ContentNinja.pl

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?

Ostatnia aktualizacja przez Bartosz Powichrowski

Dlaczego Google nie wyszukuje mojej strony?

My, jako agencja SEO nie znamy wszystkich powodów wpływających na ranking strony internetowej w Google, ponieważ algorytm ten jest ściśle tajny. Niemniej jednak poprzez testowanie tego algorytmu jesteśmy w stanie znaleźć kilka silnych korelacji, które pomagają wyjaśnić pewne zachowania wyszukiwarki. Te zależności dają nam duży wgląd w to, jak działa wyszukiwarka Google i co wpływa, że plasuje on dane strony internetowe wyżej lub niżej na swoich listach wyszukiwań.

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? 7

Jak Google ocenia witryny?

Poniżej znajdziesz kilka czynników wpływających na to jak działa wyszukiwarka Google. Dowiesz się również, w jaki sposób Google indeksuje i ocenia witryny oraz jakie zmienne analizuje robot Google, określając przy tym, która strona powinna mieć wyższą pozycję, a która niższą.

Jeśli Twoja strona internetowa jest już dobrze przygotowana to najczęstszym powodem, przez który strona nie jest widoczna w Google jest brak zaufania i autorytetu domeny oraz fakt, że treści znajdujące się na niej nie są dla Google atrakcyjne w porównaniu z treściami oferowanymi przez konkurencję.

Oczywiście jest to napisane w dużym uproszczeniu, a na każdy z tych czynników wpływa wiele elementów. Dowiedz się o nich nieco więcej, czytając dalszą część artykułu.

google search console core web vitals

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google?

Teoretycznie jest to jeden z najprostszych problemów do rozwiązania, jednak w praktyce różnie z tym bywa. Jeśli chcemy, aby nasza strona wysoko plasowała się na listach Google, musimy dążyć do tego, aby nasze strony były dobrze zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek.

Zacznij od sprawdzenia:

– czy słowo kluczowe znajduje się w URL witryny;
– czy słowo kluczowe znajduje się w tagu H1;
– czy słowo kluczowe znajduje się w tytule strony;
– czy słowo kluczowe jest konsekwentnie używane w obszarze strony;
– czy obrazki posiadają tekst alternatywny ze słowem kluczowym;
– czy w treści są również tagi H2 i H3, które zawierają powiązane słowa kluczowe;
– czy podstrona posiada tag index;
– czy podstrona została zgłoszona do Google Search Console;
– czy treść na podstronie zawiera min. 300 wyrazów.

1

Zbyt mocno zoptymalizowana treść

Jak to w życiu bywa, przesadzić można również i w drugą stronę – to samo tyczy się optymalizacji treści. Google w jednej z publikacji sam potwierdził, że dodanie słowa kluczowego do treści kilka razy pomoże, ale jego nadmierne używanie może przynieść całkowicie odwrócony efekt od tego pożądanego.  W teorii optymalne zagęszczenie słów kluczowych powinno wynosić od 1,5% do 3%. Z tego wynika, że w tekście składającym się z 1000 słów powinno pojawić się od 15 do 30 słów kluczowych. Oczywiście to tylko teoria – Google dąży szczególnie do tego, aby na listach wyszukiwań pojawiały się strony których treści faktycznie odzwierciedlają to, czego szukali użytkownicy.

Sprawdź też: Optymalizacja treści, czyli jak zamienić czytelników w klientów

2

Brak linków przychodzących

Link building w dalszym ciągu są bardzo ważne w algorytmie Google. Strona, która nie ma wystarczająco dużo linków wysokiej jakości, może zostać uznana przez Google jako małowartościowa. Google może wyjść z założenia, że strona internetowa, która znajduje się w sieci już przez kilka lat, która dodaje regularnie treści, a do której nikt nie linkuje jest po prostu słabej jakości.

Najgorsze co możesz w tej sytuacji zrobić, jest wybranie się do jakiegoś  „sklepu z linkami” i kupienie ich hurtowo. Najprawdopodobniej będą to linki słabej jakości, a efekt może być dokładnie taki sam, co w przypadku zbyt mocno zoptymalizowanej treści. Jakość linków przychodzących do Twojej witryny możesz zbadać m.in. dzięki narzędziu Ahrefs. Reasumując – jeśli nie masz wystarczającej liczby linków, Google będzie postrzegać Twoją witrynę jako niezbyt godną zaufania, przez co Twoje strony nie będą plasowane wysoko na listach wyszukiwań.

3

Zduplikowana treść na stronie internetowej

Zduplikowana treść wciąż jest problemem dla większości stron internetowych. Powielona treść może sprawić, że wyszukiwarki internetowe nie będą wiedzieć, która z treści jest wersją podstawową, przez co strona w ogóle nie będzie pojawiać się na listach wyszukiwani lub będzie bardzo nisko.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje duplikacji treści:

Wewnętrzna duplikacja – występuje w momencie, kiedy ta sama treść występuje na innych podstronach.
Zewnętrzna duplikacja – występuje w momencie, kiedy ta sama treść występuje na innych stronach internetowych.

Sprawdź też: Czym jest kanibalizacja słów kluczowych i kogo najczęściej dotyczy?

4

Content gap – rozbieżność w treściach

To również kolejny powód przez który strona nie jest widoczna w Google. To także może wydawać się bardzo prostym problemem do rozwiązania. W praktyce oznacza wiele pracy i konieczność dodania do strony wiele treści o wysokiej jakości.

Nie dziwi Cię pewnie fakt, że Google porównuje Twoją stronę do konkurencji. Jeśli Twoje frazy kluczowe sporo odbiegają od tych, na które pozycjonuje się konkurencja to najprawdopodobniej zawsze będziesz pojawiał się niżej od nich na listach wyszukiwań, ponieważ Google uzna zasoby na Twojej stronie internetowej jako niezwiązane z tematem / nietrafne.
Narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić na jakie frazy kluczowe pozycjonuje się konkurencja to Ahrefs – Content gap

5

Treści niedostępne lub zablokowane

Pamiętaj, że treści na Twojej stronie internetowej muszą być dostępne dla robotów Google, które indeksują Twoją witrynę. Zasoby strony najczęściej blokowane są przez nieuwagę tj. poprzez ustawiony tag noindex lub polecenie disallow w robots.txt w momencie przejścia z serwera roboczego na serwer produkcyjny.

6

Treści nie są wysokiej jakości

Wyszukiwarka Google w założeniu chce dostarczać swoim użytkownikom treści, które są wysokiej jakości, odpowiednie, autorytatywne i które stanowią wartość dla użytkowników. W związku z tym naturalnie nasuwa się pytanie – w jaki sposób ocenić, czy nasze treści są wartościowe? Poniżej wymieniliśmy kilka cech, które tworzą wspólny mianownik dla artykułów wysokiej jakości:

  • artykułów zawiera ponad 1500 słów;
  • artykuł jest dystrybuowany;
  • do artykułu linkują inne strony;
  • artykuł cytowany jest w kanałach social media;
  • artykuł w odróżnieniu od treści konkurencji jest bardziej rozbudowany;
  • artykuł jest dobrze zoptymalizowany.
  • artykuł posiada zdjęcia, filmy, związane z tematem.
  • artykuł napisany jest przez eksperta, nie powiela on tych samych treści z innych.
7

Widoczność strony w wyszukiwarkach, a konkurencja

To jest bardzo prosty do zrozumienia argument, niestety wielu przedsiębiorców oraz właścicieli stron internetowych nie bierze go nawet pod uwagę. Musimy pamiętać, że strony internetowe nie działają w próżni – strona internetowa, która dwa lata temu była nawet bardzo dobrze zaprojektowana, dzisiaj już może być przestarzała, jeśli chodzi o dostosowanie się do najnowszych wytycznych.

Wszystkie strony internetowe powinny być w ciągłym ruchu: generować nowe treści, dodawać produkty, odświeżać treści, polepszać stronę pod względem UX i funkcjonalności, reagować na nowinki technologiczne itd.

Nie jesteś w stanie konkurować z firmami, które są lepiej od Ciebie przygotowane, które dodają więcej treści i które mają lepiej przygotowaną stronę. Jeśli plasujesz się od nich niżej na listach wyszukiwań, bez przeznaczenia budżetu na rozwój i promocje strony internetowej, przynajmniej w Internecie nie jesteś w stanie z nimi konkurować. Polecamy, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań, zamówić wcześniej audyt strony.

8

Twoja strona została zhakowana

W dzisiejszych czasach, wiele stron jest opartych na oprogramowaniu WordPress. Oczywiście, po przeniesieniu strony z serwera roboczego na produkcyjny dla wielu z nas kwestia strony jest już tematem zamkniętym. I to jest błąd, który zresztą nawiązuje do naszego punktu poprzedniego. Wtyczki się starzeją, luki w kodzie są wykorzystywane, a my, nawet nie musimy wiedzieć, że nasza strona służy jako narzędzie spamerskie np. poprzez wstrzyknięte linki z treściami do elementów strony.

Sprawdź też: Zabezpieczenie strony WordPress – 15 sposobów

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których Twoja strona może nie być widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Najczęściej zdarza się to, gdy strona została założona niedawno i jeszcze nie zdążyła zostać zaindeksowana przez Google, albo gdy na stronie brakuje treści, słów kluczowych oraz meta-danych, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, o czym mówi strona. Może też okazać się, że Twoja strona została zhakowana lub ukarana przez Google z powodu niezgodności z ich zasadami z uwagi na złośliwe oprogramowanie. Aby ustalić, dlaczego Twoja strona jest niewidoczna w wynikach wyszukiwania Google, zalecam skontaktowanie się z profesjonalistą z branży SEO, który będzie w stanie pomóc Ci rozwiązać problem.  Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google”.

Popraw pozycje w wyszukiwarce Google

Jeśli chcesz, abyśmy pomogli Ci w zdobyciu nowych klientów i zwiększenia widoczności Twojej firmy w Internecie – napisz do nas lub przejdź bezpośrednio do zakupu, jednego z naszych pakietów dostępnych na stronie.

Dlaczego moja strona nie jest widoczna w Google? 8

Sprawdź też: Jak wypromować swój biznes – 11 skutecznych sposobów

Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz