Pozycjonowanie zajmuje dużo czasu, tak samo jak budowa autorytetu oraz zaufania w Internecie. Na pomoc przychodzi reklama Google, która oferuje natychmiastowe wyniki. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czy reklama Google Ads (dawniej Google Adwords) pasuje do Twojego biznesu.
Reklama Google Ads – czy warto?
Korzyści płynące z SEO są duże, ale trzeba również wziąć pod uwagę ogrom pracy, który trzeba włożyć, aby strategia SEO przynosiła wymierne korzyści. Na początku cały proces może nawet wydawać się frustrujący, ponieważ musimy wykorzystywać wiele czasochłonnych technik, a efekty od razu nie są widoczne. Program Google Ads ma tę przewagę nad SEO, że wyniki mogą nadejść natychmiastowo (oczywiście, opcja ta ma też swoje wady, ale o tym później).
Skuteczny marketing internetowy najczęściej wykorzystuje trzy kanały promocji treści:
– owned media;
– paid media;
– earned media.
Korzystając z Google Ads, wykorzystujesz właśnie jeden z kanałów, tj. paid media (płatne media).
Z programu Google Ads warto skorzystać, ale najlepiej robić to z głową i za pomocą specjalistów lub uprzednio przed zdobyciem solidnej dawki wiedzy.
Pamiętaj, że skuteczny marketing internetowy nie opiera się tylko na jednym kanale promocji. Jeśli swoją kampanię uzależnisz jedynie od jednego programu, a zwłaszcza płatnego, to wiele stracisz względem dobrze prosperującej konkurencji, która na pewno tak nie postępuje z uwagi na swoje doświadczenie. Rekomendujemy, abyś rozwijał swoją firmę strategicznie w perspektywie długofalowej, jeśli rzeczywiście chcesz osiągnąć sukces. Doświadczone firmy stawiają na synergie działań (np. SEO + Google Ads + social-media).
Sprawdź też: Ruch organiczny i ruch płatny – jaki wybrać i który pozwoli nam zarobić?
Reklama Google Ads (Adwords) – co to jest?
Reklamy Google Ads często nazywane są również reklamami płatnymi – PPC (pay per click) i stanowią dużą część reklam, którą codziennie widzisz podczas przeglądania stron w Internecie. Najczęściej spotykanym miejscem, w którym reklamy PPC są wyświetlane to listy wyszukiwań Google. Pojawiają się one często powyżej wyników osiągniętych przez standardowe pozycjonowanie.
Na poniższym zdjęciu prezentujemy obraz listy wyszukiwań dla frazy „Gogle do pływania”. Na czerwono zaznaczyliśmy wyniki płatne, a na zielono wyniki, które zostały osiągnięte naturalnie poprzez proces pozycjonowania.
System reklamowy Google ma również bardzo rozbudowaną sieć wydawców, przez co ma możliwość wyświetlania reklam w ponad 2 milionach witryn i aplikacji znajdujących się w sieci reklamowej. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w programie Google Ads ale od drugiej strony – tj. zarabiać na wyświetlaniu reklam – możesz przystąpić do programu Google Adsense.
Reklama Google – jak działa?
Teoretycznie mechanizm funkcjonowania reklam PPC wydaje się prosty, mimo to w dalszym ciągu wielu nowicjuszy tworzy kampanie zupełnie nieefektywne i nierentowne w stosunku do ponoszonych kosztów. Rekordziści wydają nawet tysiące złotych miesięczne, nie zyskując przy tym ani jednego leada.
W praktyce reklamodawca określa stawkę, którą chce płacić za każde kliknięcie w reklamę prowadzącą do strony. Ma również możliwość wyboru miejsca, w którym chce wyświetlić daną reklamę oraz jej treść. Jest to system, który w pewnym stopniu przypomina system aukcyjny, ponieważ reklamodawca, który oferuje najwyższe stawki za kliknięcia, będzie posiadał najlepsze dopasowania reklamy pod względem zaproponowanego słowa kluczowego.
Sprawdź też: Pozycjonowanie czy Google Ads? Co lepsze?
Zalety reklamy Google
Jeśli skorzystamy z reklam Google w sposób rozważny i mądry, nasza rekompensata względem trwających niewidocznych na początku działań marketingowych będzie widoczna. Pamiętaj również o tym, aby Twoja strona docelowa, na którą kierowana jest reklama, była specjalnie dostosowana. Doświadczone firmy na takie okazje tworzą specjalne landing pages, które stworzone są po to, aby zatrzymać klienta i osiągnąć cel biznesowy danej wizyty (np. wypełnienie formularza).
Reklama Google pozwoli Ci na dotarcie do licznej grupy odbiorców
Jednym z podstawowych celów marketingu internetowego jest dotarcie do miejsca, w którym znajdują się Twoi potencjalni klienci. Nie ma co ukrywać – w Google jest ich wielu. Wyszukiwarkę codziennie w Polsce odwiedza miliony osób, a to tylko wyszukiwarka. Jak już wcześniej wspominaliśmy, system reklamowy Google obejmuje również zewnętrzne strony oraz aplikacje.
Twoje reklamy przeważnie są trafne
Możliwość dopasowania słów kluczowych do Twojej reklamy umożliwia dotarcie do grupy docelowej. Kluczowym elementem udanej kampanii marketingowej jest docieranie do użytkowników, którzy będą realizować Twoje cele biznesowe.
Narzędzie Google Ads udostępnia możliwość ustalenia słów kluczowych, na które chcemy się promować na listach wyszukiwań. SEO oczywiście również umożliwia Ci dotarcie do danej grupy docelowej, ale jest to strategiczny i wolniejszy proces, szczególnie w przypadku konkurencyjnych i popularnych słów kluczowych. Reklama Google daje Ci możliwość pojawienia się wysoko na listach wyszukiwań w przeciągu kilku minut.
Kierowanie demograficzne
Słowa kluczowe nie są jedynym elementem, które powinniśmy brać przy ustawianiu naszej kampanii reklamowej. Na przykład jeśli nasze produkty głównie dedykowane są dla osób dorosłych, nie ma sensu wyświetlać reklam osobom niepełnoletnim. W momencie konfigurowania kampanii reklamowej, możemy ograniczyć liczbę swoich odbiorców o takie dane demograficzne jak:
– wiek;
– płeć;
– rodzaj urządzenia;
– lokalizacja.
Płacisz tylko i wyłącznie za kliknięcia
Nawet w przypadku świetnie skonfigurowanej kampanii reklamowej, istnieje możliwość, że w dalszym ciągu będzie ona czasem wyświetlała się osobom, które nie będą zainteresowane Twoimi usługami bądź produktami. W każdym razie nie powinno Cię to martwić, ponieważ reklama Google, jak już wcześniej wspominaliśmy działa na zasadzie PPC, czyli płacisz dopiero wtedy, kiedy ktoś faktycznie kliknie w Twoją reklamę. Pamiętaj, że oprócz wysokiego CTR, dobrze też posiadać dobre narzędzie promocji, które sprawi, że użytkownik będzie chciał dalej pozostać na Twojej stronie, nie tylko kliknąć w link i opuścić stronę.
Możliwość remarketingu
Remarketing, zwany również jako retargeting, to forma reklamy internetowej, która umożliwia dotarcie do użytkownika, który już kiedyś odwiedził naszą stronę, ale z jakiegoś powodu ją opuścił.
W dzisiejszych czasach wiele firm kontaktuje się z konsumentami niejednokrotnie, aby przekonwertować go ostatecznie w klienta. Reklama Google pozwoli wyświetlić Twoje reklamy osobom, które już kiedyś odwiedziły Twoją stronę. Takie osoby kojarzą już Twoją firmę oraz produkt i jest szansa, że chętniej wejdą w interakcję po raz kolejny. Być może tym razem przekonasz ich do zakupu.
Zaawansowane statystyki
Nie ma idealnie zaplanowanej kampanii marketingowej. Kwestia, aby na podstawie zbieranych oraz zebranych danych, na bieżąco wyciągać wnioski oraz wdrażać je do aktualnej strategii marketingowej. Jedną z zalet reklam Ads jest rozbudowany panel statystyk, który udostępnia wiele przydatnych informacji dla właściciela kampanii. Dzięki tym informacjom możesz ulepszać swoje kampanie PPC w taki sposób, aby osiągać co raz to lepsze wyniki.
Reklama w wyszukiwarce Google – wady
Oczywiście system reklamowy Google Ads nie jest idealny i posiada również wady. Jak już wcześniej wspominaliśmy, paradoksalnie jedną z największych wad tego systemu jest jego popularność. Wiele – najczęściej małych i młodych – firm traktuje reklamy Google jako narzędzie, które pozwoli im w kilka dni rozwinąć firmę, ale w 99% przypadków to się nie sprawdzi. Kampania będzie nieefektywna, pieniądze zostaną stracone, maksymalnie kilku klientów zostanie pozyskanych, a sam właściciel firmy raz na zawsze zrazi się do tego systemu.
Jako właściciel firmy powinieneś po pierwsze myśleć długofalowo i perspektywiczne. Tak jak w przeciągu kilku dni bez fundamentów nie postawisz porządnego domu, tak samo w przypadku firmy – bez solidnych fundamentów, a przede wszystkim odpowiednich i dobrych materiałów, nie zbudujesz marki i jej pozycji w Internecie.
Przede wszystkim powinieneś zadbać o naturalną pozycję strony w Internecie, a komplementarnie możesz cały ten proces wspierać reklamą Google.
Ludzie bardziej ufają naturalnym wynikom, niż reklamom
Reklama Google daje Ci możliwość pojawienia się na listach wyszukiwań nawet dla najbardziej konkurencyjnych słów kluczowych. Ostatecznie jednak wyniki organiczne są bardziej skuteczne. Ludzie bardziej ufają naturalnym wynikom, niż reklamom. Reklamy PPC mogą zwiększyć widoczność Twojej marki i przynieść nowy ruch, ale nie w takim samym stopniu jak SEO – oczywiście, jeśli uda Ci się zdobyć wysokie miejsca dla odpowiednich słów kluczowych. Oparcie swojej strategii marketingowej jedynie na reklamach płatnych to jest gwóźdź do trumny – chyba, że masz gigantyczne środki, a zysk nie jest kluczowym elementem Twojej działalności.
Popularne oraz konkurencyjne słowa kluczowe są drogie
Jak już wcześniej wspominaliśmy, sieć reklamowa Google Ads podobna jest do systemu aukcji. To prawda, poprzez Ads’y możesz wyświetlić swoją reklamę nawet na najbardziej konkurencyjne słowo kluczowe, ale naturalnie musisz się też liczyć z wysokim kosztem takiej operacji. Im więcej firm będzie zainteresowanych reklamą na dane słowo kluczowe, tym najprawdopodobniej stawka za reklamę będzie wyższa.
Kampania może nie być opłacalna
Celem doprecyzowania: to nie jest tak, że w reklamach Google Ads ponosisz jakieś ukryte koszty, wprost przeciwnie. Możesz ustawić swój maksymalny budżet, który chcesz przeznaczyć na kampanię i nie poniesiesz w związku z tym dodatkowych kosztów. Niemniej jednak jeśli chcesz wyświetlać reklamy na konkurencyjne słowa kluczowe, musisz wziąć pod uwagę większe wydatki.
Reklamy PPC mogą okazać się dość drogie, zwłaszcza we wczesnej fazie, kiedy uczysz się, jak to wszystko działa. Wiele młodych firm myśli, że budżet kilkuset złotych miesięcznie pozwoli im na pozyskiwaniu co najmniej kilkudziesięciu klientów miesięcznie. W praktyce często zdarza się, że po kilku miesiącach takiej reklamy młode firmy nie pozyskują nawet ani jednego wartościowego klienta. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na taki obrót spraw nie tyle co ma wpływ sama platforma, a bardziej sam klient, pozycja jego marki w Internecie i przygotowane przez niego narzędzie promocji. „Zwabienie” kogoś do sklepu to jedno, ale wpłynięcie na jego decyzje zakupową to drugi, bardzo istotny element.
Reklama Google – podsumowanie
Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze raz zaznaczyć, że reklama Google najczęściej działa dobrze jedynie w sytuacji, kiedy stanowi ona uzupełnienie dla naszych działań marketingowych. Reklamy Google Ads powinny być częścią większej strategii – a wtedy sprawią, że wszystkie pozostałe elementy strategii marketingowej rozwiną się jeszcze bardziej. W większości przypadków, nie zaleca się, aby swoją kampanię marketingową uzależniać jedynie od reklam Google (czy to też od innego kanału promocji). Jednak dobrze prowadzone kampanie Google Ads, potrafią dostarczyć sporo dobra dla firmy, dlatego generalnie rekomendujemy ich użycie.
Reklama w wyszukiwarce Google - oferta
Jeśli chciałbyś zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarce Google - koniecznie zgłoś się do nas! Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz, a nasz specjalista przedstawi wszelkie szczegóły współpracy.
Sprawdź też: Pozycja w Google. Od czego zależy i jak ją polepszyć?
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.