Reklama Google – kiedy warto korzystać? Zalety oraz wady

Pozycjonowanie zajmuje dużo czasu, tak samo jak budowa autorytetu oraz zaufania w Internecie. Na pomoc przychodzi reklama Google, która oferuje natychmiastowe wyniki. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czy reklama Google Adwords pasuje do Twojego biznesu.

Korzyści płynące z marketingu przychodzącego są duże, ale trzeba również wziąć pod uwagę ogrom pracy, który trzeba włożyć, aby ta strategia przynosiła wymierne korzyści.  Na początku cały proces może nawet wydawać się frustrujący, ponieważ musimy wykorzystywać wiele czasochłonnych technik, a efekty od razu nie są widoczne.

Reklama Google Adwords – czy warto?

Program Google Adwords ma swoje zalety, które wpłyną na przyśpieszenie marketingu przychodzącego.

Skuteczny marketing internetowy najczęściej wykorzystuje trzy kanały promocji treści:
owned media;
paid media;
earned media.

Więcej o tych kanałach możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów: Jak promować treści

Korzystając z Google Adwords, wykorzystujesz właśnie jeden z kanałów, tj. paid media (płatne media).

Pamiętaj, że skuteczny marketing internetowy nie opiera się tylko na jednym kanale promocji. Jeśli swoją kampanię uzależnisz jedynie od jednego programu, a zwłaszcza płatnego, to wiele stracisz względem dobrze prosperującej konkurencji, która na pewno tak nie postępuje z uwagi na swoje doświadczenie. Rekomendujemy, abyś rozwijał swoją firmę w perspektywie długofalowej, jeśli rzeczywiście chcesz osiągnąć sukces. ,

Reklama Google Adwords – co to jest?

Reklamy Google Adwords często nazywane są również reklamami PPC (pay per click) i stanowią dużą część reklam, którą codziennie widzisz podczas przeglądania stron w Internecie. Najczęściej spotykanym miejscem, w którym są wyświetlane to listy wyszukiwań Google. Pojawiają się one często powyżej wyników osiągniętych przez standardowe pozycjonowanie.

Na poniższym zdjęciu prezentujemy obraz listy wyszukiwań dla frazy „Gogle do pływania”.  Na czerwono zaznaczyliśmy wyniki płatne, a na zielono wyniki, które zostały osiągnięte naturalnie poprzez proces pozycjonowania.

reklama google obrazek 3

System reklamowy Google ma również bardzo rozbudowaną sieć wydawców, przez co ma możliwość wyświetlania reklam w ponad 2 milionach witryn i aplikacji znajdujących się w sieci reklamowej. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w programie Google Adwords, ale od drugiej strony – tj. zarabiać na wyświetlaniu reklam – możesz przystąpić do programu Google Adsense.

Reklama Google – jak działa?

Teoretycznie mechanizm funkcjonowania reklam PPC wydaje się prosty, mimo to w dalszym ciągu wielu nowicjuszy tworzy kampanie zupełnie nieefektywne i nierentowne w stosunku do ponoszonych kosztów. Rekordziści wydają nawet tysiące złotych miesięczne, nie zyskując przy tym ani jednego leada.

W praktyce reklamodawca określa stawkę, którą chce płacić za każde kliknięcie w reklamę prowadzącą do strony. Ma również możliwość wyboru miejsca, w którym chce wyświetlić daną reklamę oraz jej treść. Jest to system, który w pewnym stopniu przypomina system aukcyjny, ponieważ reklamodawca, który oferuje najwyższe stawki za kliknięcia, będzie posiadał najlepsze dopasowania reklamy pod względem zaproponowanego słowa kluczowego.

Zalety reklamy Google

zalety google adwords

Jeśli skorzystamy z reklam Google w sposób rozważny i mądry, nasza rekompensata względem trwających niewidocznych na początku działań marketingowych będzie widoczna. Pamiętaj również o tym, aby Twoja strona docelowa, na którą kierowana jest reklama, była specjalnie dostosowana. Doświadczone firmy na takie okazje tworzą specjalne landing pages, które stworzone są po to, aby zatrzymać klienta i osiągnąć cel biznesowy danej wizyty (np. wypełnienie formularza).

Reklama Google pozwoli Ci na dotarcie do licznej grupy odbiorców

Jednym z podstawowych celów marketingu internetowego jest dotarcie do miejsca, w którym znajdują się Twoi potencjalni klienci. Nie ma co ukrywać – w Google jest ich wielu. Wyszukiwarkę codziennie w Polsce odwiedza miliony osób, a to tylko wyszukiwarka. Jak już wcześniej wspominaliśmy, system reklamowy Google obejmuje również zewnętrzne strony oraz aplikacje.

Twoje reklamy przeważnie są trafne

Możliwość dopasowania słów kluczowych do Twojej reklamy umożliwia dotarcie do grupy docelowej. Kluczowym elementem udanej kampanii marketingowej jest docieranie do użytkowników, którzy będą realizować Twoje cele biznesowe.

Narzędzie Google Adwords udostępnia możliwość ustalenia słów kluczowych, na które chcemy się promować na listach wyszukiwań. SEO oczywiście również umożliwia Ci dotarcie do danej grupy docelowej, ale jest to strategiczny i wolniejszy proces, szczególnie w przypadku konkurencyjnych i popularnych słów kluczowych. Reklama Google daje Ci możliwość pojawienia się wysoko na listach wyszukiwań w przeciągu kilku minut.

Kierowanie demograficzne

Słowa kluczowe nie są jedynym elementem, które powinniśmy brać przy ustawianiu naszej kampanii reklamowej. Na przykład jeśli nasze produkty głównie dedykowane są dla osób dorosłych, nie ma sensu wyświetlać reklam osobom niepełnoletnim. W momencie konfigurowania kampanii reklamowej, możemy ograniczyć liczbę swoich odbiorców o takie dane demograficzne jak:

– wiek;
– płeć;
– rodzaj urządzenia;
– lokalizacja.

Płacisz tylko i wyłącznie za kliknięcia

Nawet w przypadku świetnie skonfigurowanej kampanii reklamowej, istnieje możliwość, że w dalszym ciągu będzie ona czasem wyświetlała się osobom, które nie będą zainteresowane Twoimi usługami bądź produktami.  W każdym razie nie powinno Cię to martwić, ponieważ reklama Google, jak już wcześniej wspominaliśmy działa na zasadzie PPC, czyli płacisz dopiero wtedy, kiedy ktoś faktycznie kliknie w Twoją reklamę. Pamiętaj, że oprócz wysokiego CTR, dobrze też posiadać dobre narzędzie promocji, które sprawi, że użytkownik będzie chciał dalej pozostać na Twojej stronie, nie tylko kliknąć w link i opuścić stronę.

Możliwość remarketingu

Remarketing, zwany również jako retargeting, to forma reklamy internetowej, która umożliwia dotarcie do użytkownika, który już kiedyś odwiedził naszą stronę, ale z jakiegoś powodu ją opuścił.
W dzisiejszych czasach wiele firm kontaktuje się z konsumentami niejednokrotnie, aby przekonwertować go ostatecznie w klienta. Reklama Google pozwoli wyświetlić Twoje reklamy osobom, które już kiedyś odwiedziły Twoją stronę. Takie osoby kojarzą już Twoją firmę oraz produkt i jest szansa, że chętniej wejdą w interakcję po raz kolejny. Być może tym razem przekonasz ich do  zakupu.

Zaawansowane statystyki

Nie ma idealnie zaplanowanej kampanii marketingowej. Kwestia, aby na podstawie zbieranych oraz zebranych danych, na bieżąco wyciągać wnioski oraz wdrażać je do aktualnej strategii marketingowej. Jedną z zalet reklam Adwords jest rozbudowany panel statystyk, który udostępnia wiele przydatnych informacji dla właściciela kampanii. Dzięki tym informacjom możesz ulepszać swoje kampanie PPC w taki sposób, aby osiągać co raz to lepsze wyniki.

Reklama w wyszukiwarce Google – wady

wady google adwords

Oczywiście system reklamowy Google Adwords nie jest idealny i posiada również wady. Jak już wcześniej wspominaliśmy, paradoksalnie jedną z największych wad tego systemu jest jego popularność. Wiele – najczęściej małych i młodych – firm traktuje reklamy Google jako narzędzie, które pozwoli im w kilka dni rozwinąć firmę, ale w 99% przypadków to się nie sprawdzi. Kampania będzie nieefektywna, pieniądze zostaną stracone, maksymalnie kilku klientów zostanie pozyskanych, a sam właściciel firmy raz na zawsze zrazi się do tego systemu.

Jako właściciel firmy powinieneś po pierwsze myśleć długofalowo i perspektywiczne. Tak jak w przeciągu kilku dni bez fundamentów nie postawisz porządnego domu, tak samo w przypadku firmy – bez solidnych fundamentów, a przede wszystkim odpowiednich i dobrych materiałów, nie zbudujesz marki i jej pozycji w Internecie.

Przede wszystkim powinieneś zadbać o naturalną pozycję strony w Internecie, a komplementarnie możesz cały ten proces wspierać reklamą Google.

Ludzie bardziej ufają naturalnym wynikom, niż reklamom

Reklama Google daje Ci możliwość pojawienia się na listach wyszukiwań nawet dla najbardziej konkurencyjnych słów kluczowych. Ostatecznie jednak wyniki organiczne są bardziej skuteczne. Ludzie bardziej ufają naturalnym wynikom, niż reklamom. Reklamy PPC mogą zwiększyć widoczność Twojej marki i przynieść nowy ruch, ale nie w takim samym stopniu jak SEO – oczywiście, jeśli uda Ci się zdobyć wysokie miejsca dla odpowiednich słów kluczowych. Oparcie swojej strategii marketingowej jedynie na reklamach płatnych to jest gwóźdź do trumny – chyba, że masz gigantyczne środki, a zysk nie jest kluczowym elementem Twojej działalności.

Popularne oraz konkurencyjne słowa kluczowe są drogie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, sieć reklamowa Google Adwords podobna jest do systemu aukcji. To prawda, poprzez Adwordsy możesz wyświetlić swoją reklamę nawet na najbardziej konkurencyjne słowo kluczowe, ale naturalnie musisz się też liczyć z wysokim kosztem takiej operacji. Im więcej firm będzie zainteresowanych reklamą na dane słowo kluczowe, tym najprawdopodobniej stawka za reklamę będzie wyższa.

Reklama Google może być droga

Celem doprecyzowania: to nie jest tak, że w reklamach Adwords ponosisz jakieś ukryte koszty, wprost przeciwnie. Możesz ustawić swój maksymalny budżet, który chcesz przeznaczyć na kampanię i nie poniesiesz w związku z tym dodatkowych kosztów. Niemniej jednak jeśli chcesz wyświetlać reklamy na konkurencyjne słowa kluczowe, musisz wziąć pod uwagę większe wydatki.

Reklamy PPC mogą okazać się dość drogie, zwłaszcza we wczesnej fazie, kiedy uczysz się, jak to wszystko działa. Wiele młodych firm myśli, że budżet kilkuset złotych miesięcznie pozwoli im na pozyskiwaniu co najmniej kilkudziesięciu klientów miesięcznie. W praktyce często zdarza się, że po kilku miesiącach takiej reklamy młode firmy nie pozyskują nawet ani jednego wartościowego klienta. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na taki obrót spraw nie tyle co ma wpływ sama platforma, a bardziej sam klient, pozycja jego marki w Internecie i przygotowane przez niego narzędzie promocji. „Zwabienie” kogoś do sklepu to jedno, ale wpłynięcie na jego decyzje zakupową to drugi, bardzo istotny element.

Reklama w wyszukiwarce Google oferta

strony internetowe obrazek 3

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze raz zaznaczyć, że reklama Google działa dobrze jedynie w sytuacji, kiedy stanowi ona uzupełnienie dla naszych działań marketingowych. Reklamy Adwords powinny być częścią większej strategii – a wtedy sprawią, że wszystkie pozostałe elementy strategii marketingowej rozwiną się jeszcze bardziej. W żadnym wypadku nie powinieneś swojej kampanii marketingowej uzależniać jedynie od reklam Google. Raz, że po prostu zrazisz się niepotrzebnie do Adwordsów, a dwa, że po prostu stracisz pieniądze. Pamiętaj, że reklama Google nie zbuduje relacji prowadzących do konwersji, a na tym, czyli na efektywności, powinno zależeć Ci najbardziej.

Sprawdź: Pozycja w Google. Od czego zależy i jak ją polepszyć?

Dodaj komentarz