Skoro trafiłeś na nasz artykuł to najprawdopodobniej wiesz, co to jest SEO i zdajesz sobie sprawę z potencjału pozycjonowania i możliwości, które niesie ze sobą wyświetlanie się na listach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Przypominamy: obecnie 53% ruchu na stronach internetowych generują właśnie wejścia organiczne. Aby osiągać wysokie pozycje, trzeba oczywiście prowadzić właściwe działania, tak aby proces pozycjonowania był skuteczny. Sprawdź nasze wskazówki SEO, które warto uwzględnić w procesie pozycjonowania każdej strony internetowej.
- 1 Linki przychodzące – backlinki są niezbędne
- 2 Content
- 3 Optymalizacja treści
- 4 Konkurencja
- 5 Czynniki rankingowe
- 6 Myśl przyszłościowo
- 7 Bądź na bieżąco i śledź branżę SEO
- 8 Główne słowo kluczowe
- 9 Słowa kluczowe
- 10 Architektura informacji
- 11 Dane strukturalne
- 12 Optymalizuj zdjęcia
- 13 Usuń lub wyklucz z indeksowania thin pages
- 14 Struktura strony
- 15 Strona internetowa
- 16 Prywatna sieć witryn – PBN
- 17 Podsumowanie
Linki przychodzące – backlinki są niezbędne
Linki przychodzące są paliwem dla domeny, odpowiadają za autorytet domeny i są ważnym wyznacznikiem dla algorytmu Google. Linki powinniśmy pozyskiwać z wysokiej jakości domen, najlepiej ze stron powiązanych tematycznie, które generują ruch organiczny.
Unikaj serwisów powstałych jedynie w celu redystrybucji linków. Używaj jedynie legalnych sposobów pozyskiwania linków i nie kieruj się ilością, a jakością. Lepiej pozyskać kilka artykułów sponsorowanych miesięcznie niż setki linków z różnego rodzaju blogów niskiej jakości. Kierując się zasadami white hat SEO śpisz spokojnie i nie drżysz w niepokoju przed kolejnymi aktualizacjami algorytmu.
Pamiętaj też, że linki nie uratują serwisu słabej jakości. Jeśli Twoja strona internetowa nie jest zoptymalizowana pod kątem SEO, nie posiadasz mocnych treści i konkurencja na tym polu z Tobą wygrywa, nie oczekuj wymiernych rezultatów. Jeśli Twoja strona jest niedopracowana, popracuj nad podstawowymi elementami, takimi jak np. wysokiej jakości treści.
Sprawdź, czym wyróżnia się dobrze przygotowana strona firmowa.
Content
Wysokiej jakości treści są ważne, ale nie najważniejsze. Pewnie myślisz sobie teraz: ale jak to, przecież przed chwilą pisali, że wysokiej jakości treści są najważniejsze! To prawda, ale wysokiej jakości treści nie gwarantują wysokich lokat. Algorytm Google nie jest jeszcze doskonały i nie jest w stanie trafnie ocenić, która treść jest lepsza. Wspomaga się zatem danymi i poniekąd porównuje Twoje treści do treści innych stron, które znajdują się wysoko na listach wyszukiwań dla konkretnego słowa kluczowego.
Sprawdź też: Pozycjonowanie sklepu internetowego – wskazówki SEO i porady
Optymalizacja treści
Bądźmy przyjaźni dla wyszukiwarki, pomagajmy algorytmowi w procesie oceny i klasyfikacji naszego contentu i optymalizujmy treści pod SEO. Wyręczy nas w tym np. narzędzie SurferSEO, które zgrabnie i intuicyjnie przedstawi nam korelacje z pozycjami w organicznych wynikach wyszukiwania dla danego słowa kluczowego.
Na przykład jeśli wszystkie strony z TOP10 będą posiadały wyrażenie marketing internetowy dla słowa kluczowego „pozycjonowanie”, a w artykule na Twojej stronie go będzie brakować, narzędzie Cię o tym poinformuje. Można oczywiście też manualnie przejrzeć strony konkurencyjne i samemu wyciągnąć różnego rodzaju dane, ale jest to proces czasochłonny i żmudny.
Konkurencja
Nie kopiuj bezmyślnie od konkurencji. Strony konkurencyjne powinny stanowić dla Ciebie jedynie punkt odniesienia. Tworząc treści na dany temat powinieneś zrobić to lepiej od konkurencji i temat zagadnienia bardziej wyczerpać; chyba, że się nie da – wtedy nic na siłę.
Przykład? Chociażby słowo kluczowe – „pogoda”. Intencją użytkownika, który wpisuje to słowo kluczowe w wyszukiwarkę jest znalezienie informacji o pogodzie dla danej lokalizacji, czy też regionu, czyli punktem najważniejszym jest wygodna i rzetelna aplikacja, która to umożliwi.
Prawdopodobnie mały procent użytkowników wpisujących to słowo kluczowe będzie chciało czytać historię pogody w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, czy też intensywnych opadach śniegu w Kanadzie. Także nie zawsze ilość treści jest najważniejsza – musisz myśleć szerzej, w tym przypadku np. dla użytkownika o wiele ważniejszym parametrem będzie np. szybkość ładowania strony.
Czynniki rankingowe
Nie martw się każdym czynnikiem SEO. Obecnie czynników rankingowych jest kilkaset. Ich waga, znaczenie, moc, zmienia się co chwila przy coraz to nowszych aktualizacjach algorytmu Google. Przykład? Certyfikat SSL. Jeśli chcesz zapewnić sobie przez długi czas wysokie lokaty, bez zawirowań po drodze i nerwów związanych ze spadkami, skup się na fundamentach i istocie działania wyszukiwarki Google.
Zacznij od podstaw. Stwórz dobrze zaprojektowaną stronę internetową zoptymalizowaną pod SEO wraz z przemyślaną architekturą informacji. Witryna musi być łatwa w nawigacji, bezpieczna, zgodna z najnowszymi standardami oraz przyjazna dla użytkowników.
Na stronie publikuj wysokiej jakości treści, bardziej wymagające od treści konkurencji, przy tym nie zapominaj o optymalizacji. Pozyskuj linki przychodzące z wysokiej jakości stron, a przy tym stale kształć się w zakresie SEO. Nie marnuj czasu i energii na eksperymenty z czynnikami rankingowymi. Tym bardziej, jeśli na tym polu nie masz wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi.
Nie ma obecnie w sieci żadnej rozbudowanej strony internetowej, która jest nieskazitelnie zoptymalizowana pod kątem każdego czynnika SEO. Jest to niemożliwe.
Pozycja w Google. Od czego zależy i jak ją polepszyć?
Myśl przyszłościowo
Żyjemy w czasach przełomu technologicznego – świat pędzi do przodu w tempie, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. To tyczy się praktycznie każdego obszaru naszego życia. Te zmiany dotyczą również wyszukiwarki Google i jej algorytmu.
Algorytm Google cały czas jest udoskonalany, a głównym jego celem jest dostarczanie najtrafniejszych wyników użytkownikowi. Oprócz samego słowa kluczowego algorytm również bierze pod uwagę intencje użytkownika.
BERT – pisz pod użytkownika, nie pod słowa kluczowe
W zeszłym roku Google wdrożyło aktualizację algorytmu BERT (z ang. Bidirectional Encoder Representations from Transformers). To oparta na sieci neuronowej metoda nauki algorytmu do przetwarzania języka naturalnego (NLP). Celem BERT jest zrozumienie intencji użytkownika, który wpisuje zapytanie do wyszukiwarki i zaproponowanie mu najbardziej trafnej odpowiedzi..
Dzięki BERT wyszukiwarka lepiej sobie radzi z kontekstem zapytania i proponuje bardziej celne wyniki. W dzisiejszych czasach pozycjonowanie w Google strony na ścisłe dopasowanie słów kluczowych nie jest już tak skuteczne jak kiedyś. Odradzamy również pozycjonowania na dokładne słowa kluczowe, jeśli nie występują one naturalnie w języku, ponieważ to kwestia czasu, kiedy takie strony stracą swoje pozycje. Lepiej je już teraz zoptymalizować pod naturalnie występujące frazy. Przykład? Zamiast „Mechanik Kielce” użyj wyrażenia „Mechanik w Kielcach”.
Zdecydowanie minęły czasy, w których najważniejsze było zamieszczenie jak najwięcej słów kluczowych w treści. Tym samym traktuj również z przymrużeniem oka zalecenia od różnych wtyczek do WordPressa, np. Yoast SEO – zalecenia tej wtyczki są bardzo ogólne, nie są dopasowane indywidualnie dla danego słowa kluczowego. Przykład: chcesz pojawić się na słowo kluczowe „strony internetowe Wrocław” w wyszukiwarce. Jeśli pierwsze 10 stron w wynikach nie użyło więcej niż dwa razy ściśle dopasowanego słowa kluczowego w treści to nie umieszczaj go więcej razy. Pomimo tego, że wtyczka będzie sygnalizowała Ci niezoptymalizowany content – zignoruj te zalecenia.
Bądź na bieżąco i śledź branżę SEO
Musisz być na bieżąco z nowinkami ze świata SEO, jeśli chcesz efektywnie prowadzić swoje strony internetowe. Czasem nawet niewielkie zmiany w algorytmie Google dają sygnał do wprowadzenia konkretnych zmian na stronie w celu niedopuszczenia do spadków lub też ich zahamowania. Musisz cały czas trzymać rękę na pulsie.
Oprócz tego stale śledź wyniki strony w Google Search Console lub Google Analytics, jak zauważysz spadki lub trend spadkowy, staraj się w jakikolwiek sposób zrozumieć ten proces i w odpowiedni sposób zareagować.
Główne słowo kluczowe
Nie koncentruj się jedynie na jednym słowie kluczowym. To częsty błąd wielu przedsiębiorców. Załóżmy, że sprzedajesz sukienki i otworzyłeś swój sklep internetowy i chcesz wyświetlać się na słowo kluczowe „sukienki” w wyszukiwarce Google na pierwszej stronie. Najczęściej po prostu nie jest to możliwe.
Na ten temat można by stworzyć osobny artykuł, ale na razie wspomnimy po pierwsze, że ogólne i konkurencyjne słowa kluczowe przeważnie nigdy nie konwertują tak jak byś zakładał, to po drugie po prostu nie jesteś w stanie przebić się przed konkurencję na konkurencyjne słowo kluczowe, optymalizując tylko jedną podstronę.
Musisz prowadzić działania długofalowo, wyświetlać się na frazy mniej konkurencyjne, dając sygnał wyszukiwarce, że działasz w tej tematyce i Twoje treści, jak i strona jest przydatna i użyteczna. Nie kieruj się też zawsze liczbą miesięczna liczbą wyszukiwań dla danego słowa kluczowego. Często słowa kluczowe, mające nawet po 50-200 wyszukiwań miesięcznie, potrafią lepiej konwertować niż te ogólne, mające nawet po kilka tysięcy.
Słowa kluczowe
Nie trzymaj się sztywno jednego zestawu słów kluczowych. Strategia SEO oraz działania powinny być przede wszystkim elastyczne. Nie trzymaj się ślepo jednego zestawu słów kluczowych. Po pierwsze frazy te mogą ulec dezaktualizacji, po drugie możesz przegapić szanse na pojawienie się na nowe, perspektywiczne słowa kluczowe z potencjałem.
Przykład? Załóżmy, że prowadzisz agencję ubezpieczeniową, a w planach jest ustawa, która zakłada, że każdy obywatel musi ubezpieczyć się przed ryzykiem ataku hakerów. Warto w Twoim przypadku, szybko do swojej oferty wprowadzić również takie ubezpieczenie i dobrze by było wykorzystać ten moment i pojawić się na taką frazę w wyszukiwarce Google przed zwiększonym zainteresowaniem.
Architektura informacji
Architektura informacji w SEO oznacza sztukę zorganizowania informacji, treści, nawigacji oraz funkcjonalności witryny internetowej w jak najbardziej przystępny sposób dla ludzi oraz robotów indeksujących.
Włożona praca w optymalizacje witryny pod kątem informacji, która przynosi wymierne korzyści dla użytkownika, jak i robotów zawsze jest mile widziana przez algorytm Google. Źle zaprojektowana architektura informacji często po prostu uniemożliwia efektywne prace nad stroną w kontekście SEO i budowania pozycji na listach wyszukiwania.
Dla przykładu porównajmy dobrze zaprojektowaną architekturę informacji oraz złą dla kategorii „Sukienki” w pierwszych lepszych sklepach internetowych.
Dobra architektura informacji:
Zastosowano mega menu, które znacznie ułatwia nawigację użytkownikowi. Dodatkowo utworzone subkategorie dla fraz długiego ogona, które pozwalają zwiększać widoczność sklepów internetowych na dodatkowe frazy powiązane z sukienkami. Tak utworzona architektura informacji jest przyjazna w nawigacji dla użytkowników, jak i robotów Google.
Zła architektura informacji
Kilkaset sukienek wrzuconych tylko do jednej kategorii. Brak subkategorii, użytkownik z pewnością ma problemy z nawigacją i przeglądaniem takiej oferty. Dodatkowo sam adres URL bez sensu naszpikowany jest dodatkowymi słowami kluczowymi.
Najczęściej błędy w architekturze informacji posiadają właśnie sklepy internetowe. Dobry specjalista SEO zaczynając prace nad pozycjonowaniem sklepu internetowego z pewnością zacznie od przebadania właśnie architektury informacji.
Sprawdź też: Reklama sklepu internetowego
Dane strukturalne
To tylko kwestia czasu, aż dane strukturalne zostaną czynnikiem rankingowym. Dane te pomagają algorytmowi, a dokładniej robotom Google zrozumieć, co znajduje się na danej stronie internetowej. W praktyce wygląda to tak, że oznaczasz poszczególne elementy w swojej witrynie odpowiednim kodem, który tłumaczy robotom Google, czym dany element jest.
Zaletą wdrożenia danych strukturalnych jest wyróżnienie podstrony w wynikach wyszukiwania (np. przy produktach mogą wyświetlać się gwiazdki informujące o średniej ocenie produktu). W ten sposób Twoja witryna wyróżnia się na listach SERP, co ma przełożenie na wyższy współczynnik CTR. Mniej widoczną zaletą jest pomaganie robotom Google, które są w stanie lepiej zrozumieć zawartość Twojej strony internetowej.
Optymalizuj zdjęcia
Strony internetowe stają się coraz bardziej rozbudowywane – często jedna podstrona zawiera nawet kilkaset zdjęć, a nieskompresowane zdjęcia potrafią ważyć nawet kilka MB. Długi czas ładowania strony wpływa niekorzystnie pod kątem ogólnych wrażeń witryny dla użytkownika, ale i również na SEO.
Nie bez powodu Google wprowadziło narzędzie Google Speed Insights, które pomaga właścicielom stron internetowych wyeliminować błędy w szybkości ładowania strony. Często właściciele stron internetowych nawet nie wiedzą, że ich strona długo się ładuje, ponieważ zawartość strony mają zapisane w cache przeglądarki.
Warto również pamiętać o tym, aby dla zdjęć stosować alternatywne opisy, tzw. znaczniki ALT. Stosując znaczniki, również pomagasz robotom Google zrozumieć obrazy.
Usuń lub wyklucz z indeksowania thin pages
Thin pages to podstrony, które nie są wartościowe dla użytkowników, jak i w ocenie algorytmu Google wypadają kiepsko. Przykładem są np. podstrony, które automatycznie generują treści, są zbyt nasycone słowami kluczowymi, posiadają ukryte treści, nie posiadają żadnej treści, są duplikatem innych treści, zawierają treści o niskiej wartości dla użytkownika itd.
Przykładem może być np. wpis na blogu “Zapraszamy do naszej oferty. Już niedługo wiele niespodzianek”. Jest to zupełnie bezużyteczna treść zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Do tego typu treści wykorzystujemy social media. Jeśli w Twoim serwisie są podstrony niskiej jakości, zalecamy aby je usunąć lub też wykluczyć z indeksowania np. poprzez plik robots.txt. W ten sposób Google nie będzie przepalać crawl budgetu na Twojej witrynie i nada większą wagę pozostałej liczbie podstron.
Struktura strony
Przeanalizuj strukturę strony. Dla świętego spokoju użyj raz na jakiś czas narzędzia jak np. ScreamingFrog czy też SiteBulb i sprawdź, czy Twoja witryna nie ma żadnych problemów z indeksowaniem czy też ogólną strukturą witryny. Czasem w ferworze publikacji możemy niechcący zduplikować content, nagłówki, czy też meta tagi na danej podstronie. Pamiętaj również, aby nigdy nie ukrywać treści ani podstron w obrębie serwisu.
Strona internetowa
Pamiętaj o dobrze wykonanej stronie internetowej dla firmy. Na początku naszego artykułu wspominaliśmy o tym, aby nie koncentrować się na każdym czynniku rankingowym, a przede wszystkim pracować nad najważniejszymi elementami. Tym elementem oczywiście jest sama strona internetowa. W dzisiejszych czasach królują strony na WordPressie, ale niestety zaplecze techniczne tych witryn często pozostawia wiele do życzenia. Dobrze zaprojektowana strona internetowa dla firmy to podstawa.
Pamiętaj, że to narzędzie do pozyskiwania klientów i rozwoju Twojego biznesu. Jeśli zamierzasz inwestować w marketing, powinieneś mieć pewność, że Twoje narzędzie nie szwankuje i nie stanowi żadnego zbędnego buforu.
Będąc tego świadom masz już na początku przewagę od konkurencyjnych stron, które zostały wykonane niedbale. I to nie tylko pod kątem technicznym, ale i również logicznym i informacyjnym. To szansa dla Ciebie, aby wskoczyć przed konkurencję.
Jeśli myślisz o pozycjonowaniu to postaw na firmę, która tworzy profesjonalne witryny zoptymalizowane pod kątem SEO, a nie zajmuje się jedynie konfiguracją szablonów multi purpose i dogrywaniem kolejnych wtyczek na funkcjonalności, które często da się załatwić jedną linijką kodu. Przyjdzie czas, że zaciągnięty w ten sposób dług technologiczny kiedyś będziesz musiał w końcu spłacisz. A zapłacisz boleśnie, kiedy funkcjonalność Twojej strony po prostu przestanie działać.
Prywatna sieć witryn – PBN
Tematyka prywatnej sieci stron internetowych jest zdecydowanie tematem na inny artykuł. Tym bardziej, że PBN network jest tematem tabu w społeczności ekspertów Google, jak i dla samego Google.
W pewnym momencie możliwości danej witryny często stają się ograniczone, tym bardziej w wąskiej tematyce. Posiadasz w swojej ofercie pakiet ubezpieczeń, na wszystkie ubezpieczenia jesteś w TOP3, co możesz robić dalej?
Możesz utworzyć kolejną witrynę i spróbować wypozycjonować serwis na te same słowa kluczowe i w ten sposób zawężyć konkurencje. Pomimo, że takie działania nie są zabronione, to Google zdecydowanie i oficjalnie kręci na nie nosem. Przykład w Polsce? Rankomat.pl. W branży ubezpieczeniowej na jedno słowo kluczowe, potrafią czasem całą listę SERP zajmować swoimi stronami, w ten sposób monopolizują wyniki wyszukiwania.
Co myślicie o tego typu praktykach?
Podsumowanie
Czynniki rankingowe będą się dalej zmieniać. Nasz artykuł już za jakiś czas może nieco się zdezaktualizować, choć specjalnie w nim poruszyliśmy takie kwestie, które powinny być cały czas aktualne. A przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Mamy nadzieję, że któraś z naszych wskazówek, znajdzie zastosowanie w Waszej pracy nad stronami internetowymi. Powodzenia!
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.
Web Development
says:Super artykuł brakuje tylko informacji o Core Web Vitals i optymalizacja Page Experience
Bartosz Powichrowski
says:Dzięki, już niedługo zaktualizujemy
Bartosz Powichrowski
says:I już jest wpis 🙂 https://contentninja.pl/core-web-vitals/