ContentNinja.pl

Tanie pozycjonowanie – altruizm firm, czy kit?

Ostatnia aktualizacja: przez Bartosz Powichrowski

Sam termin „tanie pozycjonowanie” jest dosyć subiektywnym określeniem, niemniej jednak wiele firm na swój sposób szuka mało kosztownych działań, które wpłyną na poprawę pozycji strony w wyszukiwarce Google zbytnio nie obciążając swojego budżetu. Z racji braku doświadczenia wybierane są często oferty pozycjonowania np. z Allegro, OLX, z mailingu, które przyciągają uwagę internautów ofertą i ceną, ale czy w rzeczywistości ich kupno aby na pewno się opłaca? Czy tanie pozycjonowanie może zaszkodzić?

Firmy oferujące tanie pozycjonowanie

Istnieje grupa firm, która oferuje tanie pozycjonowanie, ale często w rzeczywistości prace nie przebiegają systematycznie i rzetelnie, co w branży SEO jest jedyną metodą sukcesu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy do pozycjonowania i dlaczego tanie pozycjonowanie może wręcz zaszkodzić, a nie pomóc? Zapraszamy do dalszej lektury.

Tanie linki z aukcji internetowych

tanie pozycjonowanie obrazek 2

To prawda, że Twoja strona potrzebuje linków zwrotnych z innych stron, aby wysoko pojawiała się w wyszukiwarce Google. Tyle, że po ostatnich zmianach w algorytmie Google priorytet stanowią linki tematyczne, pochodzące ze stron wysokiej jakości. Zlecając tani link building warty najczęściej kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych nie poprawisz swojej pozycji, a co więcej możesz jedynie zaszkodzić swojej stronie.

Profil linkowy Twojej domeny się zmieni i zostaniesz połączony z domenami posiadającymi słaby współczynnik Trust Flow, czy też Domain Rating. Linki kupowane na Allegro najczęściej nie są dodawane ręcznie, a za pomocą automatów – ich opisy nie są wykonywane przez doświadczonego copywritera, a wrzucane do mieszarek i publikowane. Nie liczy się efekt długofalowy, a jedynie realizacja zlecenia z aukcji i wysłanie raportu.

Podsumowując tanie pozycjonowanie najczęściej opiera się na słabych linkach z zapleczowych domen niskiej jakości. W rezultacie takie linki nie tylko w żaden sposób nie poprawią pozycji Twojej strony, a mogą jej nawet zaszkodzić, ponieważ Google może uznać Twoją stronę jako podejrzaną.

Tanie pozycjonowanie – płatność za efekty

Tanie pozycjonowanie w branży SEO kojarzone jest również z modelem rozliczenia za efekt prac, bardzo popularnym jeszcze dekadę temu. Wówczas wystarczyło jedynie naszprycować stronę docelową słowami kluczowymi oraz pozyskać linki z obojętnie jakich źródeł. W efekcie niedopracowany jeszcze algorytm Google wysoko plasował takie witryny w wynikach wyszukiwania. Oczywiście… Do czasu.

Wracając do tematu – tak zdroworozsądkowo taki model rozliczenia za efekt prac wydaje się sprawiedliwy i korzystny. W końcu firma nie ponosi żadnych kosztów do czasu, aż zleceniobiorca nie wypracuje założonych i obiecanych celów. Tylko jak to się ma do rzeczywistości? Jak już wcześniej wspominaliśmy, do budowy pozycji oraz wizerunku w Internecie jest tylko jedynie jedna i słuszna droga – systematyczna, uczciwa i rzetelna praca.

Dlaczego tanie pozycjonowanie nie jest skuteczne?

Bądźmy szczerzy – żadna firma nie będzie systematycznie, uczciwie i rzetelnie pracować, wydając do tego czasu swoje pieniądze do momentu, aż pojawia się jakieś rezultaty. Tym bardziej, że nikt nie ma wpływu na algorytm Google i nie ma żadnej gwarancji, że poczynione działania przyniosą efekty. Przypominamy również, że pozycjonowanie to żmudny proces, który wymaga dużego pokładu cierpliwości.

W rzeczywistości wygląda to tak, że firmy oferujące model rozliczeniowy za efekt z racji swojego atrakcyjnego na pierwszy rzut oka modelu rozliczeniowego dostaje mnóstwo leadów. Następnie podejmowane są działania szablonowe, schematyczne i automatyczne. Jeżeli strona „załapie” i będzie plasowała się wysoko – w porządku, można przejść do pobierania pieniędzy od klienta. Jeżeli nie – trudno, może uda się z następnym klientem.

Znane powszechnie przysłowie mówi, że chytry dwa razy traci. Niestety lub stety i w tym przypadku ma to swojego potwierdzenie. W obu scenariuszach będziesz stratny. Jeśli Twoja strona będzie wypozycjonowana na pewne słowa kluczowe najprawdopodobniej szablonowe działania będą kontynuowane, za które oczywiście już będziesz płacił, a potencjał Twojego zasięgu w Internecie nie będzie osiągany. A kto wie, może przy kolejnej aktualizacji algorytmu Google w ogóle wypadniesz z wyników. Jeśli roboty Google stwierdzą, że odnośniki prowadzące do strony są nienaturalne, wyszukiwarka może stracić zaufanie do całej Twojej strony. A co gorsze – nałożyć na nią filtry.

W drugim scenariuszu, zakładając, że firmie nie udało się uplasować Twojej domeny na żadne konkurencyjne słowo to pomimo tego, że nie straciłeś żadnych pieniędzy to na pewno straciłeś swój czas. A oprócz straconego czasu będziesz jeszcze musiał się głowić, jak tu naprostować sytuacje z beznadziejnym profilem linkowym domeny i słabym autorytetem strony.

Sprawdź też: Ile kosztuje pozycjonowanie strony? Cennik pozycjonowania

Pozycjonowanie kosztuje

Nie ma się co łudzić, że taka firma z modelem rozliczeniowym „za efekt” doda kilkadziesiąt atrakcyjnych artykułów na Twoją stronę darmowo, a dodatkowo podlinkuje je płatnie w branżowych serwisach wysokiej jakości, płacąc przy tym grube tysiące. Krótko mówiąc – nie masz gwarancji, że firma nie będzie pozycjonowała Cię spamem lub też traktowała Cię jako królika doświadczalnego.

Pozycjonowanie to przede wszystkim systematyczna i ciągła praca, która wymaga od klienta cierpliwości. Dobrze prowadzone pozycjonowanie nie jest działaniem bezkosztowym, wymaga od agencji zaangażowania własnych środków np. do pozyskania linków wysokiej jakości, jak i również czasu szerokiej gamy specjalistów. Efekty często widoczne są dopiero po kilku, a najczęściej po kilkunastu miesiącach w przypadku nowych domen, bez żadnej historii oraz zbudowanego autorytetu. Dlatego najlepiej wybrać model abonamentowy, który szerzej opiszemy w następnym akapicie.

Profesjonalne firmy zajmujące się pozycjonowaniem

Oferty profesjonalnych agencji SEO bazują najczęściej na modelu stałej opłaty abonamentowej oraz dodatkowych opłat w przypadku, np. konieczności zaangażowania działań SEM. W tym modelu najczęściej rozlicza się cele założone przed podjęciem kampanii.

Celem najczęściej jest wypracowanie pozycji dla fraz, zwiększenie ruchu, podniesienie przychodu, zwiększenie leadów itd. Model abonamentowy najczęściej polega na powtarzalnym, systematycznym i cyklicznym wykonywaniem danych czynności np. wyszukanie słów kluczowych, opracowanie artykułów, dystrybucja artykułów, praca nad narzędziem promocji, pozyskiwanie linków itd.

Mimo wszystko również trzeba uważać. To nie jest tak, że każda firma z modelem rozliczeniowym abonamentowym jest świetna. Zgłaszały się do nas firmy, które nawet po dwóch latach teoretycznie prowadzonych działań w rzeczywistości nie osiągnęły żadnego celu. Ba, żadne działania w kierunku poprawy pozycji strony, jak i zwiększenia jej widoczności nie zostały osiągnięte.

Sprawdź też: Pozycja w Google. Od czego zależy i jak ją polepszyć?

Jak wybrać odpowiednią firmę do pozycjonowania?

Wiesz już, że tanie pozycjonowanie może przynieść Twojej firmie nie tyle co brak rezultatów, a nawet szkodę. Poznałeś też sposób działania firm, które oferują model rozliczeniowy za efekt. Zapewne na koniec chciałbyś się dowiedzieć, jak po prostu wybrać właściwą agencję.

Oczywiście polecamy nasze usługi, ale wracając do tematu powinieneś przede wszystkim:

sprawdzić opinię o agencji w Internecie, np. na branżowych forach;
skontaktować się z firmą telefonicznie i sprawdzić, czy ktoś fizycznie odbiera telefony;
poprosić o przedstawienie case studies i sukcesów na przykładzie innych firm;
poprosić o wstępną analizę sytuacji obecnej strony;
poprosić o przykładowe publikacje artykułów;
sprawdzić, co ile wysyłane są raporty do klientów (najlepszy wariant to miesięczny lub kwartalny).

Jeżeli agencja nie zapewnia publikacji żadnych dodatkowych treści w obrębie Twojej witryny – zrezygnuj na starcie z usług takiej firmy. W dzisiejszych czasach bez treści nie da się wypozycjonować strony – tym bardziej takiej, która nie ma zbudowanego zaufania i autorytetu u Google.

Skuteczne pozycjonowanie

Jeszcze raz podkreślamy – tylko i wyłącznie profesjonalne i systematyczne działania mogą Ci zapewnić wyższe pozycje w Google, zwiększony ruch i zdobycie nowych klientów. Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnymi działaniami SEO, a tanie pozycjonowanie nie stanowi priorytetu, zapraszamy do kontaktu.

Tanie pozycjonowanie - altruizm firm, czy kit? 4
Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz