Dowiedz się, czym jest skuteczne pozycjonowanie stron. Warto zaznaczyć, że pozycjonowanie to jedynie szereg działań, które podejmuje dany podmiot w celu zwiększenia widoczności strony internetowej. Nawet pomimo najszczerszych chęci i działań danego podmiotu prace te mogą okazać się nieskuteczne. Dla Ciebie będzie to oznaczało stratę pieniędzy oraz czasu. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą strategię SEO do swojej firmy i na co uważać podczas nawiązywania współpracy w branży SEO.
- 1 Strona internetowa w kontekście SEO jest bardzo ważna
- 2 Profesjonalne pozycjonowanie – nie ma miejsca na rutynę
- 3 Jak wyglądało pozycjonowanie kilka lat temu?
- 4 Algorytm Google – ciągłe zmiany
- 5 Skuteczne pozycjonowanie stron – strategie SEO
- 6 Jak rozpoznać efektywne pozycjonowanie SEO?
- 7 Na co uważać podczas szukania firmy, która oferuje skuteczne pozycjonowanie stron?
- 8 Skuteczne pozycjonowanie stron – podsumowanie
- 9 Profesjonalne pozycjonowanie - oferta

Strona internetowa w kontekście SEO jest bardzo ważna
Na samym początku pamiętaj, że w kontekście SEO bardzo ważna jest również sama strona internetowa, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla pozycji witryny w wyszukiwarce Google. Nawet najlepsze usługi pozycjonowania mogą nie być efektywne, jeżeli strona internetowa została źle zaprojektowana!
Wyszukiwarki takie jak Google analizują stronę, aby określić jej jakość i relewantność dla określonych słów kluczowych. Jeśli strona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO, ma większe szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą widoczność i ruch na stronie. Dodatkowo, dobrze zaprojektowana strona internetowa jest również przyjazna dla użytkowników, co pozytywnie wpływa na ich doświadczenie i zwiększa prawdopodobieństwo, że będą oni wracać na stronę.

Profesjonalne pozycjonowanie – nie ma miejsca na rutynę
Dynamika zmian w branży SEO jest bardzo duża – działania, które były skuteczne miesiąc temu, dzisiaj mogą okazać się już bezowocne, a nawet szkodliwe. Firmy chcące zajmować się profesjonalnym pozycjonowaniem stron internetowych powinny unikać rutynowych działań za wszelką cenę.
Pozycjonowanie jeszcze kilka lat temu było naprawdę mało skomplikowane, przez co firm oferujących tego typu usługi było bardzo dużo. Mimo wszystko nie każdy poszedł z duchem czasu i nie dokonał adaptacji swojego biznesu do obecnych warunków. Z jednej strony to dobrze, bo przez to możemy na rynku wyróżnić profesjonalne usługi; z drugiej źle, bo wiele firm zraża się do SEO przez wcześniejsze złe doświadczenia, w wyniku czego drogie reklamy płatne pozostają ich jedyną strategią marketingową.
Jak wyglądało pozycjonowanie kilka lat temu?
Poniżej opisujemy proces starego procesu pozycjonowania, to jedynie uzmysławia nam to, jak wiele w algorytmie Google (i nie tylko) zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat (i dobrze).

Wytypowanie słów kluczowych, np. „dentysta Wrocław, usuwanie zębów Wrocław, leczenie kanałowe Wrocław”
Ustalenie ceny za pozycję;
Naszpikowanie strony głównej słowami kluczowymi, ew. drobna optymalizacja treści;
Masowe automatyczne linkowanie do strony przez różne boty i programy;
I wiecie co? To działało. Naprawdę tak niewiele było potrzeba. Jak sam widzisz, pozycjonowanie stron internetowych kiedyś nie było trudne; dobrze przeszkolony uczeń szkoły podstawowej byłby w stanie sobie poradzić z tym zadaniem. Dzisiaj to już historia, ale wiele osób dalej tkwi właśnie na takim etapie szkoły podstawowej SEO, co oczywiście przekłada się na mnóstwo nieskutecznie pozycjonowanych stron internetowych.
Oczywiście tego typu praktyki są rzadziej spotykane, większość firm na rynku prowadzi swoje działania w sposób profesjonalny, ponieważ nieskuteczne praktyki najczęściej towarzyszą nierentowności biznesu i niezadowoleniu klientów, ale warto mieć to na uwadze podczas wyjaśnienia terminu, jakim jest skuteczne pozycjonowanie stron.

Algorytm Google – ciągłe zmiany
Troszcząc się o jakość wyników wyszukiwań Google systematycznie wdraża ulepszenia w swoim algorytmie, który odpowiada za wygląd listy wyników. Sam algorytm Google to nic innego jak określony ciąg zadań dla wyszukiwarki, oparty na pewnego rodzaju zbiorze zasad na podstawie których algorytm ocenia wartość stron internetowych, a następnie według zebranych informacji wyświetla wyniki w wyszukiwarce Google.
Celem powstania wyszukiwarki oraz samego algorytmu było uporządkowanie Internetu oraz informacji, które się w nim znajdują oraz umożliwienie wyszukanie użytkownikom jak najszybciej interesujących ich treści. Gigant z Kalifornii mimo wszystko stale pracuje nad ulepszeniem wyszukiwarki i jak najlepszym dopasowaniu treści dla użytkowników, przez co zmiany w algorytmie często skutkują solidnymi perturbacjami w branży SEO.
Skuteczne pozycjonowanie stron – strategie SEO
Pozycjonowanie, jak już doskonale wiesz, jest procesem długofalowym, trwającym miesiące, a nawet lata. Skuteczne pozycjonowanie stron wyróżnia dobrze dobrana strategia SEO na dany okres czasu. Proces profesjonalnego pozycjonowania składa się na kilka kluczowych elementów, m.in.:

- Optymalizacja serwisu
- Optymalizacja tekstów
- Tworzenie treści
- Dobór słów kluczowych
- Link building
- Analiza konkurencji
- Raporty – mierzenie działań
- Inne kanały marketingowe
Optymalizacja serwisu
Optymalizacja strony internetowej to jeden z kluczowych czynników wpływających na skuteczność pozycjonowania. Przed rozpoczęciem działań profesjonalnego pozycjonowania, zamawiający usługę powinien zlecić audyt SEO, w którym profesjonalna agencja SEO wyszczególni wszystkie elementy do poprawy. Audyt będzie pokrywał głównie aspekty technicznego SEO takie jak: struktura serwisu, metadane, indeks strony, adresy URL, linkowanie wewnętrzne, architektura technologiczna etc.
Oczywiście istnieje możliwość, że Twoja strona jest w pełni zoptymalizowana pod SEO i nie ma żadnych znaczących elementów do poprawy, ale jest to bardzo rzadki obraz. Najwięcej pracy w kontekście optymalizacji serwisów jest zawsze w sklepach internetowych, zarówno w części technicznej, jak i contentowej. Zazwyczaj jest sporo elementów do poprawy w produktach, kategoriach, jak i samej strukturze serwisu.
Jeśli prowadzisz sklep internetowy i planujesz jego reklamę, możesz przeczytać o tym więcej w naszym wpisie ➡️ Reklama sklepu internetowego – jak skutecznie promować sklep internetowy?
Optymalizacja tekstów
Optymalizacja serwisu pod kątem technicznym przeważnie jest usługą jednorazową – oczywiście istnieją przypadki, że pewne rzeczy co jakiś czas trzeba zmieniać i dostosowywać się pod nowe wytyczne, ale z pewnością nie wracamy do tego tak często, jak w przypadku optymalizacji tekstów. Jeśli zdecydujemy się na model abonamentowy na pozycjonowanie to content dogrywa się praktycznie cały czas; jest to oczywiście wielka zaleta, ponieważ Google widzi, że strona cały czas żyje i naturalnie za to nas też wynagradza.
Treści zatem optymalizuje się cały czas – podczas dodawania nowego artykułu, podczas odświeżania artykułu, podczas spadków pozycji (z uwagi np. na aktualizację treści przez konkurencje) etc.
Optymalizacja tekstów jest bardzo ważnym elementem w kontekście SEO – zresztą polecamy świetne narzędzie SurferSEO, który w oparciu o model data-driven podpowie Wam, jak najlepiej przygotować tekst do publikacji.
Sprawdź też: ➡️ Optymalizacja treści, czyli jak zamienić czytelników w klientów
Tworzenie tekstów
Najczęściej podczas pozycjonowania, koniecznym elementem będzie również stworzenie profesjonalnych tekstów. Jeśli chodzi o sam proces tworzenia tekstów, jest on bardzo różny i jest to raczej temat na inny artykuł, który zresztą już kiedyś napisaliśmy, jeśli jesteś ciekawy jak to wygląda, sprawdź nasz artykuł – jak pisać teksty SEO, warto również poczytać nieco o content marketingu, który uczy, jak pisać ciekawe treści, dla użytkowników, a nie tylko dla wysokich pozycji w Google.
Pisząc treści na swojej stronie internetowej warto przede wszystkim kierować się tym, aby były one potrzebne i użyteczne dla Twoich użytkowników. W perspektywie długofalowej nie ma sensu pisać tekstów stricte pod wyszukiwarki internetowe (tak jak miało to miejsce, jeszcze kilka lat temu).
Dobór słów kluczowych
Ustalmy, że dobór słów kluczowych w dobie dzisiejszych narzędzi, jakie oferuje nam branża SEO nie jest wcale taki trudny. Warto mimo wszystko mierzyć siły na zamiary. Jeżeli domena, jak i sama strona jest nowa i zaczynamy zabawę np. w branży ubezpieczeniowej to praktycznie nie ma żadnych szans, abyśmy chociażby w przeciągu roku dostali się na czołowe miejsca na konkurencyjne słowa kluczowe, dajmy na to „ubezpieczenie OC”, czy „kalkulator OC”.
Konkurencyjność dla tego słowa kluczowego jest bardzo duża i topowe miejsca w wynikach wyszukiwania zajmują firmy, które od długiego czasu inwestują w SEO, pozyskały mnóstwo wartościowych linków, mają znakomite zaplecze i również nie próżnują. Mimo wszystko masz szansę „uszczypnąć” kawałek tortu np. frazami z tzw. długiego ogona. Także zamiast przygotowywać treści na słowo kluczowe „Ubezpieczenie OC” – które prawdopodobnie nigdy nie wejdzie do TOP10 z marszu – możesz przygotować treści na słowo kluczowe długiego ogona, np. „Gdzie znaleźć najtańsze OC”. Search volume dla takiej frazy, czyli liczba miesięcznych wyszukiwań jest co prawda zdecydowanie mniejsza, ale za to masz szanse, aby w ogóle na to słowo kluczowe wyświetlić się na wynikach wyszukiwań.
Oczywiście cały ten proces doboru słów kluczowych przedstawiliśmy w bardzo okrojonej wersji, ponieważ na dobór finalnych słów kluczowych odpowiada całkiem sporo czynników, ale o tym możesz przeczytać więcej w innych naszych artykułach, m.in: Jak wyszukiwać słowa kluczowe? Narzędzia i sposoby
Link building
Link building to jeden z najważniejszych czynników SEO. Niestety dobry link building jest również kosztowny, o ile firma nie dysponuje swoim zapleczem serwisów wysokiej jakości, choć i w takich przypadkach publikacje mimo wszystko kosztują. Strategia pozyskiwania linków powinna być uwzględniona w każdej strategii SEO.
Mimo wszystko nie oczekujmy od firmy, że od razu w strategii będą uwzględnione adresy URL stron, na których linki się pojawią. Pełnego planu pozyskiwania odnośników nie da się dokładnie opracować, chyba, że firma korzysta ciągle z jednego i tego samego zaplecza. W takiej sytuacji możesz mieć jednak pewność, że link building nie będzie efektywny.
W dzisiejszych czasach ponad połowa budżetu, który wygospodarowany jest na pozycjonowanie, przeznaczany jest właśnie na link building. Jeśli tematyka w której działasz jest konkurencyjna, możesz mieć pewność, że bez zaplecza w postaci linków, nie wywindujesz swojej strony wysoko w Google, nawet jeśli będziesz miał najlepsze treści. Przydatnymi narzędziami do nadzorowania profilu linkowego są m.in. Google Search Console, MajesticSEO lub Ahrefs.
Sprawdź też: ➡️ Jak wybierać domeny do link buildingu?
Analiza konkurencji
Analiza innych firm, które już od dłuższego czasu działają na rynku na którym chcesz się pojawić jest niezwykle ważnym elementem w kontekście dobrania odpowiedniej strategii SEO. Do analizy używane są najczęściej narzędzia takie jak Ahrefs, Semrush, czy MajesticSEO.
Warto nadmienić, że firmy działające na rynku już od dłuższego czasu w pewien sposób przetarły szlak, więc na podstawie działalności innych firm, możemy uzyskać wiele przydatnych wskazówek, a co najważniejsze – nie powielać ich błędów bo takie z pewnością się przytrafiły. Do elementów analizy wliczają się np. profil linkowy domeny – czyli miejsca, w których możemy pozyskać linki przychodzące, struktura serwisu, elementy UX, słowa kluczowe, najlepiej prosperujące strony i inne.
Analiza konkurencji najczęściej jest już składową audytu SEO – dlatego też zachęcamy, aby o taki audyt zadbać przed rozpoczęciem działań pozycjonowania. Skuteczne pozycjonowanie stron zresztą cechuje się tym, że taki audyt posiada.
Raporty i mierzenie działań
To kolejny ważny proces w trakcie pozycjonowania. Firma bądź osoba, która zajmuje się profesjonalnym pozycjonowaniem stron internetowych, a jej celem jest tylko i wyłączne skuteczne pozycjonowanie stron, powinna na bieżąco prowadzić raporty wszystkich swoich działań, łącznie z ich analizą. Taki raport powinien trafiać do klienta co jakiś czas – w naszym przypadku jest on przesyłany co miesiąc.
Z reguły każda strona internetowa ma jakiś cel biznesowy: w e-commerce będzie to sprzedaż, w finansach lead, w web aplikacjach rejestracja etc. Główną korzyścią działań skutecznego pozycjonowania strony jest zwiększony ruch – powinien on rosnąć z miesiąca na miesiąc liniowo, o ile nasza domena nie jest nowa. Jeśli zastanawiasz się czemu ten element jest ważny – przeczytaj w naszym wpisie o Google Sandbox.
Krótko mówiąc, jest to filtr nakładany na nowe domeny przez Google przez który pozycjonowanie takiej nowej strony internetowej początkowo jest po prostu żmudną pracą bez żadnych efektów, do czasu aż Google nie zdejmie blokady.
Wracając do tematu, głównym efektem działań pozycjonowania jest zwiększony ruch na stronie poprzez wysokie pozycje na dane słowa kluczowe. Mimo wszystko jest ważne również, aby ten ruch konwertował i miał przełożenie na cel biznesowy. Jeśli nie ma – być może frazy zostały źle dobrane.
Inne kanały marketingowe
Jeśli budżet na marketing internetowy – oprócz pozycjonowania – ma również miejsce na inne działania marketingowe, warto w strategii SEO zaznaczyć możliwe opcje współpracy pomiędzy danymi kanałami. Dla przykładu, jeśli tworzysz świetne treści minie trochę czasu, zanim trafią one do Twoich potencjalnych odbiorców. Pozycjonowanie zawsze wymaga upływu czasu i nie dzieje się od razu, jednak za pomocą kampanii płatnych, np. Facebook Ads, możesz szybciej przyciągnąć użytkowników do danej strony. To oczywiście jedna z możliwości.
Możesz również zaimplementować strategię remarketingu i np. wyświetlać wiadomości spersonalizowane do osób, które z jakiegoś powodu opuściły Twoją stronę np. w momencie dodania produktów już do koszyka etc. Takie wiadomości np. wraz z zawartością takiego koszyka, mogą się wyświetlać osobie na Facebooku (poprzez wdrożenie Facebook Pixela) lub przychodzić na adres mailowy. Możliwości jest dużo, a moc z synergii działań SEO i SEM jest bardzo duża.
Sprawdź też: ➡️ Reklama Google – kiedy warto korzystać? Zalety oraz wady
Jak rozpoznać efektywne pozycjonowanie SEO?
Niestety skuteczne pozycjonowanie stron można zazwyczaj rozpoznać dopiero po pewnym czasie, kiedy wyniki pracy są już dobrze widoczne. Niemniej jednak można już w czasie pozycjonowania szczególnie zwrócić uwagę na pewne elementy, które z reguły świadczą o tym, że usługa pozycjonowania strony jest prowadzona profesjonalnie. Zalicza się do nich między innymi:
- Przedwstępna analiza obecnej sytuacji strony internetowej i zaproponowane rozwiązania;
- Systematyczna praca nad domeną (do sprawdzenia, m.in. w Ahrefs);
- Systematyczna praca nad nowymi treściami (do sprawdzenia bezpośrednio na stronie);
- Bieżąca optymalizacja serwisu (m.in. do zweryfikowania w raportach);
- Analiza danych w Google Analytics, Google Search Console;
Gdy powyższe kryteria będą spełnione i będziemy mieli je pod kontrolą – najprawdopodobniej skuteczne pozycjonowanie strony będzie w naszym zasięgu. Ważne jest, aby dostawać raporty od firmy, która zajmuje się naszym pozycjonowaniem strony oraz w granicach możliwości weryfikowanie informacji, m.in. sprawdzenie dodanych treści, sprawdzenie linków, sprawdzenie wzrostów w narzędziach, m.in. Senuto, Ahrefs, sprawdzenie pozyskania linków przychodzących etc.
Na co uważać podczas szukania firmy, która oferuje skuteczne pozycjonowanie stron?

Ma to dużo wspólnego z treściami powyżej. To znaczy, jeśli firma przed podjęciem się zlecenia w żaden sposób nie podchodzi profesjonalnie do swoich działań tzn. nie sugeruje żadnych elementów do poprawy, nie potrzebuje danych do analizy, nie przygotowuje raportów, nie prowadzi systematycznie chociażby swojej strony firmowej to już powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej firmy jest niesamowicie ważnym elementem w kontekście rozwoju Twojej firmy.
Zły wybór firmy pozycjonerskiej
Jeżeli wybierzesz złą agencję – stracisz czas i pieniądze (i to nie tylko te zainwestowane, a również te, które mógłbyś zarobić). Co prawda nie dziwi nas to, że wiele firm w dzisiejszych czasach szuka możliwości redukcji kosztów, ale nie powinniśmy oszczędzać na tak ważnym elemencie, jakim jest pozycjonowanie strony.
SEO wymaga czasu, Żadna firma na świecie (jeśli jest uczciwa) nie zagwarantuje nam efektów, ani wyników w określonym czasie. Dlatego bardzo ważne jest, aby strona była skutecznie pozycjonowana przez cały okres. Przede wszystkim zalecamy unikać firm, które pozycjonują strony w tzw. rozliczeniu za efekt. W dzisiejszych czasach nikt nie pracuje za darmo – taki model był bardzo popularny dekadę temu w związku z dosyć łatwym procesem pozycjonowania, o którym wspominaliśmy już w naszym artykule.
Uważaj na nieuczciwe metody pozycjonowania stron
Dzisiaj aby pozycjonowanie strony było skuteczne trzeba zainwestować środki (m.in. w treści oraz linki). Agencje SEO pracujące w modelu rozliczenia za tzw. efekt, najczęściej stosują metody tzw. black hat SEO, które dadzą chwilowy efekt Twojej witrynie, ale po jakimś czasie znacznie spadnie w wynikach lub też nawet dostanie filtr, który znacząco ograniczy jej widoczność w sieci. Istnieje tez możliwość, że firma wybierze mało konkurencyjne frazy, które są łatwe do pozycjonowania, a które w rzeczywistości nie przyniosą Tobie żadnych korzyści. A może sam się już kiedyś naciąłeś na tego typu firmę i miałbyś coś ciekawego do podzielenia się z naszymi czytelnikami? Zapraszamy do komentarzy!
Skuteczne pozycjonowanie stron – podsumowanie
W naszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze elementy, które wchodzą w proces skutecznego pozycjonowania strony internetowej. Pamiętaj, że najważniejsza jest dobrze przygotowana strona internetowa i systematyczne publikowanie wysokiej jakości treści, które mogą być pomocne dla użytkowników. Na koniec chcielibyśmy wyjątkowo przestrzec przed używaniem zabronionych metod pozycjonowania, które mogą prowadzić do krótkotrwałych efektów, ale w dłuższej perspektywie mogą zaszkodzić domenie na stałe. Radzimy unikać firm, które oferują rozliczenie za efekt i przed nawiązaniem współpracy gruntownie przebadać opinie i renomę danej firmy. W razie pytań, zapraszamy do komentarzy!
Profesjonalne pozycjonowanie - oferta
Jeszcze raz podkreślamy – tylko i wyłącznie profesjonalne i systematyczne działania mogą Ci zapewnić wyższe pozycje w Google, zwiększony ruch i zdobycie nowych klientów. Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnymi działaniami SEO, a tanie pozycjonowanie nie stanowi priorytetu, zapraszamy do kontaktu.


Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.