmy się w tajniki kodowania – wdrożenie tej wtyczki będzie niezwykle pomocne!

Smush – Lazy Load Images, Optimize & Compress Images – plugin do WordPress kompresujący obrazy

Bezproblemowo działające narzędzie umożliwiające błyskawiczną kompresję nawet kilkudziesięciu obrazów (maksymalnie 50) w jednym momencie bez wpływu na ich jakość. Plugin weryfikuje każdą grafikę – zarówno tą, którą aktualnie wstawiasz, jak i wszystkie dodane wcześniej. Smush jest całkowicie darmowy i optymalizuje zdjęcia do 5 MB.

Formaty plików obsługiwane przez Smush

 • PNG;
 • JPEG;
 • GIF,

Działanie wtyczki jest proste – pozbywa się zbędnych danych i proporcjonalnie zmienia wszystkie rozmiary plików przed dodaniem do biblioteki mediów. Spośród konkurencyjnych dodatków możemy ją pochwalić za intuicyjne działanie i przystępny, nieobciążający kod źródłowy.

Redirection – wtyczka WordPress ułatwiająca tworzenie przekierowań 301

Wtyczka o nazwie Redirection ułatwia tworzenie przekierowań 301, a także śledzenie błędów 404 na stronie internetowej. Każde działanie wykonujemy z poziomu panelu administracyjnego WordPress. Można ją zastosować podczas wprowadzania zmian w strukturze adresu URL oraz aktualizacji oferty (np. usuwanie lub dodawanie produktów).

Sprawdź też: Ile trwa pozycjonowanie strony? Jak długo trzeba czekać na efekty?

Najlepsze wtyczki SEO do WordPress – ranking 9 najlepszych dodatków dla pozycjonerów – podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie pt.: „Jakie są najlepsze wtyczki SEO do WordPress”. Jest to bowiem kwestia indywidualnych preferencji oraz stopnia zaawansowania konkretnego specjalisty. Naszym zdaniem pozycjonerskim must-have jest Yoast SEO, Rank Math lub The SEO Framework. Jeśli natomiast zależy nam dodatkowo na wtyczce optymalizującej wydajność strony – niezłomnym liderem pozostaje W3 Total Cache.

Warto również pokusić się o plugin do WordPress kompresujący obrazy (Smush), ułatwiający tworzenie przekierowań 301 (Redirection) oraz przyspieszający ładowanie stron na urządzeniach mobilnych (AMP for WP). Pamiętajmy jednak, że każde narzędzie implementowane do systemu CMS WordPress może spowalniać naszą witrynę – powinniśmy zatem ograniczyć obecność dodatków do niezbędnego minimum.

Najlepsze wtyczki SEO do WordPress - ranking 9 najlepszych dodatków dla pozycjonerów! 8

FAQ wtyczki SEO – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają się w sieci na temat wtyczek SEO do WordPress.

Dlaczego wtyczki SEO WordPress spowalniają moją stronę?

Wtyczki SEO WordPress to standardowe skrypty napisane w języku PHP – same w sobie nie spowalniają strony. Wpływ na jej szybkość mają rozszerzenia wykonujące czasochłonne działania. Zazwyczaj korzystają one z cache, a co za tym idzie, zaawansowane procesy są uskuteczniane możliwe jak najrzadziej – wszystko w celu lepszej wydajności strony www.

Czasem jednak wtyczki są napisane po prostu źle i spowalniają naszą witrynę do tego stopnia, że jej załadowanie graniczy z cudem. Przyczyną mogą być m.in. zbędne żądania wysyłane do zewnętrznych serwerów lub zbyt duża ilość ładowanych plików w jednym momencie (np. skryptów JavaScript). Reasumując, jeśli plugin został zaprojektowany prawidłowo – obniży wydajność strony maksymalnie o kilka procent (zazwyczaj są to płatne wtyczki pisane na zamówienie).

Sprawdź też: Strony WordPress –  czym wyróżnia się dobra strona WordPress?

Czy warto korzystać z darmowych pluginów SEO do WordPressa?

Darmowe pluginy SEO do WordPressa są bardzo często prawidłowo zoptymalizowane i spowalniają stronę jedynie w minimalnym stopniu. The SEO Framework to dobry przykład – mimo zaawansowania jest lekki, praktyczny i po zainstalowaniu nie wyświetla żadnych reklam.

Podobnie sprawa ma się z Yoastem, jednak w tym przypadku (według naszej opinii) wydajność witryny obniża się nieco bardziej prawdopodobnie ze względu na mnogość funkcjonalności. Uważamy, że warto korzystać z darmowych pluginów SEO do WordPressa, jednak dla bezpieczeństwa powinniśmy wybierać wtyczki od najpopularniejszych twórców, a w razie potrzeby rozbudowywać je do wersji premium.

Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz