Jak napisać artykuł, który pokocha wyszukiwarka Google?

Jak napisać artykuł? To podchwytliwe pytanie. W rzeczywistości powinieneś zastanawiać się, jak napisać artykuł, który pokochają ludzie.

Google “wyewoluowało” do tego stopnia, że jego algorytmy potrafią w zaawansowanym stopniu zrozumieć użytkownika i to, co naprawdę miał na myśli, wpisując swoje pytanie w pasek wyszukiwania. Wyszukiwarka jest w stanie dopasować zamiary użytkownika do tej zawartości w Internecie, która najbardziej pasuje do jego problemu i oferuje najdokładniejszą odpowiedź na zadane pytanie.

Z nami dowiesz się jak napisać dobry artykuł.

Naturalną reakcją jest myślenie, że łatwiej jest pisać artykuły dla ludzi, nie dla robotów, prawda? W przeciwieństwie do strategii SEO z przeszłości, nowe nurty w marketingu internetowym zalecają komunikację z realnym człowiekiem, a nie z pozbawioną emocji maszyną. Jednak jeżeli mamy zakładać, że Google symuluje zachowanie człowieka, musimy je spróbować zrozumieć.

Czego chcą ludzie?

Zanim zabierzesz się do pisania artykułu, musisz zastanowić się, czy ktoś w ogóle będzie chciał go przeczytać. Przeprowadź pewien research dotyczący keywordów, skorzystaj też z aplikacji np. Buzzsumo aby dowiedzieć się, jak wygląda Twoja “konkurencja”. Powinieneś dowiedzieć się o:

miesięcznym wolumenie wyszukiwania - jak wiele osób wyszukuje temat, na który chcesz pisać?

influencerzy i osoby o dużym zasięgu - kto pisze na temat i jakie ma zdanie? Upewnij się, że masz do przekazania coś unikalnego.

jak trudna jest fraza - oceń stopień trudności słów kluczowych, o których myślisz. Jeżeli fraza jest bardzo popularna, trudno będzie Ci się przebić ze swoim tekstem.

Kiedy już zidentyfikujesz temat, który interesuje ludzi i jest jeszcze miejsce, żeby o nim pisać, musisz zastanowić się, w jaki sposób o tym napisać. Sprawdźmy przykład:

Jeżeli chciałbyś napisać artykuł o tym, jak pisać teksty, które pokochają wyszukiwarki, mógłbyś wybrać frazę kluczową “seo artykuły”.

jak napisać artykuł

Możemy zauważyć, że co miesiąc między 0 a 10 osób poszukuje dokładnie tego keywordu. Nie ma co się przejmować tym, że to mała liczba, ponieważ z pewnością wiele osób wyszukuje inne, podobne frazy, które również będą dla nas “punktować”. Trudność tej frazy jest dość niska.

Spójrzmy teraz co nasi influencerzy napisali już na ten temat:

Jak napisać artykuł, który pokocha wyszukiwarka Google? 1

Jest całe mnóstwo stron takich jak ta. Zauważ, że każda z nich ma również formę poradnika. To będzie ważne w dalszej części artykułu.

Jak napisać artykuł

Aby napisać porządny artykuł, musisz mieć w miarę solidne pojęcie o tym, czego poszukują ludzie w internecie.  Czego oczekuje osoba, która wpisuje daną frazę w pole wyszukiwania? Ogólnie rzecz biorąc, taką motywację można przypisać do jednej z trzech poniższych kategorii:

użytkownik jest zainteresowany zdobyciem informacji na temat lokalizacji i/lub wskazówek dojazdu do danego miejsca Na przykład, jeżeli ktoś wpisuje "McDonalds Kraków" będzie szukał informacji o lokalizacjach McDonald's w Krakowie. Jeżeli ktoś wpisuje "Content Ninja" - poszukuje naszej strony.

użytkownik chce się dowiedzieć więcej na dany temat. Niekoniecznie będzie przekładać się to na wartość z punktu widzenia marketingu - mogą być zainteresowani zakupem danego produktu lub usługi, ale nie jest to reguła.

użytkownik jest zainteresowany zakupem produktu lub usługi i poszukuje jak najkorzystniejszej oferty. Jest wysoce prawdopodobne, że jego zainteresowanie przełoży się na korzyści marketingowe dla Twojej firmy, jezeli go do siebie przekonasz.

Kiedy już zaszeregujesz swój temat do jednej z trzech powyższych kategorii, musisz napisać coś, co usatysfakcjonuje takiego użytkownika.

Na przykład, jeżeli ustaliłeś, że Twój temat ma mieć wartość komercyjną, jeśli wciąż zastanawiasz się jak napisać artykuł to musisz wiedzieć, że powinien zawierać on wyraźne calls-to-action (wezwania do akcji), informacje na temat zalet danego produktu/usługi, odwołań i linków do przeprowadzonych badań i opinii innych użytkowników. Twój gość chce podjąć decyzję, a Ty musisz im pomóc podjąć taką, która będzie dla Ciebie korzystna.

Dla naszego przykładu “pisanie artykułów pod SEO” możemy spokojnie stwierdzić, że ma mieć on wartość informacyjną. Użytkownicy będą korzystać z tej frazy, aby dowiedzieć się, jak osiągnąć swój cel.

Teraz, kiedy rozumiemy, co nasz użytkownik ma na myśli, musimy zadbać o zaspokojenie jego potrzeb.

Co zawrzeć w artykule

Musimy tutaj wspomnieć o trafności contentu. Google chce wyświetlać treści, które w pełni odpowiedzą na oczekiwania użytkownika. Duże znaczenie ma tutaj to, jak Ty wypozycjonujesz swój artykuł na podstawie swojego rozeznania w zamiarach użytkowników. Musisz też wiedzieć o czym masz pisać.

W skrócie: musisz być lepszy niż konkurencja w rozumieniu tego, co ludzie chcą przeczytać. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1) manualnie (trudniejszy sposób): wyszukaj swoją frazę i przeczytaj artykuły, które pojawiają się na pierwszej stronie. Postaraj się dostrzec, jakie tematy poruszają, a jakie są w nich luki.

Zauważ też, jakie jest absolutne minimum, o którym musisz napisać, aby Twój artykul został uwzględniony.

2) przy użyciu narzędzi (prostszy sposób): MarketMuse stworzyło produkt, który analizuje Twoją konkurencję na dane frazy i tematy i dostarcza Ci plan strategii, która wskazuje Ci, czego brakuje w tekstach Twojej konkurencji, a co zawiera każdy z nich. Pokaże Ci także średnią ilość słów w każdym tekście, dzięki czemu wiesz, jak długiego artykułu potrzebujesz.

Widzimy, że przeciętny artykuł dla naszej frazy “seo artykuły” to około 3,800 wyrazów. Wow, ludzie mają dużo do powiedzenia na ten temat… Możemy też zauważyć, że najmocniej powiązane z tym tematem są również:

– forma dłuższego tekstu
– tagi
– ilość słów kluczowych

Jeżeli chcemy znaleźć się na jakimś sensownym miejscu w wynikach wyrzukiwania, musimy napisać artykuł, który będzie dotykał wszystkich tych obszarów.

Jak napisać artykuł i go dobrze zoptymalizować

O ile trafność treści i wyszukiwanie semantyczne są najważniejsze, są również pewne techniczne kwestie, które Google bierze pod uwagę. Musisz upewnić się, że Twoja strona jest indeksowana, w tytule zawarty jest keyword, a zawartość jest odpowiednio sformatowana i prawidłowo się wyświetla.

Możesz użyć Moz On-Page Grader aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Teraz jest czas na ocenę Twojego artykułu. Zerknijmy do analiz w Search Console.

Sprawdź też: Jak pisać teksty SEO w 2020 roku? SEO copywriting od A do Z

Oceń performance

Spójrz na swoje raporty widoczności w Search Console. Idź do Ruch związany z wyszukiwaniem -> Analityka wyszukiwania, potem kliknij na Strony i wyfiltruj URL, który stworzyłeś.

Spójrz na to, jak często Twój artykuł pojawia się w wynikach wyszukiwania i jak często jest on klikany, razem ze średnią pozycją.

Jak napisać artykuł, który pokocha wyszukiwarka Google? 2


I jak Ci poszło?

Powinieneś ocenić swój wynik na podstawie zainteresowania, które on generuje. Czy jest on otwierany przez użytkowników? Co robi użytkownik po tym, jak trafi na Twoją stronę?

Podsumowując, Google nagrodzi Cię za napisanie artykułu, który jest jak najlepszą odpowiedzią na oczekiwania użytkowników. Twoim zadaniem jest zidentyfikowanie i ocena, słów kluczowych, które są dla Ciebie najkorzystniejsze i w jaki sposób je wykorzystać.

Zapraszamy do współpracy

strony internetowe obrazek 3

Dobierzemy do Twojej strony najlepsze artykuły, słowa kluczowe i zajmiemy się ich dystrybucją w zależności od wybranego pakietu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zdobywaj klientów.

Dodaj komentarz