Poniżej znajdziesz przydatne informacje na temat tworzenia stron internetowych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym polega profesjonalne tworzenie stron internetowych oraz na jakie elementy szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas projektowania strony www. Bez względu na to, czy szukasz profesjonalnej firmy, która zajmie się stworzeniem strony, czy chciałbyś samemu zająć się jej realizacją – z pewnością znajdziesz kilka ciekawych porad oraz informacji.
- 1 Ile kosztuje strona internetowa
- 2 Tworzenie stron internetowych z nami jest proste i przyjemne!
- 3 Tworzenie stron internetowych - proces tworzenia stron www krok po kroku
- 4 Umowa na stworzenie strony internetowej
- 5 Szukasz firmy, która tworzy profesjonalne strony internetowe?
- 6 Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas tworzenia stron www?
- 7 Wybierz odpowiednią firmę, która stworzy dla Ciebie profesjonalną stronę www
Ile kosztuje strona internetowa
Z punktu widzenia przedsiębiorcy oraz zwykłego użytkownika to, ile kosztuje strona internetowa jest najprawdopodobniej jednym z najważniejszych tematów, dlatego też od niego zaczniemy. Przeważnie za stronę musimy zapłacić od 4000 do 8000 zł za typową stronę o charakterze informacyjnym, np. strona firmowa lub prywatna. Oczywiście zakładając przy tym, że chcemy, aby witryna była wykonana według najnowszych wytycznych i standardów wraz z logiczną architekturą.
Sama cena nie świadczy o dobrym wykonaniu strony – przed zleceniem jej wykonania jak najbardziej powinieneś zrobić rekonesans, przejrzeć ostatnie realizacje, porozmawiać, sprawdzić zaangażowanie potencjalnego zleceniobiorcy itd. Niestety rynek jest dosyć zepsuty i istnieje wiele firm, które świadczą usługi tworzenia stron internetowych tak naprawdę ograniczając się jedynie do konfiguracji podstawowych elementów, w tym np. szablonów oraz wtyczek – bez wiedzy programistycznej i nie tylko. Indywidualny projekt, tworzony specjalnie pod klienta i jego wymagania zawsze będzie lepszy.
Konsekwencje takich działań opisywaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów: Strony WordPress – w skrócie tego typu witryny zaciągają olbrzymi dług technologiczny i witryna z biegiem czasu traci funkcjonalność.
Sprawdź też: Ile kosztuje sklep internetowy – koszty założenia e-sklepu
Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej
Utrzymanie strony internetowej to najczęściej koszt rzędu 200-400 złotych miesięcznie.
W cenie najczęściej zawarta jest usługa utrzymania i przedłużenia domeny u rejestratora oraz opłacanie hostingu, czasem też np. certyfikatu SSL i dodatkowych zasobów na serwerze. Niekiedy dochodzi również do nadprogramowych wydatków, np. w sytuacji, kiedy chcemy rozszerzyć naszą stronę internetową o dodatkową funkcjonalność. Najczęściej stawka roboczogodzinna web developera wynosi od 100 do 300 złotych za godzinę.
Tworzenie stron internetowych z nami jest proste i przyjemne!
Chcesz, aby Twoja strona internetowa została profesjonalnie wykonana, a przy tym była w pełni zoptymalizowana pod użytkowników oraz SEO? Realizujemy profesjonalne strony internetowe dla naszych klientów od wielu lat. Nasze przykładowe realizacje dostępne są w naszym portfolio. Postaw na firmę, która zadba o Twoją stronę internetową.
Tworzenie stron internetowych - proces tworzenia stron www krok po kroku
Bez względu na to, czy zamierzasz samemu stworzyć witrynę czy też zlecić jej wykonanie, warto abyś poznał prawidłowy proces tworzenia stron www. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba, która chce posiadać stronę internetową doskonale jest zaznajomiona z procesami oraz etapami wykonawczymi projektu. Znając prawidłowy przebieg realizacji stron internetowych możemy ustrzec się przed potencjalnymi wpadkami, które znacząco mogłyby wpłynąć na niepowodzenie naszej strony w Internecie. Przyjrzyjmy się zatem, jak powinno wyglądać tworzenie strony internetowej z perspektywy zlecającego oraz wykonawcy.
Briefing i dobry kontakt - podstawa sukcesu strony internetowej
1
krok
Jest to jeden z najważniejszych procesów podczas tworzenia strony www, zarówno dla wykonawcy, jak i dla zleceniodawcy. Zleceniodawca musi podjąć decyzję o wyborze właściwej firmy i przedstawić swoje cele, a wykonawca musi dokładnie poznać i zinterpretować potrzeby swojego klienta, tak aby móc wykonać rzetelny projekt strony www.
Od czego zacząć pracę z klientem?
Dla wykonawcy ten etap szczególnie nie jest łatwym procesem, zwłaszcza dla firm, które starają się obsługiwać każdego klienta indywidualnie. Do firm, które tworzą strony internetowe, codziennie zgłasza się co najmniej kilka osób. Chcąc każdego klienta obsłużyć profesjonalnie i indywidualnie – trzeba poświęcić na to przynajmniej kilka godzin pracy, a nie każdy klient konwertuje.
Duża część firm działa oczywiście szablonowo – wysyła po prostu broszurę oraz posiada przygotowane formułki w wiadomościach, w których wystarczy zmienić kilka zmiennych jednak w naszej opinii jest to nie jest to do końca profesjonalne podejście.
W naszej firmie do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, a proces projektowy zaczynamy od poznania klienta, jego firmy oraz celów. Po wstępnych rozmowach zawsze prosimy o wypełnienie naszego briefu (jest to dokument, zawierający odpowiednie pytania) – na podstawie odpowiedzi od klienta, jesteśmy w stanie poznać wszystkie potrzebne informacje, tak aby móc wykonać rzetelny projekt.
Jakie pytania można zadać w briefie przy tworzeniu strony www?
Dobrze poprowadzony klient to skarbnica wiedzy. To klient wie więcej od nas na temat swojej działalności, konkurencji, branży itd. W dużej części od doprecyzowania informacji przez klienta zależy powodzenie całego projektu. Kluczem są oczywiście odpowiednio zadane pytania.
(branża, obecna strona www, oferowane produkty lub usługi, opis rynku i firm konkurencyjnych, pozycja firmy na rynku, dotychczasowe działania, informacje na temat identyfikacji wizualnej, dane osoby kontaktowej itd…)
(czy projekt ma gotową architekturę informacji, przewidywana struktura strony, grupa docelowa, zakres pracy, przewidywany budżet projektu, materiały, oczekiwany termin realizacji, dodatkowe informacje)
(oczekiwana stylistyka projektu, przykłady stron konkurencyjnych, które się podobają, preferowana kolorystyka, jakie elementy powinny zostać wyróżnione w projekcie itd…)
Jak przygotować się do stworzenia strony internetowej?
Osoba lub firma, która decyduje się na tworzenie strony www musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie “dlaczego decyduję się na stworzenie strony internetowej?” Cel w przypadku strony internetowej jest bardzo ważny i pozwala ukierunkować działania.
Charakter strony internetowej może być różny. Może przybrać formę wizytówki w Internecie, kiedy chodzi nam wyłącznie o to, aby w Internecie znajdowała się jakaś informacja o nas. Często posiadanie strony internetowej jest chociażby warunkiem uczestnictwa w przetargach – w tym wypadku nie zależy nam na trwałej budowie pozycji strony w Internecie.
Jednak większość firm chce wykorzystać Internet do pozyskiwania nowych klientów i zwiększania swoich przychodów. W tym wypadku zwykła strona wizytówkowa nam nie pomoże. Strona internetowa musi zostać logicznie i poprawnie skonstruowana nie tylko pod względem wyszukiwarek internetowych, ale i również użytkowników. Warto w takim razie chociażby przejrzeć strony konkurencji i sprawdzić, jakie rozwiązania posiada.
Nie warto oszczędzać na realizacji strony internetowej, ponieważ jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo, to w żaden sposób nie oszczędzisz pieniędzy, a tylko stracisz podwójnie. Raz – wydając pieniądze na słaby projekt bez potencjału na rozwój. Drugi raz – tracąc pieniądze i czas, które mógłbyś osiągnąć, kiedy projekt witryny www byłby poprawny.
Tworzenie makiet funkcjonalnych
2
krok
Na podstawie uzgodnionego zakresu pracy po rozmowie z klientem, wykonawca przechodzi do rozpoczęcia pracy nad projektem www. Prace te na samym początku dotyczą zaplanowania struktury i funkcji strony www, która ma spełniać. W tym celu wykonawca opracowuje szkic projektowy, zwany również często makietami lub wireframes.
Makieta strony internetowej jest zarysem ukazującym rozmieszczenie elementów strony www. Aby proces tworzenia strony internetowej nie był chaotyczny, warto właśnie prototypować strony www, tak aby przygotować logiczną i spójną strukturę serwisu, zgodnie z założeniami klienta. Konsultując makiety projektowe z klientem, mamy również pewność, że finalna wersja będzie przygotowana zgodna z oczekiwaniami.
Zleceniodawca na tym etapie powinien dostać makiety uproszczone lub makiety dynamiczne (w zależności od stopnia rozbudowania projektu), do których będzie mógł się ustosunkować i zatwierdzić dalsze prace lub też zgłosić swoje poprawki.
Korzyści z projektowania makiet
Etap prototypowania serwisów internetowych jest niezwykle ważny – sprawdź dlaczego:
Kodowanie strony internetowej
3
krok
Proces tworzenia stron internetowych nie sposób pominąć bez najważniejszego procesu, jakim jest zakodowanie strony internetowej i przełożenie grafiki lub też makiet do funkcjonalnego projektu. Wygląd strony i jej podstawowa funkcjonalność kodowana jest za pomocą HTML/CSS/JS. Do strony stricte wizytówkowej z reguły nie potrzebujemy CMS (systemu do zarządzania treścią), ponieważ strona przeważnie jest statyczna i oprócz małego formularza nie musi spełniać żadnej dodatkowej roli.
Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy od witryny wymagamy trochę więcej, chociażby obsługi newslettera, możliwości przeglądania wysłanych leadów, możliwości edycji treści, możliwości sprzedaży produktu lub usługi etc – w takiej sytuacji właśnie system CMS jest nam potrzebny.
Oczywiście istnieją też alternatywne możliwości, jak np. stworzenie strony www na frameworkach typu react, angular lub vue, ale tego typu projekty wymagają już fachowej wiedzy programistów, ich wdrożenie jest bardziej czasochłonne i najczęściej takie rozwiązania rekomendowane są w sytuacji nieszablonowych projektów, np. własny system rezerwacji, własna aplikacja webowa etc. W innym wypadku wiadomo, że wynajdywanie koła na nowo nie ma sensu.
Wybór systemu CMS
O ile na kodowanie strony internetowej zleceniodawca nie ma wpływu, to inaczej sprawa wygląda w przypadku wyboru systemu CMS (przypominamy – CMS to system do zarządzania treścią, inaczej oprogramowanie pozwalające nam na obsługę i rozbudowę serwisu).
Klient może wskazać system CMS, na którym planuje stworzenie strony www lub sklepu internetowego. Wykonawca powinien rzetelnie doradzić klientowi, który CMS dla danego projektu spisze się najlepiej i zarekomendować najlepsze rozwiązanie. Z naszego doświadczenia wynika, że system CMS WordPress jest najbardziej przyjazny dla większości użytkowników.
Optymalizacja SEO
Jeśli myślimy o promocji naszej strony internetowej, warto znaleźć firmę, która zajmuje się kompleksowo SEO oraz tworzeniem stron internetowych. Jeśli witryna zostanie źle stworzona pod kątem SEO, to jej potencjał na samym starcie jest mocno ograniczony, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów, szczególnie przez wyszukiwarkę Google.
Sprawdź też: Ile kosztuje pozycjonowanie strony? Cennik pozycjonowania
Testowanie i akceptacja projektu
4
krok
Na tym etapie wykonawca najczęściej wysyła link do projektu klientowi. Zleceniodawca powinien mieć prawo do zlecenia wykonania ewentualnych poprawek, które najczęściej są doprecyzowane w umowie. Ich zakres, liczba oraz termin realizacji jest różny – wszystko zależy od kontraktu.
Uruchomienie strony WWW
5
krok
Kiedy klient zaakceptuje projekt, wykonawca uruchomia stronę www na serwerze docelowym. Po uruchomieniu witryny wykonawca powinien również wysłać wszelkie dane dostępowe klientowi wraz z dokumentacją objaśniającą obsługę serwisu.
Umowa na stworzenie strony internetowej
Szczególnie zwracamy uwagę na konieczność zawarcia umowy o wykonanie strony internetowej pomiędzy wykonawcą, a zleceniodawcą. Dobrze i uczciwie przygotowana umowa chroni interesy obu stron. W umowie oprócz standardowych elementów umowy o dzieło powinniśmy zawrzeć odpowiednie zapisy dotyczące przeniesienia autorskich praw majątkowych do strony www, określenie zakresu pracy, eksploatacji strony www, regulacji wskazujących możliwość dokonania poprawek oraz obsługi serwisu w przyszłości.
Szukasz firmy, która tworzy profesjonalne strony internetowe?
Tworzenie stron internetowych jest dosyć popularną usługą w Internecie, podobnie jak np. projektowanie mieszkania. Jakość usług jednak diametralnie może się różnić w jednej i drugiej firmie.
Każda firma posiada własne wypracowane schematy, działania, środowisko pracy, doświadczenia itd. Warto przed zleceniem wykonania strony internetowej, sprawdzić swojego wykonawcę. Jeśli strona internetowa wykonawcy jest przygotowana nieestetycznie lub posiada rażące błędy, które samemu możesz zauważyć, odradzalibyśmy korzystanie z usług takiej firmy, ponieważ podobnego typu błędy zapewne znajdą się także na Twojej stronie internetowej.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas tworzenia stron www?
Kiedy zlecasz budowę strony WWW powinieneś dostać przynajmniej kilkuletnią gwarancję bezpieczeństwa i gwarancji funkcjonowania serwisu. Wiele firm nie posiada odpowiedniej wiedzy technicznej i korzysta z gotowych i dostępnych rozwiązań, zaciągając przy tym dług technologiczny. Z biegiem czasu takie witryny www tracą swoją funkcjonalność, a zleceniodawca zostaje z zepsutym projektem.
Kompetencje ludzi, którym zlecasz stworzenie strony www
Bardzo ważne są kompetencje dotyczące umiejętności projektowania nowoczesnych i przyjaznych dla użytkownika stron internetowych. To zweryfikować możesz bardzo prosto - wystarczy spojrzeć w portfolio danej firmy. Jeśli firma nie ma portfolio lub projekty nie są w Twojej opinii atrakcyjne - warto rozważyć skorzystania z usług innej firmy.
Osoba indywidualna czy firma
Niestety często wśród freelancerów jest kłopot z odpowiednim oszacowaniem swoich umiejętności i możliwości. Freelancer z reguły dopiero uczy się swojego zawodu, więc istnieje też szansa, a szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych stron www, że w trakcie realizacji pojawia się jakieś komplikacje.
Opinie w Internecie
Na opinie warto spojrzeć z przymrużeniem oka, tym bardziej, że większość z nich w dzisiejszych czasach jest fałszywa, niemniej jednak jeśli wśród tych wszystkich pozytywnych opinii, znajduje się kilka negatywnych, warto je wziąć pod uwagę.
Koszt strony internetowej
Wysokiej klasy specjaliści z branży IT doceniani są na rynku pracy i ich usługi zwykle sporo kosztują. Jeśli trafisz na tanią ofertę, dobrze przyjrzyj się realizacjom danej osoby lub firmy. Zwróć uwagę, kto buduje dla Ciebie tę stronę, jakie posiada kompetencje i jakiej używa technologii. Niestety nie da się zatrudnić wysokiej klasy specjalistów i zlecić wykonania witryny za 1000 zł. Jeśli chcesz mało wydać to pamiętaj, że jest to jedynie prowizoryczna oszczędność i zaszkodzisz jedynie sobie samemu, ponieważ wydasz pieniądze, a efektów z takiej strony najprawdopodobniej i tak nie zobaczysz. Oczywiście zakładając, że chcesz pozyskiwać przez stronę internetową klientów.
Wybierz odpowiednią firmę, która stworzy dla Ciebie profesjonalną stronę www
Projektowanie stron www to nasza pasja. W odróżnieniu od dużej liczby firm na polskim rynku do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, nie pracujemy na gotowcach i szablonach. Masz pewność, że powierzając nam pracę nad stroną, dostaniesz unikalny projekt z pełną dbałością o szczegóły. Naszym klientom oferujemy również hosting za darmo, więc nie będziesz musiał martwić się również serwerem. Mamy również bardzo duże doświadczenie, jeśli chodzi o SEO, więc dopilnujemy, aby Twoja strona była w pełni zoptymalizowana pod wyszukiwarkę Google.
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.