Myślisz o założeniu sklepu internetowego, ale obawiasz się niepowodzenia? A może prowadzisz sklep internetowy i nie osiąga on zamierzonych rezultatów? W dzisiejszych czasach marketing internetowy to najbardziej efektywny i najtańszy sposób promocji dla firm. Pozycjonowanie sklepu internetowego umożliwi Ci wyświetlanie się w Google na konkurencyjne słowa kluczowe związane z Twoją działalnością zupełnie za darmo, w odróżnieniu od reklam płatnych. Sprawdź, na czym polega pozycjonowanie sklepów internetowych i czy warto wyświetlać się na konkurencyjne frazy w wynikach wyszukiwania Google.
- 1 Dlaczego pozycjonowanie sklepów się opłaca?
- 2 Czy warto od razu pozycjonować sklep internetowy?
- 3 Pozycjonowanie sklepu internetowego – czy platforma ma znaczenie?
- 4 Jak wygląda pozycjonowanie sklepu internetowego?
- 4.1 Pozycjonowanie sklepów internetowych – Analiza i audyt SEO
- 4.2 Dobór słów kluczowych
- 4.3 Optymalizacja sklepu internetowego
- 4.4 Tworzenie treści – content marketing
- 4.5 Link building – strategia linkowania
- 4.6 Optymalizacja współczynnika konwersji
- 4.7 Analiza i monitorowanie sklepu internetowego
- 4.8 Raportowanie
- 5 Co wchodzi w zakres pozycjonowania strony internetowej?
- 6 Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?
- 7 Pierwsze efekty pozycjonowania sklepów internetowych
- 8 Jak pozycjonować sklep samodzielnie
- 9 Wskazówki SEO dla właścicieli sklepów internetowych
- 9.1 Architektura sklepu internetowego
- 9.2 Unikalny tytuł podstrony
- 9.3 Unikalny opis podstrony
- 9.4 Nasycenie słów kluczowych na stronie
- 9.5 Zduplikowane i ubogie treści
- 9.6 Brak treści na stronach
- 9.7 Kanibalizacja słów kluczowych
- 9.8 Linkowanie wewnętrzne
- 9.9 Duplikowanie nagłówków H1
- 9.10 Wolne ładowanie strony
- 9.11 SSL
Dlaczego pozycjonowanie sklepów się opłaca?
Większość ruchu na stronach internetowych generują bezpłatne wyniki wyszukiwania. Prawie połowa użytkowników rozpoczyna swoje zakupy w sklepach internetowych od skorzystania z wyszukiwarki Google. Według serwisu SEMrush 37,5% całkowitego ruchu na stronach e-commerce pochodzą z wyszukiwarek.
Dodatkowo bezpłatne wyniki wyszukiwania konwertują znacznie lepiej niż reklamy płatne. Inwestując w pozycjonowanie z miesiąca na miesiąc, z roku na rok, Twój sklep internetowy będzie coraz to bardziej widoczny w Internecie, a tym samym jego sprzedaż oraz obroty również liniowo będą wzrastać. Oczywiście koniecznym elementem do sukcesu takiego przedsięwzięcia jest konsekwentna i skuteczna praca.
Czy warto od razu pozycjonować sklep internetowy?
Jeśli jesteś cierpliwy i zdajesz sobie sprawę, że nie da się z dnia na dzień wypracować pozycji na rynku, na którą inne firmy pracują latami, a jedyne skuteczne i konsekwentne działania są metodą na sukces to najprawdopodobniej zainteresuje Cię usługa pozycjonowania. Pytanie, czy warto od razu pozycjonować sklep internetowy?
Nie jedna agencja SEO, zapewne odpowiedziałaby na to pytanie twierdząco, ale prawda jest taka, że niekoniecznie! Marketing oczywiście jest bardzo ważnym elementem przedsiębiorczości w każdej firmie, ale przy tym myślmy też zdroworozsądkowo i nie zapominajmy o elementarnym czynniku ekonomicznym, a mamy na myśli popyt!
Zbadaj zainteresowanie produktami
Celem naszej firmy jest przede wszystkim zwiększanie zarobków naszych klientów i spełnianie ich celów biznesowych. Jednakże zdarzały się sytuacje, w których to sklep internetowy został wypozycjonowany, do sklepu napływał już spory ruch, ale współczynnik konwersji był mizerny. W zasadzie my swój cel osiągnęliśmy, ale co z klientem?
Oczywiście na niski współczynnik konwersji ma wpływ bardzo wiele rzeczy, np. słabe UX, źle zaprojektowany sklep internetowy, brak zaufania, słabe CTA etc.
Niemniej jednak ten minimalny współczynnik konwersji na poziomie 1.5% powinien być osiągany. Jeśli wprowadzasz na rynek nowy produkt, np. odświeżacz powietrza, zabawki dla kota, etui ochronne na telefon, to może zamiast tracić czas i pieniądze na pozycjonowanie sklepu, warto wcześniej zbadać zainteresowanie poprzez reklamy płatne, np. Adwords?
Zaznaczamy przy tym, że opieranie strategii marketingowej jedynie na reklamach płatnych jest kiepskim pomysłem, jednak jeśli nie chcesz marnować czasu, warto wcześniej sprawdzić popyt. Oczywiście, aby test był miarodajny, warto zadbać o dobre opisy produktów, zdjęcia oraz sam sklep internetowy.
Płatne reklamy – dlaczego PRZEWAŻNIE nie działają?
Reklama Google – kiedy warto korzystać? Zalety oraz wady
Pozycjonowanie sklepu internetowego – czy platforma ma znaczenie?
Przeważnie większość popularnych platform do obsługi sklepów internetowych jest dostosowana pod SEO, ale niektóre systemy e-commerce są przystosowane do tego lepiej, a inne gorzej. Warto zatem wybrać odpowiednie oprogramowanie pod sklep internetowy tak, aby proces pozycjonowania przebiegał sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji.
Oprogramowanie e-commerce – Open Source
Przeważnie zawsze najlepszym wyborem będzie wybór otwartego oprogramowania (open source), np. Prestashop, Magento, Woocommerce, osCommerce, OpenCart, Spree Commerce, Zen Cart, Jigoshop etc. Zastanawiasz się dlaczego?
Ponieważ opierając sklep w oparciu o takie oprogramowanie masz możliwość wprowadzania nieograniczonych zmian dzięki otwartemu silnikowi sklepu. Możesz ingerować w kod źródłowy, dodatkowo nierzadko możesz skorzystać z dużej wiedzy społeczności oraz dostępnych rozwiązań, możesz od razu reagować na zmiany w algorytmie Google, możesz wprowadzać własne modyfikacje i usprawnienia etc. Oczywiście jest jedna wada – jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przeważnie zawsze musisz korzystać z usług agencji bądź też programisty.
Zalety oprogramowania open source
Praktycznie nieograniczone możliwości optymalizacji sklepu internetowego pod kątem wyszukiwarek.
Systemy open source posiadają wiele przydatnych funkcjonalności.
Możliwość zainstalowania rozszerzeń do sklepu, tzw. pluginów.
W Internecie praktycznie zawsze znajdziemy odpowiedź na ewentualny napotkany problem z naszym sklepem internetowym
Jesteśmy właścicielami sklepu, posiadamy dostęp do bazy danych, plików na serwerze, możemy go rozwijać bez problemu.
Wady oprogramowania open source
Uruchomienie profesjonalnego sklepu jest procesem czasochłonnym.
Profesjonalny sklep internetowy wiąże się z koniecznością uruchomienia większego budżetu niż w przypadku sklepów SaaS.
Proces aktualizacji sklepu najczęściej spoczywa na właścicielu.
Nie mamy wsparcia w przypadku pojawienia się jakiś problemów z sklepem.
Oprogramowanie e-commerce – SaaS
Model SaaS pojawił się na rynku całkiem niedawno, a cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ sklep internetowy w oparciu o ten model prowadzić może każdy.
Konfiguracja sklepu jest dziecinnie prosta – można ją porównać do instalacji programu, a jedynym warunkiem do jego prowadzenia jest uiszczanie miesięcznej opłaty zgodnie z cennikiem danego usługodawcy.
Najpopularniejsze sklepy w technologii SaaS na rynku polskim to m.in. Shoper, Click Shop, IAI Shop, Redcart, Soteshop. Niestety dużym minusem jest brak możliwości ingerowania w kod źródłowy witryny, brak możliwości chociażby zmiany hierarchii nagłówka w szablonie, czy też brak możliwości prowadzenia bloga w oparciu o np. CMS WordPress w obrębie jednej domeny.
Zalety platformy Saas:
Niski koszt wejścia sprawia, że jest to dobra opcja dla osób z małym budżetem.
Sklep jest bardzo prosty w konfiguracji i jest gotowy do działania nawet w kilka godzin.
Poprawne działanie sklepu leży w kompetencji usługodawcy.
Wady sklepu SaaS:
Zamknięty kod źródłowy powoduje brak możliwości wprowadzania indywidualnych rozwiązań, czy też usprawnień, które naturalnie pojawiają się wraz z rozwojem sklepu.
Brak możliwości ingerencji w kod źródłowy sprawia, że możliwości wdrożenia zaleceń optymalizacyjnych są niewielkie.
Nie możemy skorzystać np. z własnego serwera VPS, ponieważ pliki sklepu przechowuje usługodawca i nie udostępnia nam ich.
Posiadamy sklep internetowy, ale w rzeczywistości mamy do niego ograniczony dostęp.
Brak możliwości technicznej optymalizacji serwisu, np. przyśpieszenia ładowania strony itd.
Nie mamy możliwości np. ingerencji w plik szablonowy karty produktu etc.
Czy platforma ma wpływ na pozycjonowanie sklepów internetowych?
Oczywiście platforma ma połowiczny wpływ na pozycjonowanie strony, jeśli prowadzone działania są nieskuteczne lub nieregularne. Niemniej jednak platforma SaaS bardzo ogranicza możliwości optymalizacyjne, które dla SEO są bardzo ważne. Co więcej, nie możemy np. korzystać z własnych narzędzi oraz rozwiązań, ponieważ nie posiadamy dostępu do plików strony. Podsumowując: sklep internetowy oparty o otwarte oprogramowanie, typu PrestaShop, czy też Magento pozycjonuje się o niebo lepiej od sklepów internetowych w modelu SaaS.
Pozycjonowanie sklepów – SaaS czy open source?
Niestety, ale nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Dobrego sklepu internetowego nie określa wybrane oprogramowanie, a inne czynniki takie jak duży współczynnik konwersji, przychód, opinie, wrażenia użytkowników, widoczność w Internecie, marka itd. Oprogramowanie jest tylko narzędziem. Nawet najlepiej stworzony sklep internetowy, bez odpowiedniego zarządzania i marketingu nie będzie w stanie osiągać efektywnych rezultatów.
Pod kątem możliwości rozwoju bezsprzecznie lepsze jest oprogramowanie Open Source, ale stworzenie sklepu internetowego na Prestashop, Magento, czy też WooCommerce nie daje nam gwarancji, że nasz sklep internetowy będzie od razu zrealizowany profesjonalnie. To wszystko zależy od firmy lub osoby, która zrealizuje nam sklep internetowy.
Jeśli zlecimy jego realizacje niezbyt dobrej firmie, to w rezultacie nasz sklep może być jeszcze gorzej wykonany, niż ten z modelu SaaS. Sklepy SaaS przeważnie mimo wszystko reprezentują pewien poziom i mają pewne standardy. Jeśli ogranicza Cię budżet, a chciałbyś spróbować handlu w Internecie, prawdopodobnie SaaS będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Jak wygląda pozycjonowanie sklepu internetowego?
Proces pozycjonowania sklepu nieco różni się od pozycjonowania niewielkich witryn, złożonych z kilku podstron i ukierunkowanych na konkretny profil działalności.
W sklepie internetowym zazwyczaj mamy wiele kategorii oraz produktów, które również chcielibyśmy aby były widoczne w wyszukiwarce Google. Pozycjonowanie sklepu internetowego jest procesem wieloetapowym, wymagającym poświęcenia czasu i zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin.
Kluczem do efektywnego pozycjonowania sklepu są prawidłowo dobrane strategie, regularna praca oraz wiedza SEO. Nieumiejętne pozycjonowanie sklepu internetowego może nawet nie tyle co pomóc, a nawet zaszkodzić. Sprawdź, jak przebiega pozycjonowanie sklepu w naszej firmie.
Chciałbyś zacząć generować coraz większy ruch na stronie i sprzedawać więcej produktów? Możesz zająć się pozycjonowaniem sklepu internetowego samodzielnie, powtarzając cały nasz proces, który przedstawiliśmy w tym artykule, a możesz również zaoszczędzić swój czas i skorzystać z usług naszej firmy. Zgłoś się do nas, podaj nam adres swojego sklepu, a my przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą i bezpłatną ofertę. Tworzymy również strony www, w tym sklepy internetowe.
Pozycjonowanie sklepów internetowych – Analiza i audyt SEO
Pierwszym krokiem, który podejmuje nasza firma w ramach pozycjonowania sklepu, jest analiza sklepu internetowego. Na podstawie opracowanych danych dobieramy właściwe działania. Sklep internetowy poddawany jest naszemu audytowi SEO, który ocenia stan sklepu internetowego pod kątem wielu czynników. Dokument zawiera wszystkie błędy oraz sugerowane rozwiązania, które pomogą w rozwoju serwisu, zwiększeniu widoczności w wyszukiwarce Google i nie tylko. Dobrze wykonany audyt SEO ma ogromny wpływ na rozwój sklepu internetowego. Jeśli audyt SEO zostanie przygotowany nieprofesjonalnie lub też będzie zawierał nieprawidłowe wskazówki, które zostaną wdrożone, działania SEO mogą okazać się zupełnie nieefektywne lub nie do końca wykorzystujące możliwy potencjał. Analizujemy również konkurencje, na podstawie której wyciągamy odpowiednie wnioski.
Dobór słów kluczowych
Kolejnym krokiem w procesie pozycjonowania sklepu internetowego jest dobór odpowiednich słów kluczowych, na które chcemy, aby nasz sklep internetowy pojawiał się w wyszukiwarce Google. Słowa kluczowe dobieramy w oparciu o informacje przekazane nam przez klienta, narzędzia do analizy, audytu SEO oraz własne doświadczenia.
Słowa kluczowe dopasowujemy do możliwości oraz potencjału sklepu internetowego, z czasem zwiększając ich konkurencyjność. Na przykład jeśli otwieramy sklep internetowy z meblami ogrodowymi, nie wybieramy od razu słowa kluczowego „meble ogrodowe” jako nasz cel, ponieważ przeważnie na początku nie ma możliwości pojawić się na tak konkurencyjne słowo kluczowe w wyszukiwarce Google, tym bardziej dla nowego sklepu internetowego. Na autorytet i zaufanie u Google musimy zapracować, co z czasem zaowocuje tez możliwością na pojawienie się na najbardziej konkurencyjne słowa kluczowe. Wybrane przez nas słowa kluczowe wykorzystywane są np. przy rozbudowie opisów produktów, kategorii, wpisów na blogu, wpisów informacyjnych, treści na stronie głównej, treści na landing pages itd.
Pozycja w Google. Od czego zależy i jak ją polepszyć?
Reklama firmy w Internecie – sposoby reklamy
Optymalizacja sklepu internetowego
Na tym etapie wprowadzamy do sklepu internetowego poprawki, które obejmują optymalizacje techniczną oraz działania on-site. Najczęściej poprawki powstają w oparciu o sporządzony audyt SEO. Optymalizacja sklepu internetowego obejmuje takie działania jak: linkowanie wewnętrzne, blog firmowy, meta tytuły oraz opisy, treści na stronach, architektura informacji i wiele innych działań.
Nierzadko na etapie optymalizacji sklepu usuwane są również błędy funkcjonalne sklepu, które wpływają np. na niski współczynnik konwersji lub też utrudniają dokonanie pewnej czynności użytkownikowi, która dla właściciela sklepu internetowego powinna być pożądana.
Tworzenie treści – content marketing
Jednym z ważniejszych rzeczy w kontekście pozycjonowania sklepu internetowego są właśnie treści. Nie zalecamy tworzyć treści jedynie pod SEO oraz wyszukiwarki internetowe. Treści mają przede wszystkim pomóc użytkownikowi i wspierać sprzedaż. Oczywiście wszystkie przygotowane przez nas treści są optymalizowane pod SEO w oparciu o analizę wyników SERP dla danego słowa kluczowego, ale finalnie są to treści wysokiej jakości, które mają również wartość merytoryczną. W ramach tego etapu tworzymy unikalne teksty na kategorie sklepowe, opisy produktowe, teksty na stronę główną, landing pages, czy też na bloga.
Link building – strategia linkowania
Pozyskiwanie linków przychodzących jest bardzo ważnym czynnikiem w kontekście skutecznego pozycjonowania sklepów internetowych. Niemniej jednak jest różnica pomiędzy pozyskiwaniem linków słabej jakości z atrybutami nofollow ze źródeł preclowych, od tych dobrej jakości z serwisów z autorytetem oraz dużym ruchem organicznym. Nasza firma pozyskuje jedynie linki przychodzące wysokiej jakości z własnych serwisów oraz zaprzyjaźnionych partnerów. Budujemy również rozpoznawalność Twojej marki i pozyskujemy linki przychodzące z wartościowych stron zewnętrznych w tych samych miejscach, co konkurencja. Pozyskamy dla Twojego sklepu internetowego jedynie wartościowe linki, które zbudują skuteczną i bezpieczną strategię do jego rozbudowy.
Optymalizacja współczynnika konwersji
Duży ruch na stronie to nie wszystko – w sklepie internetowym najważniejsza jest sprzedaż oraz pozytywne doświadczenia kupujących. Aby zwiększyć Twoje szanse na sukces monitorujemy Twój współczynnik konwersji oraz dokonujemy stosownych usprawnień w celu jego poprawy, jeśli jest taka konieczność. To etap, w którym usuwamy wszelkie potencjalne błędy mogące mieć wpływ na zaniechanie zrealizowania zakupu przez potencjalnego klienta. Przeszkodą może być np. nieintuicyjny proces zakupu, brak jasnego wezwania do akcji itd.
Analiza i monitorowanie sklepu internetowego
Nie ukrywamy, że uwielbiamy patrzeć, jak serwisy naszych klientów rosną. Stale monitorujemy wszystkie serwisy, które są pod naszą opieką. Śledzimy statystyki e-commerce, mierzymy, analizujemy i jeśli jest taka potrzeba to reagujemy. Śledzimy również Twoich potencjalnych klientów i obserwujemy ich tendencje do zachowań w sieci.
Raportowanie
Ostatnim etapem w cyklu pozycjonowania sklepu internetowego w naszej firmie jest raportowanie przeprowadzonych działań oraz wyświetlanych fraz w wynikach wyszukiwania. Tworzymy raporty dla naszych klientów, w których wymieniamy wszystkie działania, które zostały podjęte w celu wypozycjonowania sklepu internetowego w danym okresie. Przedstawiamy również obecną sytuację sklepu oraz estymacje wyników wyszukiwania na przyszłość.
Co wchodzi w zakres pozycjonowania strony internetowej?
To zależy od oferty firmy lub agencji, która oferuje pozycjonowanie sklepu internetowego. W naszej opinii wszystkie działania, które wymieniliśmy we fragmencie naszego artykułu Jak wygląda pozycjonowanie sklepu powinna uwzględniać dobra oferta SEO. Podsumowując, w zakres skutecznego pozycjonowania sklepu internetowego powinny wchodzić takie działania jak optymalizacja techniczna sklepu, audyt sklepu, pozyskiwanie linków, regularne tworzenie unikalnych treści, optymalizacja treści, przygotowanie strategii, analiza słów kluczowych w tym konkurencji, raportowanie. Dodatkowo firma może zaoferować kompleksowe wykorzystanie innych narzędzi marketingu internetowego, np. Google Store i połączyć działania SEO + SEM.
Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?
Cena jest również zależna od konkretnej oferty lub też firmy. Zauważ, że na skuteczny proces pozycjonowania sklepów internetowych ma wpływ sporo czynników, które wymagają poświęcenia wielu czasu przez specjalistów nie tylko SEO, ale i również innych profesjonalistów np. z dziedziny web development, czy też copywritingu.
Ceny za pozycjonowanie sklepu internetowego są różne, wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. To, ile będzie kosztować pozycjonowanie Twojej witryny e-commerce, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie – od oferty i firmy, które wybierzesz.
Ile kosztuje pozycjonowanie strony? Cennik pozycjonowania
Pozycjonowanie sklepów internetowych – przykładowy cennik
Nasza firma posiada w swojej ofercie 3 pakiety. Wypozycjonować swój sklep internetowy możesz w cenie: 399 zł, 899 zł lub 1499 zł miesięcznie. Oczywiście, im wyższy pakiet, tym większa ilość naszych działań, co ma przełożenie również na większe efekty.
Najprawdopodobniej znajdziesz w Internecie wiele firm, które oferują tańsze ceny. Jednak jak już wspominaliśmy, najważniejsze jest prowadzenie skutecznych i regularnych działań, tym bardziej, że pozycjonowanie sklepu nie jest widoczne natychmiastowe, dopiero po pewnym czasie. Wybierając niewłaściwą firmę, za rok lub też dwa możesz żałować straconych pieniędzy i czasu, który zainwestowałeś w niekompetentną firmę, ale i również potencjalnych zysków, które mógłbyś przez ten czas osiągnąć.
Reklama w Google i poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania – darmowa oferta
Pierwsze efekty pozycjonowania sklepów internetowych
Pierwsze efekty w sklepach internetowych często zależą od samej sytuacji sklepu internetowego. Jeśli biznes e-commerce prowadzony jest już od dłuższego czasu, nawet drobne zmiany optymalizacyjne mogą przynieść natychmiastowy skutek widoczny dla sklepu zaledwie w przeciągu kilku dni lub tygodni.
Pierwsze efekty pozycjonowania dla nowych sklepów internetowych najczęściej pojawiają się w przeciągu drugiego lub trzeciego kwartału prowadzonych działań. Pozycjonowanie wymaga cierpliwości – efekty nie przychodzą z dnia na dzień, jest to proces długofalowy, który wymaga konsekwentnych, długofalowych działań. Zdecydowanie jednak warto uzbroić się w cierpliwość – Twoje koszty związane z pozycjonowaniem nie będą rosły, natomiast sprzedaż, widoczność oraz zyski – tak.
Jak pozycjonować sklep samodzielnie
Możesz oczywiście spróbować samodzielnie wypozycjonować swój sklep internetowy. Takie zajęcie jednak wymaga wiedzy, umiejętności oraz pewnego budżetu oraz czasu.
Działania optymalizacyjne wymagają wiedzy technicznej z zakresu programowania i tworzenia stron internetowych, tworzenie tekstów wymaga lekkiego pióra, pozyskanie linków przychodzących wiąże się z kosztami, a reszta działań SEO, jak np. optymalizacja treści, czy tez dobór słów kluczowych wymaga odpowiednich płatnych narzędzi, jak np. Ahrefs, SurferSEO, Senuto i inne.
Jeśli chodzi o proces pozycjonowania sklepu to nie jest to żadna tajemna wiedza. Wyżej w naszym artykule wspomnieliśmy o tym, jak wygląda pozycjonowanie sklepu internetowego i co wchodzi w zakres takiej pracy. Więcej informacji na ten temat możesz również znaleźć w Internecie – my jednak raczej zalecamy, aby właściciel sklepu internetowego zajął się tym, na czym zna się najlepiej, a pozycjonowanie sklepu powierzył jednak kompetentnej agencji SEO.
Wskazówki SEO dla właścicieli sklepów internetowych
Właściciele sklepów internetowych, a zwłaszcza ci początkujący, bardzo często uważają, że jeśli sklep internetowy będzie wyglądać nowocześnie, to wszystko jest w porządku. Niestety nowoczesny wygląd sklepu internetowego bardzo rzadko idzie w parze z jego prawidłowym technicznie projektem. Najczęstsze problemy związane ze złym zaprojektowaniem sklepu internetowego to słabe SEO oraz UX. Sprawdź, na co szczególnie posiadacze sklepów internetowych powinni zwrócić uwagę.
Architektura sklepu internetowego
Odpowiednia struktura sklepu internetowego jest niezwykle ważna w kontekście udanego wypozycjonowania strony. Struktura sklepu powinna być przejrzysta i płaska, tak aby była czytelna dla użytkowników oraz dla wyszukiwarki Google. Wskazówka? Stwórz strukturę strony na podstawie dobrze prosperującej konkurencji.
Unikalny tytuł podstrony
Zadbaj o to, aby każdy meta title Twojej podstrony był unikalny bez znaczenia, czy jest to produkt, kategoria, czy też wpis blogowy. Tytuł powinien zawierać słowo kluczowe oraz nie przekraczać 60 znaków. Warto również zamieszczać różne modyfikatory w stylu: Promocja X%, Kup, Wyprzedaż, Darmowa dostawa, Opinie i inne.
Unikalny opis podstrony
Oprócz tytułu musimy jeszcze zadbać o meta description. Używaj w opisie słów kluczowych oraz semantycznie powiązanych. Oprócz tego stosuj wezwania do działania, modyfikatory, wszystkie te działania wpłyną na wyższy współczynnik klikalności. Pamiętaj też, aby zmieścić się w limicie znaków (max. 160).
Jeśli nie jesteś w stanie wyedytować wszystkich meta tagów, wprowadź chociażby małe zmienne.
Nasycenie słów kluczowych na stronie
Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach już nie działa metoda polegająca na wrzuceniu X razy słowa kluczowego do treści na danej podstronie. Słowo kluczowe powinno występować naturalnie w tekście, a ich zagęszczenie powinno zostać dobrane na podstawie analizy wyników SERP dla danego słowa kluczowego. Pomoże Ci w tym narzędzie SurferSEO.
Zduplikowane i ubogie treści
Wiele sklepów internetowych ma również problemy z tak zwanymi thin pages, czyli podstronami niskiej jakości, na których znajduje się bardzo mało treści lub też ze zduplikowanymi podstronami. Często duplikaty trafiają się np. na podstronach produktowych. Google przywiązuje dużą uwagę do unikalnych treści. Zadbaj o to, aby wszystkie podstrony w Twoim sklepie internetowym posiadały wartościowe treści, które faktycznie mogą pomóc użytkownikowi.
Brak treści na stronach
Zauważ, że każdy dobrze prosperujący sklep internetowy posiada opis kategorii, opis produktu, blog firmowy, wszędzie jest dużo treści. Brak treści na stronach znacząco ogranicza zasięg sklepu internetowego i uniemożliwia jego promowanie.
Kanibalizacja słów kluczowych
Również częstym błędem popełnianym przez właścicieli sklepów internetowych jest duplikowanie słów kluczowych w obrębie różnych podstron. Kanibalizacja to sytuacja, w której na danej stronie znajdują się dwie lub więcej podstron, które są zoptymalizowane pod dokładnie to samo słowo kluczowe. W konsekwencji Google nie ma pojęcia, która strona jest właściwa i w rezultacie przeważnie ogranicza widoczność obu tych stron.
Linkowanie wewnętrzne
Zadbaj o to, aby page rank Twojej strony przechodził naturalnie w sklepie internetowym. Jeśli sprzedajesz laptop gamingowy, podlinkuj na podstronie produktowej do artykułu, w którym doradzasz, jaki laptop gamingowy wybrać lub też do innych produktów, które dla użytkownika mogą być interesujące. Menu w sklepie internetowym również powinno być intuicyjne i zawierać wszystkie najważniejsze podstrony.
Duplikowanie nagłówków H1
Na podstronie powinien być maksymalnie tylko jeden nagłówek H1 z głównym słowem kluczowym.
Wolne ładowanie strony
Co prawda szybkość ładowania strony nie ma aż tak dużego wpływu na SEO, ale ma wpływ na użytkowników. Jeśli Twoja strona internetowa będzie się wolno ładowała, użytkownicy będą się niecierpliwić, a Twój współczynnik odrzuceń w sklepie internetowym będzie duży.
Opisy produktów
Zadbaj o unikalne i rzetelne opisy produktów. Nie kopiuj opisów z innych sklepów internetowych, czy też stron. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć w 100% unikalnego contentu, np. z uwagi na bardzo dużą ilość produktów w sklepie, wprowadzaj chociażby małe zmienne do tekstów.
SSL
Protokół https w dzisiejszych czasach jest już standardem. Adresy URL w sklepie oprócz tego, że muszą być przyjazne, muszą również dla potencjalnych klientów oznaczone być jako bezpieczne. Sklepy internetowe bez certyfikatu SSL przez niektóre przeglądarki oznaczone są jako groźne i niebezpieczne. W efekcie, już na etapie odwiedzin, możesz pozbyć się potencjalnego klienta, ponieważ opuści sklep z uwagi na swoje bezpieczeństwo.
Myślisz o wypromowaniu swojego sklepu online? Myślisz o zwiększeniu sprzedaży w obrębie sklepu? Z naszą pomocą to możliwe. Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi. Posiadamy duże doświadczenie w branży, współpracując z nami osiągniesz wysokie pozycje w Google i nie tylko. Już dziś wypełnij nasz krótki formularz, a nasz specjalista przygotuje dla Ciebie niezobowiązująca ofertę.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat promocji sklepów internetowych? Sprawdź nasz wpis: Reklama sklepu internetowego. Oczywiście, istnieją również inne metody promocji strony w Internecie. Klientów można pozyskać nie tylko z wyników wyszukiwania Google, ale i również przez mailing, social media i inne źródła. Ważne, aby cały czas pracować nad wzrostem pozycji w Internecie, tym samym i widoczności.
Właściciel ContentNinja.pl – ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu komercyjnymi projektami internetowymi. Specjalizuje się w projektowaniu stron internetowych oraz szeroko pojętym SEO. Uwielbia realizować cele biznesowe swoich klientów. Prywatnie pasjonat tenisa ziemnego i nowinek technologicznych.
Łukasz
says:Bardzo dobra lista wskazówek, robiąc sklep internetowy czy nawet zlecając warto od samego początku zrobić to w 100% dobrze… zaplanować całą strukturę sklepu i działać w dobra stronę. Dla sklepu jest to taki boost ponieważ skupiamy się tylko na rozwojem a nie poprawą i szukaniem błędów. Na pewno można pozycjonować samemu ale nie wiem czy jest to opłacalne i czas który poświecimy naprawdę się zwróci – nie ma co ukrywać jest w całym procesie bardzo dużo pracy.