ContentNinja.pl

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku

przez Bartosz Powichrowski

Jeśli Twoja firma działa lokalnie, powinieneś zadbać o widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania. Zalecamy, aby nie zwlekać z założeniem wizytówki Google, ponieważ proces pozycjonowania wizytówki i pojawienia się przed wynikami konkurencji trochę czasu zajmuje, a przy tym wymaga również zaangażowania ze strony właściciela. Im szybciej zaczniesz pracować nad swoją marką w Internecie, tym szybciej Google nagrodzi Twoją firmę i ją będzie wyświetlać wysoko na listach Twoim potencjalnym klientom. Zaznaczamy, że wizytówka w Google Moja Firma to również jeden z najważniejszych czynników w kontekście pozycjonowania lokalnego. Sprawdź, jak dodać firmę do Google Maps.

Czym są wizytówki Google

Wizytówki w mapach Google przedstawiają zbiór informacji o danej firmie wraz z opiniami użytkowników, którzy skorzystali z oferty i podzielili się swoimi wrażeniami. Wizytówka firmy w Google Maps zawiera wszystkie podstawowe informacje tzw. NAP (nazwa, adres, telefon).

jak założyć wizytówkę google obraz 4

Wizytówkę możesz urozmaić o dodatkowe informacje, a nawet powinieneś – czyli, dodaj opis, stronę www, obszar działania, godziny otwarcia, usługi, zdjęcia i inne szczegółowe informacje, które mogą pomóc Twoim potencjalnym klientom. Ostatnio Google wprowadziło również możliwość dodania przycisku CTA (przycisk wezwania do akcji, z ang. call to action) z tekstem np. „Poproś o wycenę”, co oznacza, że możesz zbierać bezpośrednio leady już z poziomu wizytówki Google.

W naszej opinii, większość firm powinna posiadać swoją wizytówkę w Google. Drzemie w nich spory potencjał, a przede wszystkim ułatwia Twoim potencjalnym klientom dotarcie do szukanych przez nich informacji o Twojej firmie. Wizytówki również pomagają w procesie pozycjonowania lokalnego, więc jeszcze raz zachęcamy do założenia wizytówki Google dla swojej firmy.

Pozycjonowanie lokalne

Sprawdź, co to jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie.

Jak założyć wizytówkę w Google Moja Firma?

jak założyć wizytówkę google obraz 1

Sam proces utworzenia wizytówki Google Moja Firma jest intuicyjny i banalnie prosty, więc nawet osoba mało zinformatyzowana z pewnością poradzi sobie z jej założeniem. Warunkiem do uruchomienia własnej wizytówki w mapkach Google jest posiadanie fizycznego adresu firmy. Najlepiej żeby był to adres prawdziwy, ponieważ na wskazany adres trafi specjalna pocztówka od Google z kodem weryfikacyjnym, który będzie trzeba wprowadzić w celu jej weryfikacji. 

Adres jest bardzo istotnym elementem wizytówki, ponieważ ma wpływ na to, w jakim momencie i jakim ludziom zostanie ona wyświetlona. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę i swoje usługi świadczysz we Wrocławiu, warto, aby lokalizacja Twojej firmy również wskazywała na jakiś wrocławski adres. Skoro, omówiliśmy już podstawy to czas przejść do konkretów. 

Jak dodać firmę do Google Maps – instrukcja

KROK 1

1. Załóż konto Google

Do założenia wizytówki Google, potrzebujesz konta Google, które zapewne posiadasz, jeśli używasz chociażby telefonu z Androidem.

KROK 2

2. Przejdź na wskazany adres

Przejdź na stronę https://www.google.com/intl/pl/business i kliknij w niebieski przycisk „Zarządzaj teraz”.

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 22
KROK 3

3. Wpisz nazwę firmy

Zostaniesz przekierowany do specjalnej podstrony na której wymagane jest wpisanie nazwy firmy. Uzupełnij to pole i przejdź dalej.

KROK 4

4. Wybierz kategorię działalności

Postępuj zgodnie z kreatorem wizytówki Google Moja Firma i wybierz kategorie działalności, która opisuje Twoją firmę.

KROK 5

5. Wybierz poprawny wariant lokalizacji

- Czy chcesz dodać lokalizację, którą klienci mogą odwiedzić, np. sklep lub biuro?
Zaznacz to pole, jeśli posiadasz siedzibę firmy i obsługujesz pod wskazanym adresem klientów, a następnie wprowadź dane. Jeśli nie – zostawiamy pole puste.

KROK 6

6. Zaznacz miejsce działalności

Wybierz region w którym świadczysz swoje usługi i obsługujesz klientów, np. wybierz - Polska – jeśli Twoje usługi są ogólnopolskie lub konkretne miasto, jeśli swoje usługi prowadzisz konkretnie w danym regionie, np. architekt, lekarz itd.

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 23
KROK 7

7. Wybierz kraj

Wybierz państwo w którym prowadzisz działalność.

KROK 8

8. Uzupełnij dane kontaktowe o firmie.

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 24
KROK 8

9. Uzupełnij zgodę

Zaznacz, czy chcesz otrzymać informacje o możliwości zwiększenia widoczności wizytówki Google.

KROK 10

10. Uzupełnij dane do weryfikacji

Podaj adres pocztowy do weryfikacji. Dane możesz podać od razu lub też później. Formularz zostanie przez Ciebie zapisany i będzie można go wykorzystać w przyszłości. Zalecamy jednak, aby mieć to już z głowy i od razu wpisać dane, na które Google wyśle kod weryfikacyjny.

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 25
KROK 11

11. Wyślij prośbę o przesłanie kodu

Po wprowadzeniu danych, pozostaje jedynie wprowadzenie nazwy kontaktu oraz wysłanie prośby o wysłanie pocztą kodu weryfikacyjnego.

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 26

Co prawda, trochę tych kroków nam wyszło, ale uwierzcie, że proces jest mało skomplikowany, a ilość etapów wyszła spora, jedynie przez naszą skrupulatność.

Kiedy moja wizytówka Google będzie widoczna?

Google na listach wyszukiwań wyświetla tylko i wyłącznie zweryfikowane wizytówki. Na pocztówkę z kodem najczęściej trzeba czekać kilka tygodni, więc warto założyć ją jak najszybciej, jak już wcześniej adnotowaliśmy. Po tym, jak już przyjdzie do Ciebie kod weryfikacyjny, pozostanie Tobie go jedynie wprowadzić zgodnie z instrukcjami zawartymi na kartce. Po wprowadzeniu specjalnego kodu weryfikacyjnego w odpowiednie miejsce – Twoja wizytówka będzie widoczna w przeciągu kilku godzin.

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 27

Ale… Hola, hola! Pamiętaj, że Twoja firma nie zawsze pojawi się w wynikach wyszukiwania. Aby pojawiać się na mapach i być wysoko na listach wyszukiwań, musisz regularnie dbać o wizytówkę, wprowadzać do niej aktualne informacje, dodawać wpisy, komunikować się z klientami, zbierać opinie itd. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie Google Moja Firma -> https://support.google.com/business/answer/145585?hl=pl

Jak usunąć wizytówkę Google?

jak usunąć wizytówkę google

Zdarza się, że po jakimś czasie rezygnujemy z prowadzenia działalności i po prostu nie chcemy być widoczni w Google. Usuwanie wizytówki Google jest tak samo łatwe, jak jej założenie. A może nawet jeszcze prostsze. W celu usunięcia wizytówki kierujemy się do panelu zarządzania, wybieramy z menu po prawej stronie zakładkę „Zarządzaj lokalizacjami”, a następnie „ptaszkiem” zaznaczamy wizytówkę i wybieramy z listy rozwijanej opcje „Usuń lokalizacje” którą zatwierdzamy. To wszystko.

Zalety z założenia wizytówki Google

Jak dodać firmę do Google Maps? Krok po kroku 28

Ok, jesteś już po procesie założenia wizytówki Google to zapewne zastanawiasz się, jakie będą korzyści z prowadzenia takiego profilu. Przede wszystkim, Twoi potencjalni klienci będą mogli za pomocą niemalże jednego kliknięcia wyszukać wszystkie podstawowe informacje o Twojej firmie. Wizytówki pozytywnie wpływają na wizerunek firmy, tym bardziej, jeśli zebrane opinie są merytoryczne i pozytywne.

Korzyści z wizytówki Google - podsumowanie
jak założyć wizytówkę google obraz 3
Możliwość pojawienia się wysoko w wynikach organicznych Google.
Budowa wizerunku firmy.
Łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji o firmie dla potencjalnych klientów i użytkowników Google.
Dostęp do wartościowych statystyk, które pokazują m.in. ile osób odwiedziło wizytówkę, ile osób zadzwoniło korzystając z wizytówki itd.
Możliwość zbierania pozytywnych opinii i rekomendacji.
Budowa zaufania do marki.
Narzędzie jest całkowicie darmowe.
Wspomaganie procesu pozycjonowania i widoczności strony firmowej.
Widoczność na mapach Google.
Widoczność w wyszukiwarce.
Możliwość pozyskiwania leadów.
Możliwość dotarcia do potencjalnych klientów.

Powiązane tematy:

Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz