ContentNinja.pl

Jak zwiększyć ruch na stronie – 5 skutecznych sposobów

Ostatnia aktualizacja przez Bartosz Powichrowski

Ruch na stronie internetowej

Próba zwiększenia ruchu na witrynie internetowej na początku może wydawać się prawie, że niemożliwa.  Czegokolwiek byś nie spróbował, nic nie przynosi rezultatu.  Nie jest źle do czasu, aż nie zaczniesz tracić pieniędzy na reklamy w kanałach płatnych tzw. („paid media”), które na początku zapewne w dalszym ciągu nie przekładają się na rozwój Twojego e-biznesu. Być może statystyki w Google Analytics idą do góry, ale nie ma to faktycznego przełożenia na Twoje zyski. A chyba o to właśnie nam chodzi? Ruch na stronie internetowej jest niezbędny do generowania sprzedaży oraz leadów, ale powinien być również wysokiej jakości. Czyli pochodzący od realnie zainteresowanych użytkowników Twoją ofertą. 

ruch ikona 1

Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej?

Niezależnie od tego jakiego rodzaju strony internetowe prowadzisz – czy są to sklepy internetowe, czy start-upy, czy też jesteś odpowiedzialny za administrację strony internetowej – ten artykuł jest dla Ciebie.

W niniejszym artykule zaczniemy od omówienia 5 metod, które przyczynią się do zwiększenia ruchu na Twojej stronie internetowej.

 • 1. Współpraca z osobami znanymi z branży (np. bloger)
 • 2. Pisanie na forach i stronach internetowych
 • 3. Content Marketing / SEO
 • 4. Budowa strony internetowej
 • 5. Social media

Choć być może nie wszystkie te sposoby powyżej, które będziemy starali się omówić pasują akurat do Twojego e-biznesu to nie martw się, w kolejnych artykułach będziemy omawiać kolejne metody na zwiększenie ruchu na stronie internetowej.

Współpraca z osobami znanymi z branży 

Jak zwiększyć ruch na stronie - 5 skutecznych sposobów 19

Osoby wpływowe w Internecie zazwyczaj mają duży zasięg oraz grupę zaangażowanych osób, które mogą prowadzić do zwiększenia zainteresowania Twoimi witrynami.

Osoby zaangażowane są o wiele ważniejsze niż zwykłe “lajki”, ponieważ mają przełożenie na faktyczne zainteresowanie kanałem bądź aktywnością danej osoby, co może przełożyć się na rzeczywiste zainteresowanie Twoją witryną.

Osoba wpływowa w sieci to każda, która ma znaczący wkład na daną grupę osób, zarówno w mediach społecznościowych, czy też za pośrednictwem chociażby poczty elektronicznej.

Jason Quey w swojej książce wymienił  5 grup z którego pochodzą tzw. „influencerzy”.

 • 1. Sławni ludzie.
 • 2. Autorytety.
 • 3. Dziennikarze.
 • 4. Łącznicy.
 • 5. Blogerzy

Bez względu do której z tych grup należy influencer z pewnością posiada inny zasięg, grupę odbiorców oraz sposób komunikacji od reszty swoich kolegów z branży. Bardzo ważne, aby osoba którą wybierzemy do współpracy pasowała do profilu naszej działalności. Robimy to po to, aby osoby zaangażowane w budowaniu pozycji osoby wpływowej nie poczuły się wykorzystane, tylko aby faktycznie były zainteresowane reklamowanym przez niego produktem.

Jak nawiązać współpracę z influencerem?

Jeżeli chcesz zacząć współpracę z influencerami postaraj na początku skupić się na osobach, które:

 • związane są z Twoimi produktami, ale nie promują konkurencji, czyli np. blog eksperta AGD, jeżeli sprzedajesz pralki;
 • mają dużą grupę osób zaangażowanych w kanałach social media;
 • mogą mieć dużą listę mailingową;
 • mają spory ruch na swojej stronie internetowej / blogu;

Pewnie zastanawiasz się w jaki sposób te osoby znaleźć? To proste, można skorzystać z darmowych narzędzi, np. http://buzzsumo.com/

zwiększenie ruchu obrazek 2

Po tym jak znajdziesz już grupę osób, z którymi masz zamiar podjąć współpracę, dobrze by było zacząć z nimi budować relacje. Jeżeli wyślesz im wiadomość jak setki innych użytkowników w stylu „Hej, jak zwiększyć ruch na stronie ,możesz pomóc?” to z pewnością Cię zignorują – chyba, że masz wielki budżet i to jest Twoja kartą przetargową, w takiej ewentualności możesz pominąć poniższy akapit.

Natomiast jeżeli nie masz walizki forsy, zacznij od rzeczy, którzy Twoi być może – przyszli partnerzy docenią. Śledź ich aktywność, polub ich konta social-media, spróbuj zaangażować się w ich kanały poprzez komentarze, udostępniaj ich posty, prześlij gadżet. Po tym jak spędzisz przynajmniej tydzień nad budowaniem relacji to czas, aby sprawdzić czy dana osoba zechce z Tobą współpracować.

Całość powyższych działań może na pierwszy rzut oka wyglądać lekko dziwnie, można by to porównać do „podlizywania się”, ale to po prostu budowanie relacji i nic innego. Uwierz, że osoby te dostają codziennie kilkadziesiąt wiadomości z prośbami o reklamę.

Załączamy poniżej szablon, który można użyć w przypadku pytania o podjęcie  współpracy:

„Cześć ContentNinja. Śledzę Twoje treści na [http://contentninja.pl] już przez pewien czas i lubię treści, które publikujesz.  Na przykład dowiedziałem się z [tego artykułu], że [jak zwiększyć ruch na stronie internetowej].

Jestem właścicielem firmy Apple i myślę, że Twój kanał idealnie by pasował do reklamy naszych produktów. Chciałbym zaoferować Tobie egzemplarz naszego najnowszego iPhone 7, jeśli byłbyś tak miły i mógł go zrecenzować na swoim kanale byłbym niezgodnie wdzięczny. Jeśli nie – rozumiem. Chciałbyś, abyśmy wysłali do Ciebie nasz produkt? Ewentualnie możemy zaoferować Ci miejsce w naszym programie partnerskim, oferujemy 10% zysku od każdej sprzedanej przez nas sprzedaży. Czy byłbyś zainteresowany współpracą?”

Pisanie na forach i stronach internetowych

Aby nakłonić użytkowników do odwiedzenia Twojej strony internetowej, powinieneś zarejestrować się w popularnych serwisach społecznościowych oraz forach specjalistycznych. Musisz być tam gdzie są ludzie – nie udzielaj się na martwych stronach, ponieważ nie będzie miało to większego sensu. Nie myl tej metody z nieudolnym marketingiem szeptanym, którego użytkownicy mają już dość. Tego nie stosujemy; to było popularne 10 lat temu, a lepiej aby w ogóle nie istniało .Zamiast spamować, wciel się w rolę eksperta danej dziedziny, staraj się pomagać użytkownikom, dziel się różnymi treściami, poznaj zasady danego społeczeństwa, nie stosuj marketingu agresywnego. Bądź kulturalny i uprzejmy – pamiętaj, że to Ty jesteś gościem.

Przykładowe strony na których możesz się udzielać:

Wykop.pl – popularne medium

Jak zwiększyć ruch na stronie - 5 skutecznych sposobów 20

Wykop może być okropnym miejscem dla niedoświadczonych marketerów. Tłum zazwyczaj na tej stronie prędzej zniszczy Twoją firmę niżeli jej pomoże, ale tylko pod jednym warunkiem – jeżeli będziesz nieuczciwy i próbował wcisnąć tak zwany kit.

Niemniej jednak jeżeli prowadzisz swoją działalność uczciwie, nie stosujesz złych praktyk, ani nie masz niczego złego na sumieniu – zarejestruj się na Wykop.pl.

 • Bądź transparentny. Jeżeli chcesz coś zareklamować to powiedz, że to reklamujesz.
 • Dziel się z treściami wysokiej jakości, jeżeli chcesz dodać wartościowy artykuł z Twojej strony – zadbaj o to, aby faktycznie taki był i mógł zaciekawić użytkowników.
 • Upewnij się, że dobrze tagujesz swoje treści. Przeczytaj regulamin, w innym wypadku zostaniesz szybko zbanowany lub jeszcze gorzej – zlinczowany przez użytkownikow.

Jeżeli masz zamiar udzielać się na wykopie, przeczytaj ten case study: http://czaplicka.eu/solgaz-afera-wykop/ i wyciągnij z tego  przypadku wnioski. Nie zachowuj się tak jak wspomniany w artykule „czarodziej” od marketingu.

Grupy na Facebooku

Jak zwiększyć ruch na stronie - 5 skutecznych sposobów 21

Grupy na Facebooku są z reguły proste – łatwo do nich dołączyć oraz zacząć się udzielać, niemniej jednak poświęć chwile czasu, aby zaznajomić się z zasadami panującymi w danej grupie.

Na facebooku możesz pisać bezpośrednio do ludzi w grupie, widzisz użytkowników, którzy należą do danej grupy, łatwo możesz też promować swoje treści – jak już zdobędziesz reputację.

Specjalistyczna fora internetowe

Jak zwiększyć ruch na stronie - 5 skutecznych sposobów 22

Pisząc o specjalistycznych forach internetowych mam na myśli fora branżowe – czyli powiązane z profilem Twojej działalności. Jeżeli prowadzisz firmę kosmetyczną, odpowiednim serwisem dla Ciebie będzie wizaz.pl. Podobnie jak w przypadku innych serwisów, przeczytaj regulamin, spróbuj oswoić się z otoczeniem, a następnie wciel się w role eksperta i próbuj pomagać użytkownikom. Dodaj do sygnaturki lub profilu link do swojej strony internetowej. Ludzie z reguły są wdzięczni za pomoc.

Blogi internetowe

Dodatkowym dobrym elementem wspomagającym proces pozyskiwania ruchu z serwisów zewnętrznych są merytoryczne wypowiedzi pod artykułami na innych stronach internetowych. W ten sposób sprawisz, że Twoja strona będzie miała większe zaufanie wśród wyszukiwarek internetowych, co wpłynie korzystnie na Twoje pozycję i ruch organiczny.

Pewnie zastanawiasz się ile takich postów wypadałoby miesięcznie publikować, jak już wcześniej w artykule zostało wspomniane – najważniejsza w kontekście prowadzenia e-biznesu jest regularność. Jeżeli nie masz dużo czasu, mogą być to dwa posty miesięcznie, ale im więcej tym lepiej.

Content Marketing w połączeniu z SEO 

Content marketing polega na wykorzystaniu treści do promocji Twojego biznesu. Najprostszym narzędziem służącym do rozpoczęcia zabawy z content marketingiem jest np. blog firmowy.

Swoją zabawę z content marketingiem możemy zacząć od stworzenia bloga. Pamiętaj tylko o tym, aby blog odpowiednio dostosować do Twojej grupy docelowej. Dla przykładu, jeżeli naszymi klientami głównie są osoby w starszym wieku, zadbaj o to, aby blog był prosty i czytelny.

Ważnym elementem podczas tworzenia bloga firmowego jest zadbanie o współczynnik konwersji. Bloga oczywiście tworzymy z prostej przyczyny – aby zwiększyć ruch sprzedaży lub też zainteresowania naszymi produktami bądź też usługami. Użytkownik musi w takim razie mieć możliwość łatwego przejścia z strony pośredniej do strony docelowej.

Tworząc bloga firmowego, możesz zacząć zostawać postrzegany przez Klientów jako autorytet w swojej branży, możesz również łatwo zacząć budować relacje ze swoimi potencjalnymi klientami. Przykładem wzorowo prowadzonego bloga firmowego jest np. kuchnialidla.pl. Ważne, aby dystrybuowane treści były zgodne z zasadami SEO – tj. odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe.

Aby rozpocząć prace nad tworzeniem Twojego profesjonalnego firmowego bloga, potrzebujesz:

 • Bloga dostosowanego do Twojej grupy docelowej
 • Bloga nastawionego na wysoki współczynnik konwersji
 • Spójny harmonogram publikacji wpisów w serwisie – w content marketingu regularność jest bardzo ważna
 • Chęć pisania do prowadzenia bloga – bez tego ani rusz
 • Kanały dystrybucji

Jeżeli zamierzasz zacząć prace nad swoim blogiem i brakuje Ci tematów, rekomendujemy użycie wyszukiwarki słów kluczowych. Dużo ruchu napłynie Ci zwyczajnie z wyszukiwarek, w ten sposób poprawisz też pozycję swojego bloga.

Dystrubucja treści na blogu firmowym

Dystrybucja treści jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces Twojego bloga. Najlepiej zacząć od tej stosunkowo prostej metody, czyli pozyskiwania odbiorców poprzez publikację treści w serwisach zewnętrznych.

Metoda ta na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się nieco szalona, bo przecież miałeś publikować treści na swoich stronach, a nie na stronach zewnętrznych, ale taka jest cena za zasięg odbiorców.

Powodów jest kilka:

 • Pozyskasz linki wychodzące do Twojej strony internetowej z zaufanych trzecich stron, zdobędziesz większe zaufanie wśród wyszukiwarek internetowych.
 • Pozyskasz ruch z serwisu zewnętrznego, kiedy ktoś kliknie na jeden z Twoich linków.
 • Zdobędziesz autorytet w swojej branży, pojawiając się na branżowych blogach.

“Kombinat” contentu oznacza sprawienie, że inna strona publikuje Twoje treści u siebie.

Ponownie ten pomysł może wydawać Ci się szalony. Dlaczego miałbyś oddawać komuś treści, nad którymi tak ciężko pracowałeś?

Z dokładnie tych samych powodów, dla których masz publikować gościnne posty. Chcesz „ukraść” innym ich ruch, uzyskać linkowanie pod SEO i zdobyć autorytet. Ta taktyka jest nieco bardziej zaawansowana, dlatego naprawdę proponuję dobre przygotowanie się do tego zadania i przemyślenie go.  

Jej realizacja opiera się na dwóch bardzo ważnych aspektach:

 • poczekaj co najmniej dwa tygodnie, zanim „wypożyczysz” komuś swój post. Dzięki temu silniki wyszukiwarek będą mieć czas na poprawne zaindeksowanie Twoich treści;
 • zawrzyj w tekście link kanoniczny do swojej strony (kod wyglądać będzie tak: Tekst . To wskazuje wyszukiwarkom, że powinny indeksować te wyświetlenia na rzecz Twojej strony.

Wyróżniamy trzy kanały dystrybucji:

 • Owned media (własne / firmowe kanały dystrybucji, które posiadamy, np. blog, media społecznościowe);
 • Paid media (kanały płatne, np. Google Adwords);
 • Earned media (jedna z najbardziej efektownych form dystrybucji, to tzw. promocja przez osoby trzecie w Internecie na skutek naszych wcześniejszych działań, pisania komentarzy, publikacji artykułów w serwisach zewnętrznych, konkursy, inne przedsięwzięcia etc).

Powinieneś zadbać o stronę internetową

Jak zwiększyć ruch na stronie - 5 skutecznych sposobów 23

Kolejnym ważnym elementem w kontekście stałego pozyskiwania ruchu do Twojej strony internetowej jest dbanie o nią i jej ciągła modernizacja. Możesz podejmować wiele kroków ku zwiększeniu ruchu na Twojej stronie internetowej, ale jeżeli nie będzie ona spełniała dzisiejszych standardów to zwyczajnie tracisz swój czas i pieniądze, bo efekty nie będą satysfakcjonujące.

Jeśli chcesz zwiększyć ruch, sprawdź czy twoja strona spełnia wymagania

1. Responsywność

Dni w których strony internetowe były przeglądane wyłącznie na monitorach przeminęły. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób używa mobilnych urządzeń do przeglądania stron internetowych. Jeżeli strona nie będzie przyjazna dla użytkownika posługującego się mobilnym urządzeniem, po prostu ją opuści. Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna i wygodna do przeglądania przez urządzenia mobilne, włączając w to również te mniejsze rozdzielczości.

2. Na czasie

Użytkownicy częściej zostają na stronach, które wyglądaja profesjonalnie oraz nowocześnie, budzi to u użytkowników na starcie zaufanie. Twoja strona mogła wyglądać ładnie i nowocześnie kilka lat temu, ale być może czas na odświeżenie wyglądu i funkcjonalności? Strony internetowe bez administracji i modernizacji na bieżąco najczęściej odchodzą w zapomnienie, a jak trafi na stronę jakiś przypadkowy gość, to tak szybko ją opuści, jak na nią trafił.

3. Aktualna

Jeżeli Twoja strona oparta jest na jakimś CMSie, np. WordPress  dbaj o aktualizacje skryptu na bieżąco. Pamiętaj również o aktualizacji wtyczek I szablonów, w innym wypadku Twoja strona za jakiś czas najprawdopodobniej padnie ofiarą hakerów. Jeżeli używasz custom theme, czytaj debug logi najnowszych wersji oprogramowania i jeżeli istnieje taka potrzeba, zaktualizuj zgodnie z nowymi wytycznymi swoje autorskie komponenty.

4. Posiada SSL

Już niedługo jego brak może odstraszać Twoich llientów. Celem Google jest doprowadzenie do tego, aby używanie certyfikatów SSL było standardem, stąd też Google jak samo przyznało będzie bardziej promować strony z certyfikatem SSL. Na dodatek Twoja strona może odstraszać klientów informacją zawartą w przeglądarce podczas odwiedzin, że strona nie jest odpowiednio zabezpieczona.

5. Upewnij się, że Twoja strona jest dobrze zoptymalizowana pod względem technicznym.

Zredukuj jak to możliwe rozmiary plików i struktury stron. Im szybciej Twoja strona się ładuje, tym jest lepsza – dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Narzędzie, które pozwoli Ci zmierzyć wydajność Twojej strony dostępne jest pod adresem: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

Sprawdź też: Strony WordPress – czym wyróżnia się dobra strona WordPress?

Jak zwiększyć ruch na stronie – social media

social media

W dzisiejszych czasach nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważne jest uczestnictwo w mediach społecznościowych dla osób prowadzących biznes w sieci. To świetny sposób na darmowy marketing. Media społecznościowe mogą mieć ogromny wpływ na Twój e-biznes, umiejętnie wykorzystywane mogą przynieść Tobie dodatkowy ruch na stronie, natomiast wzrost  ruchu może przełożyć się na wzmożone zainteresowanie Twoimi usługami lub produktami.

Korzyść dla naszego e-biznesu jest więc oczywista – są nimi potencjalni klienci. Zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób w takim razie prowadzić te kanały już po ich założeniu. Tak jak w przypadku content marketingu ważna jest systematyczność, jeżeli chodzi o wprowadzanie treści. Mając codziennie po kilkadziesiąt spraw na głowie, kolejny obowiązek wprowadzania na bieżąco wartościowych treści na kanały social-media może stać się problematyczne. Na szczęście są takie aplikacje jak Buffer.

Jak zwiększyć ruch na stronie - 5 skutecznych sposobów 24

Po krótkiej rejestracji i udzieleniu pozwolenia na dostęp do naszych kont w mediach społecznościowych, jesteśmy w stanie zarządzać wszystkimi profilami z jednego miejsca. Co więcej, Bufer oferuje również rozbudowaną opcję planowania treści – zatem w kilka godzin możemy stworzyć kolejkę postów i ustawić kiedy i w jakich godzinach mają się one ukazać.  Dodatkowo Buffer sugeruje nam publikacje ciekawych treści na podstawie naszych zainteresowań – to naprawdę ciekawe narzędzie i polecamy im wszystkim marketerom i osobom działającym na własny rachunek.

Trzeba też pamiętać o tym, że trzeba mieć do kogo publikować treści. Dlatego też content marketing idealnie współpracuje z sieciami społecznościowymi. Po pierwsze jako kanał dystrybucji, a po drugie jako sposób na zwiększenie fanów w mediach społecznościowych, są to tak zwane „mikro–konwersje”. Mikrokonwersja następuje w sytuacji kiedy odbiorca np. nie zdecyduje się na zakup produktu w naszym serwisie, ale chociaż polubił nasz profil na Facebooku.

Jeżeli publikowane treści na Twojej stronie są wartościowe to zwiększasz szanse na to, że użytkownik odwiedzi Cię kolejnym razem i że po przeczytaniu podzieli się Twoim artykułem na swojej tablicy, co przyczyni się do zwiększenia zasięgu Twojej publikacji. Mamy nadzieję, że po naszym artykule, choć trochę dowiedziałeś się, jak zwiększyć ruch na stronie internetowej! 

Skuteczny sposób na zwiększenie ruchu na stronie internetowej

Nasza agencja SEO, specjalizuje się w pozycjonowaniu stron internetowych. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie zwiększyć ruch na stronie internetowej – koniecznie sprawdź naszą ofertę. Wypełnij formularz i zamów ofertę. Nasz specjalista bezpłatnie przeanalizuje Twoją witrynę wraz z rekomendacjami i estymacjami na przyszłość. 

Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz