ContentNinja.pl

Agencja marketingowa – jak znaleźć dobrą agencje?

Ostatnia aktualizacja: przez Bartosz Powichrowski

Marketing internetowy – co to jest?

Jest to forma marketingu obejmująca wszystkie strategie oraz działania w Internecie mające na celu wspieranie sprzedaży usług, produktów, czy też kreowania wizerunku firmy w Internecie. Na reklamę w Internecie decyduje się coraz więcej firm z uwagi na relatywnie niskie koszty wejścia i stosunkowo szybki czas zwrotu inwestycji.

Ciągły postęp technologiczny sprawia też, że mimowolnie wiele firm musi dostosować się do obowiązujących standardów i wejść w marketing internetowy, m.in. po to, aby nie oglądać pleców konkurencji. 

Więcej o marketingu internetowym przeczytasz w jednym z naszych artykułów: ➡️ Marketing internetowy – co to jest, rodzaje e-marketingu. Dowiesz się z niego niemalże wszystkiego o marketingu internetowym, w tym o formach promocji, zaletach, wadach, narzędziach wykorzystywanych w branży i wiele innych.

marketing internetowy ikona 5

Dobry marketing internetowy – co go wyróżnia?

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że z powodu braku opracowanej strategii marketingu internetowego marnuje swój potencjał lub też po prostu zostaje za plecami konkurencji. Zdajemy sobie sprawę, że dla przeciętnej osoby, która nie ma wiele wspólnego z marketingiem internetowym oraz reklamą w sieci wdrożenie się do tematu reklamy w Internecie nie jest łatwe.

Najprościej jest po prostu zaufać odpowiedniej agencji marketingowej, która faktycznie zajmie się kompleksowo reklamą Twojej działalności w Internecie. W innym wypadku, jeśli postanowisz sam w jakikolwiek sposób reklamować swoje usługi w Internecie, ze względu na brak doświadczenia będzie to randka w ciemno z Internetem i praca po omacku. Najlepiej skoncentrować się na tym, na czym się znamy, a reklamę internetową zlecić profesjonalnej firmie – tak, aby nie przepalać bez sensu budżetu. 

Dobra agencja marketingowa – jak ją znaleźć?

dobra agencja marketingowa

Dobra agencja marketingowa przed podjęciem się jakiejkolwiek pracy wypyta Cię o wszystkie ważne kwestie związane z działalnością. W ten sposób, będzie mogła poznać Twoje potrzeby, Twoich odbiorców, Twoje usługi lub produkty oraz dopasować odpowiednie narzędzia reklamy do Twojej firmy. Każda szanująca siebie i klienta dobra agencja marketingowa powinna zagłębić się w specyfikę biznesu usługobiorcy.

Najlepsze agencje marketingowe nie używają szablonowych rozwiązań, ponieważ takowe nie istnieją. Każda firma jest inna, każdy produkt jest inny i każda adaptacja firmy do warunków w Internecie również przebiega inaczej. Nie ma tutaj miejsca na schematyczne rozwiązania. Jeśli zaufasz złej agencji marketingowej, najprawdopodobniej stracisz tylko czas i pieniądze – i również te pieniądze, które mógłbyś zyskać, jeśli powierzyłbyś reklamę w Internecie odpowiedniej agencji.

Dobre agencje marketingowe wyróżnia to, że przed podjęciem jakichkolwiek działań najpierw starannie poznaje potrzeby klienta, a na koniec dopasowuje konkretne indywidualne rozwiązania.

Sprawdź też: ➡️ Agencja SEO – czym się zajmuje oraz jakie usługi oferuje?

Profesjonalna Agencja Marketingowa

Stworzymy dla Twojej strony najlepsze treści oraz wypromujemy Twój biznes w Internecie. Nawiązując z nami współprace masz gwarancje, że nasze działania będą skuteczne!

Agencja marketingowa - jak znaleźć dobrą agencje? 10
specjalista seo ikona

Co wyróżnia najlepsze agencje marketingowe?

Jak już wspominaliśmy, jest to przede wszystkim stosunek do klienta. Staraj się unikać agencji korporacyjnych: rotacja w takich firmach jest bardzo duża, a projekt Twojej strony internetowej będzie przechodził z rąk do rąk. Poza tym firmy korporacyjne zazwyczaj mają bardzo dobrze przygotowane umowy współpracy, więc nawet w przypadku braku efektów niczego nie wskórasz. Do tego ceny w takich firmach są po prostu wysokie lub zupełnie nieadekwatne co do jakości pracy.

Dobre agencje marketingowe nie muszą zatrudniać telemarketerów, czy też spamować skrzynek pocztowych. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem się współpracy z ofertą, którą otrzymałeś dzisiaj poprzez telemarketera lub też w wiadomości e-mail, z jakieś skrzynki pocztowej, której nie kojarzysz to zalecamy zachować podwójną ostrożność! Dobra agencja marketingowa nie musi reklamować się w sposób nachalny i etycznie dyskusyjny.

Sprawdź też: ➡️ Oferty od spamerów SEO – czyli nie daj się nabrać akwizytorowi

Co powinienem posiadać przed nawiązaniem współpracy?

Profesjonalna strona internetowa to podstawa. Oczywiście w przypadku, jeśli będzie ona narzędziem pozyskiwania Twoich klientów. Na przykładzie, jeśli prowadzisz sieć piekarni wystarczy Ci strona wizytówkowa, ponieważ na stronie nie będziesz prowadził bezpośredniej sprzedaży produktów. To samo tyczy się, np. pizzerii, czy też restauracji. Nie potrzebujesz zbytnio pozycjonowania: mało kto wyszukuje w Google takie hasła jak “pizzeria Warszawa” czy “piekarnia Nowa Huta”. 

Oczywiście strona się przyda, dla wielu Twoich gości może stać się ułatwieniem, ale największą pracę robisz na miejscu, dbając o jakość swoich produktów czy usług. Także reklama sama będzie się „robić” sama, ważne aby w przypadku takiej działalności posiadać konta w mediach społecznościowych i w tym kanale prowadzić promocję. 

Niemniej jednak jeśli, np. prowadzisz sklep internetowy, czy też inną działalność usługową (np. jesteś agentem ubezpieczeniowym, adwokatem, stomatologiem etc.) przyda Ci się dobra witryna internetowa, zoptymalizowana pod SEO, dzięki której będziesz mógł pozyskiwać nowych klientów i pozycjonować się na odpowiednie słowa kluczowe, np. „adwokat Wrocław”, „dobry adwokat Wrocław” etc…

Agencja marketingowa - jak znaleźć dobrą agencje? 11
Agencja marketingowa - jak znaleźć dobrą agencje? 12

Jak wybrać agencję marketingową?

Jeśli już znajdziesz dobrą agencję marketingową, pozostanie Ci jedynie jeden krok od rozpoczęcia promocji w Internecie. Będzie to oczywiście podjęcie decyzji o współpracy. Pewnie zastanawiasz się, na co jeszcze warto uważać? Ba, znajomi pewnie nieraz odradzali Ci inwestowanie w marketing internetowy, ponieważ przejechali się na agencjach korporacyjnych lub po prostu tych nieefektywnych. Bądź od nich mądrzejszy i zwróć uwagę jeszcze na kilka kwestii.

1

Sprawdź usługi, jakie oferuje dana agencja marketingowa

Sprawdź przede wszystkim czy agencja, której zamierzasz powierzyć reklamowanie Twojego biznesu, zajmuje się interesującymi Ciebie usługami. Brzmi to dosyć dziwnie, ale zdarzają się sytuacje, że firmy chcące pozyskać nowego klienta zobowiązują się do przeprowadzenia działań, kiedy w rzeczywistości nie mają o tym zielonego pojęcia.

Najpopularniejsze działania marketingowe, które świadczą agencje reklamowe to między innymi:

Pozycjonowanie strony internetowej (SEO)

To szereg działań, których celem jest zwiększenie widoczności Twojej strony firmowej w Internecie. Wielu firmom zależy, aby wyświetlać się na wysokich pozycjach w listach wyszukiwania Google. Wysokie pozycje na konkurencyjne słowa kluczowe dla Twojej firmy, z pewnością pozwolą Ci pozyskiwać nowych klientów, a do tego zupełnie za darmo (kliki naturalne nic nie kosztują w odróżnieniu od reklam płatnych). Do tego dla wielu użytkowników są bardziej naturalne oraz wartościowe.

Kampanie PPC (Pay Per Click)

To forma reklamy, w której płacimy za kliknięcie. Przykładem systemu reklamowego, który działa w oparciu o ten model jest np. Google Adwords. To jedne z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przez początkujące firmy, chcące uzyskać natychmiastowy efekt. Niestety najczęstszym scenariuszem wynikającym z braku doświadczenia jest przepalanie budżetu i nieefektywne kampanie. Koszt kliknięcia jest najczęściej uzależniony od danej branży i od tego, ile inne osoby są w stanie zapłacić. Średni koszt kliknięcia w reklamę wynosi od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych.

Social media

Dla wielu biznesów prowadzenie kanałów w social media to ważny element promocji. To przede wszystkim najpopularniejsze narzędzie do komunikacji w dzisiejszych czasach. Dzięki niemu możesz kontaktować się ze swoimi klientami i utrzymywać z nimi bezpośrednie relacje. Co więcej, coraz częściej klienci wysyłają zapytania ofertowe poprzez media społecznościowe, dlatego warto też budować swoją pozycje w mediach społecznościowych, a w niektórych branżach jest to nawet element podstawowy, np. w przypadku restauracji.

Content Marketing

Czyli wartościowe treści, które zachęcą Twoich potencjalnych klientów do podjęcia określonych działań. Content jest obecny w każdej dziedzinie marketingu internetowego; służy on do budowania wizerunku eksperta w branży i wzbudza zaufanie użytkowników. Najczęściej content marketing wykorzystywany jest np. podczas prowadzenia blogów firmowych i tworzeniu tekstów pod SEO.

Materiały wideo

Użytkownicy coraz częściej oglądają materiały wideo i na ich podstawie podejmują decyzje zakupową. Dlatego też wiele firm decyduje się na prezentacje swoich usług lub produktów właśnie w taki sposób. Ciekawe filmy można tworzyć praktycznie dla każdej branży, niestety jest to dosyć kosztowne. Po publikacji materiału wideo również musimy zadbać o jego promocję.

Tworzenie stron internetowych

Doświadczona agencja marketingowa zajmuje się również realizowaniem stron internetowych. W ten sposób masz pewność, że agencja posiada również umiejętności techniczne, które pozwolą modyfikować istotne elementy na stronie. Profesjonalna strona internetowa to jeden z głównych czynników wpływających na sukces firmy.

E-mail marketing

Jedna z najstarszych form reklamy w Internecie - ale wciąż bardzo skuteczna. Pamiętaj jednak, aby nie wysyłać SPAM'u.

2

Raportowanie prowadzonych działań marketingowych

Jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony. Korzystając z usług agencji marketingowej powinieneś sprawdzać jej działania oraz efekty. Agencja na życzenie powinna miesięcznie dostarczać Ci raporty, które będą dowodem efektów ich pracy. Sami zresztą takie raporty na życzenie dostarczamy naszym klientom.

W ten sposób łatwo zweryfikujesz, czy prowadzone są prace nad Twoją kampanią i czy inwestycja się opłaca. Pamiętaj też, że efekty kampanii nigdy nie są natychmiastowe, tym bardziej w przypadku nowych witryn, które na początku Google ogranicza w wynikach wyszukiwania. Minimalny okres inwestycji w reklamę internetową to przynajmniej 12 miesięcy.

Czy marketing internetowy sprawdzi się w każdej branży?

agencja marketingowa obrazek 9

Tak. W dzisiejszych czasach Internet jest wielkim medium, które gromadzi potencjalnych klientów z każdej branży. Elementem decydującym o tym, czy marketing internetowy sprawdzi się w przypadku Twojej firmy, jest odpowiednie dopasowanie strategii kampanii przez agencje marketingową. Jak już pisaliśmy, praktycznie do każdej firmy trzeba dobrać odpowiednie oraz indywidualne strategie działań. Dobre agencje marketingowe dopasowują strategię do specyfiki Twojej firmy oraz wyznaczonego celu biznesowego.

W dzisiejszych czasach obecność w Internecie jest praktycznie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Chyba, że biznes off-line tak dobrze prosperuje, że całkowicie nie potrzebuje dodatkowych klientów. Oczywiście istnieją takie przypadki, np. hurtownie posiadające stałych dystrybutorów, ale w rzeczywistości jest to procent działalności. Jeśli Twoja firma nie jest widoczna w Internecie to oznacza, że dla wielu po prostu nie istnieje.

Jakie działania agencji marketingowej są najskuteczniejsze?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Jak już wspominaliśmy, adaptacja każdej strony internetowej na rynku jest różna. To samo tyczy się podejmowanych działań marketingowych – dla branży A najskuteczniejsze są metody X, natomiast dla branży B metody Y.

Teoretycznie wielokanałowe działania marketingowe są najskuteczniejsze (jest to po prostu połączenie kilku form promocji, np. pozycjonowania z działaniami SEM). Działania marketingowe mimo wszystko najczęściej uzależnione są od budżetu klienta. Nie da się prowadzić skutecznie wielokanałowej kampanii np. w przypadku niskiego budżetu.

Budżet klienta określa również nakłady pracy przy promowaniu strony internetowej. Na przykład nasza agencja marketingowa posiada różne pakiety promocji, które obejmują działania z różnym stopniem intensywności. Przy większym budżecie miesięcznym, prowadzimy również więcej prac, m.in. tworzymy więcej treści pod SEO, pozyskujemy więcej linków przychodzących etc. A to oczywiście ma również wpływ na szybsze oraz większe efekty.

Na co uważać podczas podpisywania umowy z agencją marketingową?

Nasza agencja marketingowa współpracuje na partnerskich warunkach z naszymi klientami. Wysyłamy comiesięczną fakturę za przeprowadzone działania, a nasz klient może w każdym momencie zrezygnować z naszych usług. Większość agencji marketingowych jednak wymaga przed rozpoczęciem współpracy podpisywanie umowy. Pamiętaj, aby taką umowę uważnie przeczytać, a nawet skonsultować ze znajomym prawnikiem.

Wiele osób się z nami kontaktuje, chcąc nawiązać współpracę, ponieważ efekty w innej agencji są mierne, ale nie mogą tego zrobić z uwagi na wiążąca ich umowę z inna agencją. Umowy takie są na tyle dobrze skonstruowane, że klient pomimo żadnych efektów, ani nawet w momencie, kiedy agencja prowadzi działania zupełnie nieskuteczne nie może ani zerwać umowy, ani rościć o zwrot pieniędzy.

seo ikona 2

Ile kosztuje współpraca z agencją marketingową?

Jak już wspominaliśmy, koszt marketingu internetowego zależy tylko i wyłącznie od klienta i jego budżetu, który zamierza przeznaczać miesięcznie na działania w Internecie. Oczywiście, im większa kwota jest przeznaczana na działania marketingowe, tym większy nakład pracy agencji oraz większe oraz szybsze efekty. 

Nasza agencja marketingowa posiada pakiety na promocje w Internecie już od 399 zł brutto. Sukces może i nie zna ceny, ale Ty jako właściciel firmy powinieneś wiedzieć, jaką kwotę możesz zainwestować. Jeśli masz wątpliwości, co do wyboru danego pakietu, zawsze też możesz skontaktować się z naszym specjalistą, który zaproponuje Twojej firmie najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie jesteś pewien kwoty, którą chcesz zainwestować, daj nam znać, jakie cele chciałbyś osiągnąć, a my wykorzystamy potencjał Twojego budżetu.

Podoba Ci się nasza treść?

Będzie nam miło, jak zostawisz komentarz lub ocenę 😊

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz